تدفین سیروانِ ایلام زیر بافت روستا سراب جدید

چهارشنبه ۴ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۴۲ | کد مطلب: ۲۸۲۵۴
تدفین سیروانِ ایلام زیر بافت روستا سراب جدید
اسکان نيوز: شهلا احمدی، سرپرست پروژه بررسی باستان شناسی بخش کارزان شهرستان سیروان با تاکید بر محوطه تاریخی سیروان، پروژه بررسی باستان‌شناسی بخش کارزان شهرستان سیروان در استان ایلام با تاکید بر محوطه تاریخی سیروان انجام که در نهایت به شناسایی و ثبت ۶۵اثر فرهنگی –تاریخی از دوران پیش تاریخ تا دوران تاریخی و اسلامی منجر شد.

او با اشاره به این‌که بررسی این بخش در محدوده‌ای با وسعت ۴۱۲ کیلومترمربع با هدف شناسایی و ثبت آثار و استقرارهای باستانی و شناخت نسبی از دوره‌های سکونت در منطقه انجام شد، انجام این پروژه را در راستای تکمیل نقشه باستان شناسی کشور دانست.

او با بیان این‌که در راستا انجام این پروژه همه‌ی محدوده مورد مطالعه (شامل دشت و ارتفاعات) با روش پیمایشی نیمه فشرده، پیمایش و بازنگری و در مجموع ۶۵ اثر فرهنگی- تاریخی مانند تپه، محوطه، بنا، گورستان، غار و پناهگاه صخره‌ای از دوران پیش تاریخ تا دوران تاریخی و اسلامی شناسایی و ثبت شد، ادامه داد: بیشترین آثار شناسایی شده در این پروژه به دوره ساسانی متعلق است که شاخص‌ترین اثر نیز متعلق بع محوطه تاریخی سیروان است که در سال ۱۳۸۰ به عنوان یک شهر ساسانی- اسلامی به شماره ۴۱۶۵ در فهرست میراث ملی کشور ثبت شده است.

وی با تاکید بر این‌که در بررسی کلی منطقه، محوطه شاخص و تاریخی سیروان در روستای سراب کلان فعلی به شکل جداگانه و با روش سیستماتیک مورد بررسی قرار گرفته است، افزود: در وضعیت کنونی این محوطه و بناهای متعدد آن در زیر بافت روستای جدید مدفون شده‌اند.

سرپرست هیات باستان شناسی با بیان این‌که احداث روستا جدید بافت تاریخی محوطه را به شدت تخریب کرده و متاسفانه این روند همچنان با انجام فعالیت‌های عمرانی و کشاورزی ادامه دارد، افزود: در بررسی سیستماتیک انجام شده محدوده این محوطه تا شعاع دورتر از آثار موجود و حریم تعیین شده برای اثر به صورت پیمایشی کاملا فشرده مورد بررسی قرار گرفت که در راستای این اقدام؛ ابتدا گستره‌ی محوطه سیروان با استفاده از نرم افزار Google Earth شبکه بندی و پیمایش درهر شبکه به صورت جداگانه انجام و به تمامی آثار و مواد فرهنگی سطح الارضی بدست آمده از شبکه ها شامل سفال، قطعات شیشه و جوش کوره و ... نقاط GPS  مجزا اختصاص داده شد.
 
به گزارش  روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، او با اشاره به این‌که در بررسی بافت مسکونی محوطه نیز برای تمام سازه‌های معماری مشهود یک کدGPS  جدا تعریف و اطلاعات آن‌ها ثبت و ضبط شد، بیان کرد: در جریان پروژه بررسی بخش کارزان داده‌های ارزشمندی به دست آمد که اطلاعات نهایی پس از انجام مطالعات تکمیلی منتشر می‌شود.