محوطه بلوبین از مراکز تولید سفال منطقه‌ای

دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۲۹ | کد مطلب: ۲۷۸۵۶
محوطه بلوبین از مراکز تولید سفال منطقه‌ای
اسکان نيوز: فاطمه فرشی‌جلالی، سرپرست هیئت باستان شناسی گفت: باتوجه به تصمیم شرکت آب منطقه‌ای استان زنجان مبنی بر ساخت سد مخزنی بلوبین در محدوده شهرستان ایجرود این استان، در سال ۱۳۹۴ محدوده سد مورد بررسی باستان‌شناسی قرار گرفت که در نتیجه مشخص شد ۱۳ محوطه در اثر ساخت سد از بین خواهند رفت.

او تصریح کرد: در این میان محوطه روستای بلوبین نیز جز محوطه‌های در خطر و نیازمند کاوش نجات‌بخشی قرار گرفت.

فرشی جلالی افزود: این محوطه در ضلع شمالی روستا واقع شده به این صورت که دو ضلع شرقی و شمالی و با شیب زیادی به باغات اطراف منتهی می‌شود و روی دو ضلع غربی و جنوبی، خانه‌های روستا قرار دارد.

این باستان‌شناس با بیان این‌که نخستین فصل کاوش این محوطه با تمرکز به لایه‌نگاری و شناخت توالی فرهنگی انجام شد، اظهار داشت: با توجه به اهداف فوق، دو ترانشه پلکانی در سمت شرق محوطه ایجاد و حدود ۲۰ متر نهشته فرهنگی کاوش شد و در نهایت ترانشه دو به بستر صخره‌ای رسید.

وی نهشته‌های کاوش شده در این دو ترانشه را شامل انباشت خاک، خاکستر، معماری با دیوارهای سنگی و کف‌های حرارت دیده با جوش‌کوره اعلام کرد و گفت: وجود حرارت دیدگی‌ها و جوش‌کوره، نشان می‌دهد که در این محل کوره‌های پخت سفال وجود داشته است.

فرشی جلالی با اشاره به این‌که سفال‌های به‌دست‌آمده را می‌توان به دوره اسلامی تاریخ‌گذاری کرد، خاطرنشان کرد: عموم سفال‌های به‌دست‌آمده دارای خمیره قرمز و نخودی ساده بوده که به‌ندرت به شیوه مرصع با قطعات سفال لعاب‌دار تزیین شده‌اند.

ایلنا نوشت، او در پایان با بیان این‌که مجوز کاوش نجات‌بخشی محوطه روستا بلوبین در محدوده سد بلوبین شهرستان ایجرود زنجان از طرف پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است، تصریح کرد: در نتیجه کاوش می‌توان محوطه بلوبین را یکی از مراکز تولید سفال منطقه‌ای محسوب کرد.