مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران

برخی مسافران تذکرها درباره استفاده از ماسک را جدی نمی‌گیرند

پنجشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۳۶ | کد مطلب: ۲۷۶۷۶
برخی مسافران تذکرها درباره استفاده از ماسک را جدی نمی‌گیرند
اسکان نيوز: فرنوش نوبخت، مدیرعامل شرکت بهره‌برداری متروی تهران در خصوص برنامه‌های این شرکت در پی افزایش بار مسافر با اجرای طرح ترافیک از بعدِ عید فطر گفت: در خط دو سرفاصله حرکت در صبح به سه دقیقه کاهش یافته است. در خط یک و چهار نیز سرفاصله حرکت سه و نیم دقیقه است. همچنین در خط سه از قسمت جنوبی، سرفاصله حرکت قطارها به شش دقیقه کاهش یافته است.

نوبخت با اشاره به تغییر برنامه حرکت قطارها در خط ۵ گفت: در خط ۵، مسیر تهران-کرج،‌ در ساعات صبح و بعد از ظهر سرفاصله حرکت ده دقیقه است و در بین روز نیز همه قطارها به صورت عادی حرکت می‌کنند و به سرفاصله ۱۵ دقیقه رسیده‌اند تا در همه ایستگاه‌های بین مسیر نیز مسافر داشته باشند. 

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری متروی تهران با بیان اینکه حداکثر توان در شرکت بهره‌برداری مترو به کار گرفته شده است، گفت: بیشتر از این نمی‌توانیم سرفاصله را کاهش دهیم. 

نوبخت با بیان اینکه برای حفظ وضعیت موجود به کمک‌های بیشتری نیاز داریم، اظهار داشت: اکنون با همین اقداماتی که انجام می‌دهیم، به اندازه یک سوم ظرفیت در بهمن ماه در حال جابجایی مسافر هستیم.

وی تاکید کرد: شرکت بهره‌برداری مترو در سه ماه گذشته درآمدی نداشته، چرا که میزان مسافران کم شده است، اما همچنان کار خود را انجام می‌دهیم و برای ادامه به کمک‌های مالی دولت نیاز داریم. 

او با اشاره به مشکلاتی که در زمینه تامین قطعات یدکی ایجاد شده است، گفت: کرونا باعث شد که نتوانستیم قطعات یدکی را تامین کنیم، چرا که هم ما با بی‌پولی روبرو شدیم و هم دنیا با مشکلاتی روبرو شد و اکنون نیز برای تامین قطعات یدکی نمی‌توانیم ارز تخصیص دهیم و اگر نتوانیم این مشکلات را حل کنیم‌، حفظ شرایط موجود نیز برای ما سخت خواهد بود. 

او در خصوص برنامه‌هایی که برای رعایت فاصله بین مسافران در مترو درنظر گرفته شده است، گفت: با اجرای طرح ترافیک برآورد ما حاکی از افزایش حضور مسافران در مترو است، اما ظرفیت را نمی‌توانیم افزایش دهیم، چرا که قطاری نداریم و امکانات ما در همین حد است و برای حفظ وضعیت موجود هم نیازمند حمایت بیشتر هستیم.

نوبخت در خصوص اجباری شدن استفاده از ماسک در مترو و جدی نگرفتن آن از سوی مسافران جز در روزهای ابتدایی تا جایی که منجر به تذکر یکی از اعضای شورای شهر شد، گفت: از روزی که استفاده از ماسک برای مسافران الزامی و اجباری شده است، در ۱۰۳ ایستگاه غرفه‌هایی برای این منظور درنظر گرفتیم و همه اقدامات انجام شده است تا تمامی مسافرانی که به مترو وارد می‌شوند از ماسک استفاده کنند.

او ادامه داد: فروش ماسک به قیمت دولتی در حال اجرا است و ورودی همه ایستگاه‌ها در حال کنترل است و همه مسافران باید از ماسک استفاده کنند. برخی از مسافران هنگامی که می‌خواهند از گیت عبور کنند، تذکرات ما را جدی نمی‌گیرند و سعی می‌کنند درگیری ایجاد کنند.

نوبخت گفت: به پلیس مترو نیز ابلاغ کرده‌ایم که حتما باید نظارت بر استفاده همه مسافران از ماسک انجام گیرد و آنها نیز این مساله را کنترل می‌کنند. برخی از مسافران زمانی که از گیت رد می‌شوند، ماسک خود را در می‌آورند و می‌گویند احساس خفگی می‌کنیم، اما شهروندان باید بدانند که این اقدام برای سلامتی خود آنها است که انجام می‌شود. 
 
مرجع: ایلنا