ممنوعیت شکار در کوه قلات و تنگ سرخ شیراز

شنبه ۷ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۵۳ | کد مطلب: ۲۸۳۱۷
ممنوعیت شکار در کوه قلات و تنگ سرخ شیراز
اسکان نيوز: حمید ظهرابی، مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان فارس ضمن اشاره به این‌که ثبت ممنوعیت شکار و تیراندازی برای این مناطق با خواست مردم انجام  و مردم، خود، آغازگر این فرایند بوده‌اند، گفت:  این مناطق در زمره نخستین مناطقی است که مردم از آن حفاظت و آن را مدیریت می‌کنند و  این رویداد به‌مثابه الگویی برای کشور به‌شمار می‌رود و در موضوع حفظ تنوع زیستی هرجا شاهد موفقیتی هستیم، به دلیل مشارکت مردم است. 

ظهرابی با اشاره به این‌که در شیوه نامه‌های کنوانسیون تنوع زیستی حفاظت از تنوع زیستی، جلب مشارکت مردم، حفاظت مشارکتی و بهره‌برداری پایدار در گرو همراهی مردم عنوان شده است، ادامه داد: برای نهادینه‌شدن این موضوع به الگوسازی نیاز داریم و بخشی از این فعالیت‌ها تاکنون در قالب قرق‌های اختصاصی شکل گرفته است. 

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان فارس بیان کرد: تجربه استان کرمان در ایجاد قرق اختصاصی در کوه منصورآباد این استان ثابت کرده است که می‌توان منطقه‌ای به وسعت ۱۲۰هزار هکتار را با ۳۰۰ نیروی داوطلب مردمی حفاظت کرد و شاهد افزایش گونه‌های گیاهی و جانوری بود که اثبات می‌کند منطقه از هر لحاظ به درستی حفاظت شده است. 

ظهرابی موفقیت در عرصه حفاظت از محیط‌زیست را مرهون حضور و مشارکت مردم دانست و گفت: سازمان حفاظت محیط زیست مجموعا در سراسر کشور حدود سه هزار محیط‌بان دارد و نیاز است با همکاری سازمان‌های مردم‌نهاد و حفاظت مشارکتی و خواست مردم، مناطق مختلف از گزند و آسیب در امان بمانند. 

وی ممنوعیت شکار و تیراندازی را در منطقه قلات و تنگ‌سرخ از دستاوردهای مردمی برشمرد و تاکید کرد: شوق و علاقه مردم به حفظ این مناطق تا بدان جاست که حتی تابلو این منطقه را نیز، خود، تهیه کرده‌اند. 

به گفته مدیرکل حفاظت محیط‌زیست فارس مطالبات مردمی سبب شد دستگاه قضایی نیز نسبت به این مسائل حساسیت و پیگیری نشان دهد و این‌که مردم پای کار هستند بزرگترین رویداد چند سال اخیر را در حوزه حفاظت از محیط زیست و تنوع زیستی در استان فارس شکل داده است. 

ظهرابی پایبندی به مفاهیم توسعه پایدار شهری را از نکات کلیدی در ایجاد مناطق حفاظت‌شده داخل و پیرامون شهرها دانست و گفت: یک شهر پایدار باید از مناطق حفاظت‌شده برخوردار باشد، مناطقی که برای حفظ محیط‌زیست و تنوع زیستی الگوسازی می‌کند و نحوه حفاظت و بهره برداری از منابع را براساس ارزش‌های اکولوژیک آن در نظر می‌گیرد. 

وی با تاکید بر ضرورت حفظ و نگهداری از آب، هوا و خاک مناطق مختلف بر اهمیت آن‌ها در جلوگیری از آسیب‌ها و بلایای طبیعی همچون سیل پافشاری کرد و گفت: افزون بر این، با حفظ تنوع زیستی عظیم‌ترین ثروت‌های طبیعی کشور حفظ خواهد شد؛ چراکه هریک از گیاهان و جانوران حامل ارزش‌های ژنتیکی هستند که در هزاران سال به ثبات رسیده است و نابودی آن‌ها به‌معنای نابودی ثروت‌های ملی است. 

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست فارس عنوان کرد: دو منطقه قلات و تنگ‌سرخ به دلیل اهمیت و نقشی که در حیات و تداوم توسعه پایدار در شیراز دارد به عنوان منطقه تحت مدیریت محیط‌زیست پیش‌بینی شده‌اند و مطالعات برای اعلام منطقه حفاظت شده در حال انجام است، همچنین فرایند اخذ مجوزها در حال پیگیری است؛ اما از آنجا که دغدغه سازمان‌های مردم‌نهاد زیاد بود و فرایند یادشده زمان‌بر، فعلا برای این مناطق ممنوعیت شکار را اعلام می‌کنیم. 

وی افزود: در مسیر اعلام منطقه حفاظت‌شده در حال حاضر ۹۰ درصد از مرحله کسب مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت صورت گرفته و همچنین روال اداری در سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری در حال طی شدن است و به‌زودی به نتیجه خواهد رسید.

ایرنا نوشت،  منطقه شکار و تیراندازی ممنوع کوه قلات و تنگ سرخ در فاصله ۱۰ کیلومتری شمال غرب شیراز است.