کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

نامه یک سازمان مردم نهاد محیط زیستی خطاب به مدیرعامل "شرکت کانسار خزر"

درخواست شفاف سازی درباره آلودگی های پساب "کانسار خزر" برای تالاب اینچه و مراتع گلستان / در صورت عدم همکاری شرکت، شکایت خواهیم کرد

5 تير 1399 ساعت 16:23 | کد مطلب:28287


به گزارش اسکان نیوز، "انجمن توسعه کسب وکارهای محیط زیست شایان" با ارسال یک نامه خطاب به نائمی مدیرعامل "شرکت کانسار خزر" که برای معاونت های انسانی و دریایی سازمان حفاظت محیط زیست و همچنین مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان رونوشت شده است، از او خواست تا در انجام "مطالعه ارزیابی اثرات زیست محیطی" مربوط به ورود پساب آن شرکت درمحدوده تالاب اینچه و اراضی پیرامون و برآورد میزان خسارت به تنوع زیستی و اکوسیستم تالاب، همکاری های لازم را به عمل آورد.

در این نامه تاکید شده ضمن نظارت این انجمن بر نحوه فعالیت بهسازی محیط در موضوع مذکور، درصورت عدم پیگیری مدیرعامل "شرکت کانسار خزر" در رفع آلودگی و جبران خسارات زیست محیطی خزر، به استناد "بند ح ماده 29 آیین نامه تشکل های مردم نهاد"، نسبت به دادخواهی در مراجع قضایی اقدام خواهد شد. متن کامل این نامه را در ادامه می خوانید.

جناب آقای نائمی مدیرعامل محترم شرکت کانسار خزر  

   با سلام

   احتراما پیرو شکست دیواره شرقی تالاب اینچه و بنابر اظهارات مدیرکل محترم حفاظت محیط زیست استان گلستان مبنی بر ورود حدود پنج الی شش میلیون لیتر آب آلوده به "باریوم" بیش ازحدِ استاندارد و متاثر کردن 200 الی 350 هکتار از محدوده تالاب، در برآورد اولیه، به استحضار می رساند این انجمن به استناد بند "ب "ماده 29 " آیین نامه تشکل های مردم نهاد" در نظر دارد با همکاری جوامع محلی نسبت به انجام "مطالعه ارزیابی اثرات زیست محیطی" مربوط به ورود پساب آن شرکت درمحدوده تالاب اینچه و اراضی پیرامون را به منظور برآورد میزان خسارت به تنوع زیستی و اکوسیستم تالاب، اقدام نموده و نتایج آنرا در صورت لزوم در اختیار مردم، سازمان حفاظت محیط زیست و نیز دستگاه های نظارتی و قضایی، قرار دهد.

 لذا ضمن دعوت از آن شرکت  به همکاری در انجام این تحقیق، به ویژه در ارایه اطلاعات مرتبط با موضوع، به استناد بند" الف"ماده 29 آیین نامه تشکل های مردم نهاد پیشنهاد می گردد :

1-  در اسرع وقت نسبت به رفع آلودگی ایجاد شده وجبران خسارات وارده، در چارچوپ ضوابط سازمان حفاظت محیط زیست اقدام گردد .

2-  نسبت به ارایه گزارش اقدامات انجام شده برای کاهش بار آلودگی و جبران خسارات به این انجمن و نیز معرفی فردی مطلع ازموضوع برای تبادل اطلاعات با انجمن اقدام لازم به عمل آید.

یاد آور می گردد ضمن نظارت بر نحوه فعالیت بهسازی محیط در موضوع مذکور، درصورت عدم پیگیری در رفع آلودگی و جبران خسارات زیست محیطی، به استناد بند   " ح" ماده 29 آیین نامه فوق ذکر، نسبت به دادخواهی در مراجع قضایی اقدام می گردد.

سیدهادی امیرحسینی مدیرعامل

رونوشت :
- جناب آقای دکتر تجریشی، معاونت محترم محیط زیست انسانی سازمان جهت استحضار و صدور دستور مقتضی
-جناب آقای دکتر لاهیجان زاده، معاونت محترم محیط زیست دریایی تالاب ها جهت استحضار و صدور دستور مقتضی.
- جناب آقای دکتر کنعانی ، مدیرکل محترم حفاظت محیط زیست استان گلستان جهت استحضارو صدور دستور همکاری با این انجمن


آدرس مطلب :
https://www.eskannews.com/news/28287/درخواست-شفاف-سازی-درباره-آلودگی-های-پساب-کانسار-خزر-تالاب-اینچه-مراتع-گلستان-صورت-عدم-همکاری-شرکت-شکایت-خواهیم

اسکان نيوز
  https://www.eskannews.com