اجرا طرح زراعت چوب در ۶۰۰ هکتار اراضی ملی خراسان شمالی

سه شنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۰۷ | کد مطلب: ۲۷۶۳۵
اجرا طرح زراعت چوب در ۶۰۰ هکتار اراضی ملی خراسان شمالی
اسکان نيوز: احمد یزدانی، معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی گفت:  در خراسان شمالی غالب درختانی که کشت می‌شوند درختان صنوبر هستند و در سال‌های ۸۴ تا ۹۸ زراعت چوب در سطح  ۶۹۶ هکتار از اراضی استان با ارائه نهال یارانه دار و نیز در  ۳۳۲ هکتار با ارائه تسهیلات بانکی اجرایی شده است.

وی گفت:  در سال جاری نیز علاوه بر برنامه کشت درختان گز در حوزه‌های آبخیز و عرصه‌های پخش سیلاب در سطح ۶۰ هکتار، سیاست‌های تشویقی نظیر اعطا تسهیلات ارزان قیمت در حدود پنج میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال، تامین نهال رایگان و خدمات فنی، آموزش و ظرفیت‌سازی و تقویت تشکل تولید کنندگان و خرید تضمینی در دستور کار است.

وی گفت: در سال گذشته پنج نفر متقاضی تسهیلات بانکی و سرمایه گذاری در کشت و توسعه زراعت چوب بودند که با توجه به تخصیص نیافتن اعتبار اقدامی در این بخش انجام نشد اما هزارو ۲۰۰  اصله نهال در سطح یک هکتار به صورت مشارکتی در عرصه های ملی کشت شد.

وی با بیان این‌که برای هر هکتار زراعت چوب ۱۳۰ میلیون ریال تسهیلات به فعالان تعلق می‌گیرد، اظهار کرد: توسعه زراعت چوب علاوه بر درآمدزایی باعث اشتغال پایدار روستایی، جلوگیری از خروج ارز، کاهش وابستگی و تامین مواد سلولزی ام‌دی‌اف می‌شود و صنعت را توسعه می‌دهد.  
  
یزدانی افزود: میزان سرمایه‌گذاری در این بخش ۹۰ درصد تسهیلات بانکی ارزان قیمت با تنفس پنج ساله و فقط ۱۰ درصد آورده شخصی است و  که به ازا هر هکتار ۱۳۰ میلیون ریال تسهیلات اختصاص می‌گیرد.

وی با بیان این‌که حفظ و احیا جنگل‌ها یکی از مهم‌ترین اولویت‌های مدیریت جنگل در کشور است، اظهار کرد: برداشت بی‌رویه و قاچاق چوب با توجه به این‌که به جنگل آسیب می‌رساند و باعث از بین رفتن پوشش جنگلی می‌شود، خاک را نیز بدون عایق و پوشش می‌کند و به همین دلیل بر اثر سیلاب‌ها و باران‌ها از دسترس خارج می شود و از سوی دیگر تولید خاک نیز مستلزم هزینه‌های زیادی خواهد بود.

وی افزود: با توجه به همین دلایل توسعه زراعت چوب بهترین روش در افزایش سطح جنگل‌ها و احیا اراضی عاری از جنگل برای کاهش فشار بر منابع جنگلی و توسعه پایدار به شمار می‌آید.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری از آمادگی منابع طبیعی برای واگذاری عرصه‌های مستعد کشت برای زراعت چوب خبر داد و گفت: عرصه‌های مستعدی که در حال حاضر کاربری جنگل ندارند در قالب استفاده از روش‌های مختلف مانند استفاده از آب‌های غیرمتعارف مانند پساب فاضلاب شهری و با توجه به شرایط کنونی و نیاز کشور به محصولات چوبده و حفاظت از پوشش گیاهی و جنگل‌های باارزش موجود استان قابل واگذاری برای زراعت چوب است.

 سالانه با توجه به اعتبارات این بخش  بین ۳۰ تا ۵۰ هزار اصله نهال رایگان صنوبر بین بهره برداران خراسان شمالی توزیع می‌شود  و  در اراضی مستثنیات و اراضی مستعد کشت بر اساس قرارداد منعقد شده با بهره‌برداران نهال رایگان داده می‌شود.

با توجه به بحث تنفس جنگل که مطرح شده زراعت چوب اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده است و باید این موضوع جدی‌تر مورد بررسی قرار گیرد تا نیاز داخل کشور با استفاده از زراعت چوب تامین شود.

جنگل‌های استان خراسان شمالی در گستره چهار میلیون و ۳۴۵ هزار هکتار جز جنگل‌های حفاظتی کشور محسوب می‌شود و برداشت چوب صنعتی از سطح این جنگل‌ها صورت نمی‌پذیرد.

براساس قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی کشور قرار بود از سطح ۷۵ هزار هکتار عرصه‌های ملی، مستثنیات و باغی کشور ۲۰ هزار هکتار آن در استان‌های شمالی زیر پوشش طرح زراعت چوب برود ولی تاکنون بر اساس آمار تنها هفت هزار هکتار زیر پوشش قرار گرفته است.

به گزارش ایرنا، بذر طرح ملی «زراعت چوب» در سال ۸۴ کاشته شد تا بتوان به جا برداشت بی‌رویه از جنگل‌ها راه نجاتی برای قطع درختان  پیدا کرد و البته این طرح از آن زمان تاکنون با فراز و نشیب‌هایی در استان‌های مختلف کشور به مرحله اجرا درآمد.