بیانیه اعتراضی جمعی از مهندسان لار در واکنش احتمال تخریب ساختمان بانک ملی لار نو

پروژه «هویت‌زدایی» از شهر لار را متوقف کنید!/ ساختمان بانک ملی «لار نو»، جزو انکارناپذیری از هویت کالبدی شهر است

چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۰۶ | کد مطلب: ۲۷۷۶۰
پروژه «هویت‌زدایی» از شهر لار را متوقف کنید!/ ساختمان بانک ملی «لار نو»، جزو انکارناپذیری از هویت کالبدی شهر است
بخش های مهم خبر
  • باید پذیرفت که تاکنون نسبت به میراث معاصر معماری شهر خود، بی‌مهری کرده‌ایم و دستِ تخریبگران را از این بناها دور نگاه نداشته‌ایم؛ از گوش چپِ شیربانی ساختمان بانک سپه که بریده شد تا ساختمان بد قواره و بی‌شناسه‌ جدید را در کنار خود بپذیرد تا پانسیون پزشکان که یکسره تخریب گردید تا جا خود را به مجتمع هلال سپارد، از بیمارستان امام سجاد(ع) که نما زیبا آن را تابلوهای تبلیغاتیِ بد منظر و ناهمآهنگ، پوشانیده‌اند تا تخریب تدریجی و از درونِ «ساختمان بانک ملی لارنو» که خبر آن در روزهای اخیر می باید دل هر لارستانی و میراث‌دوستی را به درد آورد.
 اسکان نيوز: درپی انتشار خبر احتمال تخریب ساختمان بانک ملی لار نو که واجد معماری ارزشمند و نشانگر هویت شهرجدید لار است تعدادی از دانش‌آموختگان مهندسی معماری، شهرسازی و عمران لارستان بیانیه ای اعتراضی نوشته ‌اند که تاکنون به ۳۷ امضا رسیده است.

در این بیانیه آمده است:

میراث معماری معاصر، بخشی جدایی‌ناپذیر از تاریخ شهر لار و البته، امروز آن است و حفظ شهر جدید و بناهای به یاد ماندنی‌اش نیز، از آن‌جا که تاریخ این شهر را در خود مستتر داشته و هویت آن را شکل می‌دهد، واجد اهمیت بسیار است.

باید پذیرفت که تاکنون نسبت به میراث معاصر معماری شهر خود، بی‌مهری کرده‌ایم و دستِ تخریبگران را از این بناها دور نگاه نداشته‌ایم؛ از گوش چپِ شیربانی ساختمان بانک سپه که بریده شد تا ساختمان بد قواره و بی‌شناسه‌ جدید را در کنار خود بپذیرد تا پانسیون پزشکان که یکسره تخریب گردید تا جا خود را به مجتمع هلال سپارد، از بیمارستان امام سجاد(ع) که نما زیبا آن را تابلوهای تبلیغاتیِ بد منظر و ناهمآهنگ، پوشانیده‌اند تا تخریب تدریجی و از درونِ «ساختمان بانک ملی لارنو» که خبر آن در روزهای اخیر می باید دل هر لارستانی و میراث‌دوستی را به درد آورد.

خبر تخریب ساختمان بانک ملی لارنو، بار دیگر هشدار می‌دهد که فرآیند هویت‌زدایی از شهر لار، به شهر تاریخی محدود نشده و تخریب بناهای یادمانیِ شهر جدید، گویی ابعاد دیگری از پروژه ی (احتمالا ناخودآگاهِ) هویت زدایی است که تا کنون از نظر دور مانده و یا کمتر به آن پرداخته شده است.

تخریب این بنا، تخریب بخشی از گذشته و مخدوش نمودن حالِ این شهر است، چرا که گذشته بخش جدائی‌ناپذیری از امروز و حالِ ماست و وای به حال مردمی که در برابر تخریب گذشته و هویت فعلی خود، بی‌تفاوت باشند.

نگارندگان این نامه، جمعی از مهندسین لار، مایلند تا علاوه بر جلب توجه و حساسیت همشهریان فهیم خود نسبت به میراث معماریِ معاصر، شورای اسلامی شهر و شهرداری لار را نسبت به عواقب تخریب این اثر واجد ارزش معماری آگاه سازند. انتظار می رود اقدامات مقتضی از سوی دو نهاد مزبور نسبت به جلوگیری از تخریب این بنا در اسرع وقت صورت گیرد.

از اداره محترم میراث نیز انتظار می‌رود که غفلت خود در ثبت بناهای واجد ارزش معاصر را جبران نموده و در اسرع وقت نسبت به ثبت اضطراری بنای یاد شده و دیگر بناهای واجد ارزش شهر جدید اقدام نماید، چرا که شهروندان فهیم لار، خاطره‌ی تلخ تخریب‌های ناگهانی و شبانه ی آثار تاریخی را از یاد نبرده‌اند.

در پایان، تذکار این نکته ضروری می‌نماید که ثبت بناهای واجد ارزش معاصر لار، (شامل بانک ملی لار نو، بیمارستان امام سجاد، پانسیون پزشکان، بانک سپه و دیگر بناهای واجد ارزش شهرجدید) امری ضروری است و در این میان به نظر می رسد مجموعه‌ی مدیریت شهری لار بار دیگر در برابر آزمونی دشوار قرار گرفته است؛ چراکه پروژه‌ی هویت‌زدایی از شهر لار، انکارناپذیر بوده و با شتابی مضاعف در حال پیشرفت است، آنچه محل تردید است «عامدانه» و یا «ناآگاهانه» بودن این پروژه است و موضع گیری مسئولان و به ویژه شورای اسلامی شهر لار در روزهای آتی و اقداماتی که در راستای پیشگیری از تخریب این بنا و پیگیری ثبت آثار پیش گفته انجام خواهند داد تردیدها را در خصوص ناآگاهانه و یا عامدانه بودن پروژه‌ی هویت‌زدایی از شهر لار، پایان داده و قضاوت در این خصوص را ممکن می‌سازد.

امید می‌رود شورای اسلامی شهر لار، به عنوان نمایندگان مردم، پی گیری تحقق کامل این مطالبه‌ی عمومی را رها نکرده و از آزمون یاد شده سرفراز بیرون آید.

مهندسان لار، امید بر آن دارند که نگارش این نامه، موجبات درک صحیح مسئولان از اهمیت این موضوع را فراهم آورد و «پروژه  هویت‌زدایی از شهر لار» در آینده‌ای نه چندان دور، متوقف گردد.

بهروز بی‌غرض - سارا نیکخو- محمدامین گرامی- مجتبی آراسته- محمد فروتن- غلامرضا زرگری- محيا حق شناس- مریم افشار- سحر صادق نژاد- احسان فیروزمندان-مجتبی تقی پور- حسام راستی لاری- حبيب اله صداقت- عاطفه پيام- عرفانه قنبري- مهدی صادق زاده لاری- محدثه نغمه سنج- عبدالرضا يزدان پرست- فائزه اردشیری- بنیامین هاشمی زاده- علی اکبر شریفی- محسن عزیزیان- بهزاد بیغرض- الهام معصومی- علی عادل- سید سعید حسینی- علیرضامنصوریان- ایوب صادقی- محمدعلی دلفروز- محمد حسین زمانی- طاهره عباسی- قدرت اله رهنما- محمد حسن سوخک لاری- حامد صداقت- محمد مهدی احمدانیان- جلال احمدی راد- هما علویه
 
مرجع: میراث باشی