اعلام وضعیت هشدار برای کیفیت هوا کلانشهر مشهد

دوشنبه ۲ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۴۱ | کد مطلب: ۲۸۲۱۸
اعلام وضعیت هشدار برای کیفیت هوا کلانشهر مشهد
اسکان نيوز: تورج همتی، مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی میانگین شاخص کیفیت هوا در مشهد ۱۰۸ ای.کیو.آی و نشانگر هوا را آلوده اعلام کرد و گفت:  این شاخص در ایستگاه شهید کریمی با ۱۷۲ و امامیه با ۱۵۶ ای.کیو.آی نشانگر وضعیت ناسالم برای همه گروه‌هاست. کیفیت هوا در مناطق سرافرازان، شهید مفتح، خاقانی، شهر، چمن، شهیدآوینی، وحدت و سجاد مشهد در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس می‌باشد.

وی ادامه داد: شاخص کیفیت هوا در مناطق ویلا و لشکر مشهد نشانگر هوا پاک است و در ۱۱ ایستگاه‌ دیگر این شهر هوای سالم را نشان می‌دهد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: شایسته است شهروندان مشهدی با کاهش ترددهای غیرضروری نقش موثر خود را در بهبود وضعیت هوا ایفا کنند. 

قرار داشتن شاخص کلی کیفیت هوا تا ۵۰ ای.کیو.آی به معنای وضعیت پاک و بین ۵۱ تا ۱۰۰ ای.کیو.آی نشانگر وضعیت سالم است.

قرار داشتن شاخص کلی کیفیت هوا بین اعداد ۱۰۱ تا ۱۵۰ ای.کیو.آی به معنای آلودگی هوا برای افراد حساس و کودکان و بین اعداد ۱۵۱ تا ۲۰۰ ای.کیو.آی به معنای آلودگی هوا برای همه سنین محسوب می‌شود.

همچنین قرار داشتن شاخص کلی کیفیت هوا بین اعداد ۲۰۱ تا ۳۰۰ ای.کیو.آی حالت اضطرار و بالاتر از عدد ۳۰۰ نیز حالت بحرانی را نشان می‌دهد.

ایرنا نوشت، شهروندان مشهدی طی سال گذشته ۴۰ روز هوای پاک، ۲۶۶ روز هوای سالم، ۵۷ روز هوای ناسالم برای گروه‌های حساس و ۲ روز نیز هوای ناسالم برای تمامی گروه‌ها تنفس کردند.