لزوم ورود دستگاه قضایی استان به عنوان مدعی العموم به حادثه آلودگی مراتع

فعالیت پنهانی "کانسار خزر" به رغم دستور اکید استاندار / خطر شکست دوباره دیواره پساب کارخانه ید گلستان

چهارشنبه ۴ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۴۸ | کد مطلب: ۲۸۲۷۰
فعالیت پنهانی "کانسار خزر" به رغم دستور اکید استاندار / خطر شکست دوباره دیواره پساب کارخانه ید گلستان
اسکان نيوز- الهه موسوی : درست در روز شکسته شدن دیواره پساب کارخانه های "کانسار خزر" و "شورابه ید" در تالاب اینچه که چند سالی است معلوم شده به عناصر "رادیوم" و "باریوم" آلوده است، مجموعه سازمان های متولی همراه با استاندار گلستان پس از بازدید از دیواره وآلودگی های مراتع اطراف، جلسه ای را در محل "محیط بانی تالاب آلاگل" تشکیل دادند.

خروجی این جلسه، صورتجلسه ای بود که بر اساس آن، فعالیت دو کارخانه مذکور، متوقف و از سرگیری دوباره فعالیت آنها منوط به آماده شدن چاه ها و استفاده از روش جدید پسماندداری، یعنی تزریق پساب پس از استحصال ید به همان نقطه اکتشاف و بهره برداری شد.

در آن جلسه هادی حق شناس اساندار گلستان تاکید کرد که این دو کارخانه حق از سر گیری فعالیت را تا آماده شدن چاه ها برای تزریق پساب نخواهند داشت؛ چرا که ورود دوباره هر مقدار پساب به تالاب اینچه، می تواند باعث شکسته شدن دوباره دیواره شده و مراتع بیشتری را آلوده کند.

استاندار گلستان همچنین تاکید کرده بود که « اگر چه از فعالیت های صنعتی حمایت می کنیم؛ اما بین "محیط زیست" و صنعت، طبیعتا محیط زیست و سلامت شهروندان در اولویت است؛ بر این اساس شرکت کانسار خزر باید ظرف مدت کوتاه تعیین شده، منطقه آلوده را احیا و روش های پسماندداری خود را اصلاح کند و تا آن زمان نیز فعالیتش متوقف باشد.»

همچنین از آنجا که اراضی همچوار مراتع در دست کشاورزی بوده و اهالی در آنها گندم و جو کشت می کنند فعالیت دوباره این کارخانه ها که ممکن است باعث شکستن دوباره دیواره پساب شود این اراضی و محصولات آنها را نیز آلوده خواهد کرد.

با اینهمه اکنون خبرها حاکی هستند که کارخانه "کانسار خزر" به صورت پنهانی چند روزی است کار خود را آغاز کرده است.

پرسش بزرگی که تاکنون به آن پاسخی داده نشده این است که این همه صبوری و کوتاه آمدن برخی از مسوولان استان (در تمام دولت ها) در برابر این دو شرکت استحصال ید، با چه انگیزه و هدفی صورت می گیرد؟ در حالی که "سازمان انرژی اتمی" نیز چندی پیش وجود عناصر رادیوم و باریوم را در پساب این کارخانه ها تایید کرده و تاکید کرده بود که « در صورت افزایش پساب و بالارفتن میزان رایوم و باریوم در تالاب اینچه، آب تالاب خطرساز خواهد شد.»

حال باید دید مجموعه قضایی استان چه برخوردی با این قانون شکنی آشکار در گلستان خواهند کرد؛ حرکتی که می تواند خطر مرگ، سرطان و جهش های ژنتیکی خطرناک را برای مصرف کنندگان گوشت دام در استان چند برابر افزایش دهد.

کل نظرات : ۲
منتشر شده : ۲
در صف انتظار : ۰
غیر قابل انتشار : ۰
 
 
عظیم قرنجیک
سلام و سپاس ، این حکم گویایی است که، انسان می تواند از زمین و طبیعت بهره برداری کند ، ولیکن در کنار آن ، زمین به توجه ومراقبت نیز نیاز دارد .ولی متاسفانه درگذر زمان و قرون ، توجه به بهره برداری ، بیش از مراقبت از زمین و حفظ و حراست از زیست محیط بوده است و ناآگاهانه و در رقابتی بی وقفه ، انسان در جهت منافع صنعتی و بازرگانی و ... گام نهاده ، و سرچشمه بسیاری از معضلات و آلودگی های زمین ، طبیعت و زیست بوم بوده است . در حال حاضر ، مسائل زیست محیطی ، با توجه به فجایع زنجیره ای طبیعی اعم از سیل و آتش سوزی و یا عدم توجه به شورابه ها و دیگر آلاینده ها ، که غالباً عامل انسانی نیز در آن دخیل بوده ، روشن تر و رساتر از آن است که ، به پشت گوش انداخته شود ، باید چاره ای اندیشه کردکه زمین و طبیعت ، نظم و نظام طبیعی خود را باز یافته ، و بقای گونه انسانی ، درکنار گونه های گیاهی و حیوانی میسر گردد . و این ، به آگاهی جمعی ما از خطرها و آسیب هایی نیاز دارد که خود ، به وجودشان آورده ایم و خود نیز در معرض تهدیدشان هستیم ....
چقدر راحت با جان مردم بازی میشه