بانک سپه چالوس ارزش تاریخی دارد/ تخریب بنا تاریخی جرم است

سه شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۵۰ | کد مطلب: ۲۸۱۲۴
بانک سپه چالوس ارزش تاریخی دارد/ تخریب بنا تاریخی جرم است
اسکان نيوز: سیف‌اله فرزانه،مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع  دستی و گردشگری استان مازندران از ثبت ملی بنا بانک سپه چالوس با شماره ۱۱۹خبر داد و گفت: به موجب قانون این بنا تحت نظارت و حفاظت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور قرار دارد.  ثبت این اثر براساس دستورالعمل تعیین آثار واجد ارزش‌های فرهنگی و تاریخی انجام شده و طبق ماده ۵۵۸ تا ۵۶۲ مجازات‌های اسلامی، هر گونه دخل و تصرف و آسیب به این اثر تاریخی جرم محسوب خواهد شد.

فرزانه با تاکید بر ویژگی‌های خاص بنا یادآور شد: ترکیب اشکال معماری مدرن با الگوی بام شیبدار از شاخصه‌های معماری بومی منطقه و در شهر چالوس از جمله دلایل ثبت این بنا بوده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران افزود: موضوع ثبت بانک چالوس بنا بر پیشنهاد مهندسان و صاحبنظران معماری استان مازندران و اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران درکمیته وقت ثبت و حریم آثار ملی غیر منقول مطرح و با اجماع نظر اعضا در لیست آثار ملی کشور ثبت شده و تعرض به این بنا به طور حتم پیگرد قانونی دارد.

مهر نوشت، وی با اشاره به محدودیت و امکانات در حراست و حفاظت از آثار تاریخی و فرهنگی و محوطه‌ها باستانی پراکنده در مازندران ابراز امیدواری کرد: انتقال این آثار شاخص معماری به نسل آینده با حمایت فرمانداران و شهرداری‌ها و به ویژه مردم بومی منطقه امکانپذیر است.