تونل‌های جاده یاسوج- بابامیدان در خطر آتش‌سوزی

شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۵۰ | کد مطلب: ۲۸۱۷۱
تونل‌های جاده یاسوج- بابامیدان  در خطر آتش‌سوزی
اسکان نيوز: تونل پرزه به عنوان یکی از طولانی‌ترین تونل های جاده یاسوج-بابامیدان در زیر ارتفاعات این منطقه قرار دارد و از تهویه مناسب هم برخوردار نیست. با توجه به گستردگی مراتع و جنگل‌های پرتراکم بلوط در این منطقه که تا دهانه تونل ادامه پیدا کرده است اگر آتش به سرعت مهار نشود تردد در این مسیر با مشکلات زیادی روبه رو خواهد شد و آتش در اطراف جاده ویرانی‌های جبران‌ناپذیری ایجاد خواهد کرد.

در سال‌های گذشته هجوم کرم ساقه خوار و خشکسالی باعث خشک شدن برخی از بلوط‌های این منطقه شده است که وجود مراتع بلند با ارتفاع بیش از ۶۰ سانتی متر و همچنین درختان بلوط خشک شده در میان جنگل‌های این منطقه احتمال افزایش خطر را چندین برابر می‌کند.

روستا پرزه هم در چند متری دهانه تونل پرزه قرار دارد و با توجه به وجود خانه چوبی خطر اتش سوزی هم‌ خانه‌های این روستا را تهدید می‌کند. تاریکی شب، صخره‌ای بوده منطقه و وزش شدید باد کار مهار اتش توسط امدادگران و مردم منطقه را مشکل کرده است و نیاز به اعزام نیروهای کمکی و تجهیزات بیش از پیش احساس می‌شود.

آتش‌سوزی درجنگل‌ها، مناطق حفاظت شده، مراتع و مزارع کهگیلویه و بویراحمد از ۲۰ اردیبهشت ماه گذشته شروع شده و تاکنون بیش از ۶۰۰ هکتار از مزارع و حدود ۶۰۰ هکتار از مراتع و جنگلهای استان در آتش های عمدی و سهوی سوخته و خاکستر شده است.

ایرنا نوشت، کهگیلویه و بویراحمد افزون بر یک میلیون و ۴۰۰هزار هکتار جنگل و مرتع دارد.۸۰درصد پوشش جنگل‌های استان از گونه درختی بلوط تشکیل شده است.