طرح‌های عمرانی و زیرساختی در محوطه تاریخی شهر هخامنشی خراسان‌شمالی اجرا می‌شود

دوشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۲۸ | کد مطلب: ۲۷۹۹۴
طرح‌های عمرانی و زیرساختی در محوطه تاریخی شهر هخامنشی خراسان‌شمالی اجرا می‌شود
اسکان نيوز: حبیب یزدان‌پناه، مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی اظهار کرد: در سال جاری، چهار میلیارد ریال جهت ایجاد زیرساخت‌های گردشگری و تأمین فضاهای مورد نیاز گردشگر در محوطه تاریخی ریوی اختصاص یافت.

وی افزود: با توجه به اهمیت علمی و گردشگری این محوطه در رشد صنعت توریسم منطقه، طرح ایجاد سایت موزه گردشگری در محوطه تاریخی ریوی تهیه و مورد تصویب کارگروه گردشگری استان قرار گرفت.

یزدان پناه گفت: در سال جاری بخشی از راه دسترسی و ساختمان مربوط به معرفی محوطه احداث خواهد شد.

یزدان‌پناه تصریح کرد: نزدیکی این محوطه تاریخی به شهر آشخانه و جاده ارتباطی گرگان به مشهد فرصت مناسبی را برای ایجاد سایت موزه گردشگری و رشد صنعت توریسم در دشت سملقان فراهم کرده است.

محوطه تاریخی ریوی در سه کیلومتری غرب شهر آشخانه و یک کیلومتری غرب روستا نجف از توابع شهرستان مانه و سملقان قرار دارد. بر اساس پژوهش‌های باستان‌شناسی این محوطه یک استقرارگاه کهن در دشت سملقان بوده که از حدود 3500 سال قبل تا کنون مورد توجه جوامع بشری بوده است. مهم‌ترین دوران استقراری این محوطه مربوط به دوران‌های هخامنشی، اشکانی و ساسانی بوده که سکونت‌گاه شهری و مرکز استقرار مردمان دشت سملقان بوده است.

ایسنا نوشت، این محوطه مدت هفت سال است که هرساله توسط گروه مشترک ایرانی آلمانی و با حمایت پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور، اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی و موسسه باستان‌شناسی آلمان مورد کاوش باستان‌شناسی قرار می‌گیرد و تا کنون بقایای ساختمان‌های خشتی بزرگی مربوط به دوره هخامنشی در آن کشف و مرمت شده است.