حفاری‌ غیرمجاز در کهگیلویه و بویراحمد رکورد زد/ جستجو در گورستان‌های تاریخی برای یافتن اشیا تاریخی

يکشنبه ۸ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۰۵ | کد مطلب: ۲۸۳۳۶
حفاری‌ غیرمجاز در کهگیلویه و بویراحمد رکورد زد/ جستجو در گورستان‌های تاریخی برای یافتن اشیا تاریخی
اسکان نيوز- میراث فرهنگی: علی‌اصغر آتش‌فراز، کارشناس باستان‌شناسی اداره کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به آن‌که منطقه لیراوی یکی از مناطق بسیار مهم در حوزه باستان‌شناسی این استان‌ است که در مرز استان خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد، گفت: کاروانسرا و قلعه‌ای بسیار با اهمیت در این منطقه قرار دارد ضمن آنکه قبرستان‌ها و محوطه‌های باستانی از دوره ایلامیان در این منطقه وجود دارد. مدت‌هاست طی سال‌های گذشته بخصوص اوایل دهه ۸۰ شاهد انجام حفاری‌های غیرمجاز در این محوطه‌ها هستیم اما چندی است که دیگر شاهد چنین حفاری‌هایی نیستیم.

او تصریح کرد: از آن‌جا که گورستانی در روستا لیراوی قرار دارد که اوایل امر اطلاعی از تاریخی بودن این منطقه در دست نبود، روستاییان برای ساخت خانه‌هایشان سبب تخریب بخش‌هایی از این گورستان شده بودند. البته با حضور مسئولان یگان حفاظت در منطقه، شاهد صدمه جدی نبودیم.

آتش‌فراز ادامه داد: طی هفته‌های گذشته شاهد حضور حفاران غیرمجاز در منطقه امامزاده محمد در نزدیکی آبشار کمردوغ بودیم که خوشبختانه نتوانسته بودند شی خاصی پیدا کنند و فقط سبب تخریب منطقه شده بودند.

کارشناس باستان‌شناسی اداره کل میراث‌ فرهنگی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد درخصوص وضعیت سایر محوطه‌های باستانی استان نیز، گفت: محدوده بافت تاریخی دهدشت به لحاظ تجاوزاتی که در گذشته به حریم محوطه شده بود، تقریبا در شرایط نامناسبی قرار دارد. معارضاتی داریم که درصدد تملک و خرید آن هستیم و به زودی شاهد دیوارکشی خواهیم بود. در این میان می‌توان گفت، در شهرستان‌های کهگیلویه و بویراحمد شاهد تعداد زیادی از حفاری‌های غیرمجاز هستیم چراکه در نزدیکی مرز ایلام دوره باستان قرار دارند و گورستان‌هایی از هزاره اول در این بخش‌ها بیشتر است.

به گفته او، از آن‌جا که قرار است سدی بر روی رودخانه بشار زده شود و با آبگیری آن، محوطه‌های باستانی حاشیه این رودخانه زیر آب می‌رود، از این رو از اوایل دهه ۹۰ کاوش‌های نجات‌بخشی در این بخش آغاز شده که منجربه کشف گورستانی چند هکتاری با اشیائی خاص و منحصربه‌فرد شد.

آتش‌فراز یادآور شد: هرچند مراقبت از این گورستان بسیار بزرگ کار دشواری است و گهگاه شاهد انجام حفاری‌های غیرمجاز در این محوطه‌ها هستیم. اما سعی داریم با انجام کاوش‌های باستان‌شناسی که با مجوزهای پژوهشکده باستان‌شناسی صادر شده در برخی از این گورستان‌ها ازجمله سادات محمودی، کاوش داشته باشیم. در این میان اشیا خاص و کم نظیر در این گورستان‌ها بدست آمده که متعلق به دوره ایلام است و برخی از اشیا شبیه به اشیائی است که در شهداد پیدا شده بود. البته برخی از اشیاء مفرغی که بدست آمد منحصربه‌فرد هستند و برای نخستین بار بود که در بخش جنوب غرب ایران چنین اشیائی بدست می‌آمد. ظروف نقش برجسته که نقوشی ازجمله پرندگان و حیواناتی مانند شیر روی آن کار شده بود، بدست آ‌مد. ضمن آن‌که این کاوش‌های نجات‌بخشی تا دو فصل دیگر و زمان آبگیری سد ادامه خواهد یافت.

ایلنا نوشت، کارشناس باستان‌شناسی اداره کل میراث‌ فرهنگی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد درخصوص کاوش‌هایی که در سال ۹۹ در این استان انجام خواهد شد، گفت: علاوه بر انجام کاوش نجات‌‌بخشی گورستان ده پایین سادات محمودی و یک گورستان دیگر که در مجاورت آن قرار دارد، تعیین عرصه و حریم تپه تل خسرو نیز در برنامه قرار دارد.