۱۴۵ اثر باستانی در قلعه گنج کرمان ثبت شد

يکشنبه ۱ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۰۸ | کد مطلب: ۲۸۲۱۰
۱۴۵ اثر باستانی در قلعه گنج کرمان  ثبت شد
اسکان نيوز: فاطمه علیزاده، سرپرست هیات باستان‌شناسی با اعلام خبر شناسایی و ثبت ۱۴۵ اثر باستانی در قلعه گنج کرمان، گفت: تاکنون و طی پانزده روز کاری در شرایط آب و هوایی خیلی سخت و دمای بالای ۵۰ درجه، بخشی از محدوده مورد بررسی، پیمایش و نتایج بسیار قابل توجهی از آن به دست آمده است.

این باستان‌شناس تصریح کرد: روش بررسی به صورت پیمایشی نیمه فشرده است، بدین صورت که علاوه بر کسب اطلاعات از ریش سفیدان و دهیاران و مردمان محلی، بخش‌هایی که شک آن می‌رود دارای آثار و شواهد فرهنگی باشند، به صورت دقیق مورد پیمایش قرار می‌گیرند که در پی این روش محوطه‌های بسیاری شناسایی شده است.

به گفته علیزاده، تا این لحظه از کار،  ۱۴۵ اثر باستانی، شناسایی و ثبت شده که این آثار بسیار متنوع شامل تپه‌های باستانی، محوطه‌ها، گورستان‌ها، قنات‌ها، زیارتگاه‌ها، سنگ نگاره‌ها، کوره‌ها، کاروانسرا و قلعه‌ها هستند.

او خاطرنشان ساخت: درواقع این خروجی‌ها تا کنون به نظر یک توالی فرهنگی طولانی مدت از دوران سنگ و پیش از تاریخ تا قرون متاخر اسلامی ارائه می‌دهند.

سرپرست هیات باستان شناسی گفت: قدیمی‌ترین محوطه‌های شناسایی شده به شکل محوطه‌های دارای پراکنش بسیار زیاد ابزارهای سنگی هستند که به فراوانی در بخش‌های مورد نظر و به ویژه در حاشیه  هلیل رود و همچنین  با فاصله از آن شناسایی شده‌اند.

به گفته وی،  بخشی از این دست افزار های احتمالا مربوط به پارینه سنگی متاخر هستند و بخشی از آن‌ها به شکل روباز در پایین دست دامنه کوه‌ها و مخروط افکنه‌های مجاور دشت هلیل رود بررسی شده‌اند.

او با بیان این‌که تپه‌های متعددی نیز شناسایی شده که حجم پراکنش آن‌ها در حاشیه هلیل رود و احتمالا با فاصله‌ای در حاشیه بستر گذشته هلیل رود واقع شده‌اند افزود: این تپه‌های باستانی با فاصله نزدیک به هم و دارای شواهد سفالی بسیار قوی از دوران پیش از تاریخ تا اسلامی هستند.

علیزاده با اشاره به این نکته که بیشتر این تپه‌ها در بررسی‌های کلی اولیه بنظر  به هزاره چهارم و هزاره سوم پیش از میلاد برمی گردند اظهار داشت: سفال‌ها به احتمال زیاد با استقرارهای حاشیه شرقی جازموریان در بلوچستان (فرهنگ بمپور) از نظر گونه شناسی هم پوشانی دارند.

وی خاطرنشان کرد: در دوره اسلامی تا کنون پراکندگی محوطه‌ها بسیار کمتر و در دوران تاریخی نیز تپه‌های بسیار غنی اما محدودی ثبت شده‌اند.

او افزود: در حاشیه هلیل رود بنظر تجمع استقرارها در دوران مس و سنگ و مفرغ زیاد و هرچه رفته رفته از حاشیه هلیل رود فاصله می‌گیریم  در بخش‌های جنوبی‌تر در حاشیه غربی جازموریان به تعداد محوطه‌های دوره تاریخی اضافه می‌شود.

سرپرست هیات باستان شناسی با اشاره به بررسی و ثبت گورستان‌های سنگ چین مربوط به دوران تاریخی و متاخر که به فراوانی در میان بخش کوهستانی منطقه قرار دارند،  نکته قابل توجه و مهم در این خصوص را تخریب بسیاری از این آثار در اثر شخم زدن زمین‌های کشاورزی و پیش روی مردم محلی برای کشاورزی و ساخت و ساز عنوان کرد.

ایلنا نوشت، علیزاده در پایان تصریح کرد: با توجه به این‌که تنها بخشی از منطقه تا کنون بررسی شده است، انتظار می‌رود تعداد آثار این منطقه بسیار بیشتر باشد.