انتقاد نماینده استان همدان در شورای عالی استان‌ها:

دولت کیان شوراها را هدف قرار داده است

شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۱۶ | کد مطلب: ۲۷۷۱۶
دولت کیان شوراها را هدف قرار داده است
اسکان نيوز: حمید بادامی‌نجات، نماینده استان همدان در شورای عالی استان‌ها و نائب رئیس شورای شهر همدان اظهار کرد: دولت در امر تمرکزگرایی با بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌هایی که به استانداری و فرمانداری‌ها ارسال کرده در واقع کیان شوراها را هدف قرار داده که این امر اختیارات شوراها روزبه‌روز کاهش می‌دهد.

بادامی‌نجات با بیان این‌که به دلیل منطقی نبودن بخشنانه ها؛ استانداران، فرمانداران و شهرداری‌ها دچار مشکل شده‌اند، اضافه کرد: این تمرکزگرایی و ابلاغ بخشنامه ها و دستورالعمل‌ها، فیلتری شده که هیات‌های تطبیق موظفند بخشنامه‌ها را ملاک عمل قرار دهند که بخش‌های زیادی از آنها با قانون مغایرت دارد و متاسفانه منجر به کاهش اختیار شوراها شده و این اقدام برای این است که شوراها نتوانند وظایف خود را به درستی انجام دهند .

نماینده استان همدان در شورای عالی استانها با اشاره به مشکلات اقتصادی کشورو متعاقب آن مشکلات شهرداری ها، اظهار کرد: دولت حقوق قانونی شهرداری‌ها را یا پرداخت نمی کند یا اگر پرداختی انجام می‌دهد به صورت غیرشفاف است و از جمله این اقدامات می توان به مباحث ارزش افزوده اشاره کرد که در واقع شهرداری‌های شهرها و دهیاری های روستاها اطلاعی از میزان حق واقعی خود ندارند.

بادامی‌نجات در خصوص لایحه درآمدهای ارزش افزوده، عنوان کرد: خوشبختانه این لایحه مصوب شد؛ اما صرف تصویب آن، مشکل را حل نمی‌کند.

بادامی‌نجات اضافه کرد: همچنین پرداخت های  مربوط به جرایم راهنمایی رانندگی، حمل‌ونقل عمومی، نوسازی و بافت‌های فرسوده  و نیز مباحث مربوط به مناطق بازآفرینی شهری بدرستی پرداخت نمی‌شود.

به گفته بادامی نجات اقداماتی که دولت در مباحث ساخت مسکن انجام داده حقوق شهرداری را پرداخت نکرده و هنوز نتوانستند تکمیل کنند و به شهرداری‌ها تحویل دهند و در مجموع این اقداماتی که انجام شده و اقدامات مناسبی نبوده به بویژه که حقوق شهرداری ها توسط دولت پرداخت نمی‌شود.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان، وی با بیان این‌که اختیارات شهرداری‌ها محدود است اما نباید بیشتر از این محدود شود، یادآورشد: تمرکزگرایی در وزارت کشور که منجربه کاهش اختیارات شهرداری ها و دهیاری‌ها می شود به نفع دولت هم نیست.