تغییر کاربری خانه تاریخی حسام لشکر به مجتمع تجاری!

شنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۳۹ | کد مطلب: ۲۷۵۷۰
تغییر کاربری خانه تاریخی حسام لشکر به مجتمع تجاری!
بخش های مهم خبر
  • یک منبع آگاه از تصمیم مالکان حقیقی خانه تاریخی حسام لشکری برای تاسیس مرکز تجاری به جا این بنا خبر داد.
اسکان نيوز: بنا تاریخی حسام لشگر یکی از بناهای تاریخی محله بازار است که در سال 1384 به شماره 13739 در فهرست آثار ملی ثبت شد. این بنا دارای دو بخش غربی و شرقی است. بخش غربی در خردادماه سال 1393 به طور کامل تخریب شد اما بخش شرقی همچنان سالم و پابرجاست. پس از طرح دعوی از سوی مالک بخش شرقی در دیوان عدالت اداری مبنی بر خروج بنا از فهرست آثار ملی کشور، رای اولیه این بنا در سال 1393 مبنی بر خروج صادر شد و رای بدوی نیز در سال 1394، رای اولیه را تائید کرد و این اثر تاریخی از ثبت ملی خارج شد.

در ابلاغیه سال 95 دیوان به شهرداری منطقه 12 علاوه بر خروج این اثر از فهرست آثار ملی، شهرداری منطقه ملزم به صدور مجوز تخریب و نوسازی ملک نیز شده است. مدیریت میراث فرهنگی نیز پس از ابلاغیه دیوان عدالت اداری در سال 95 در نامه‌ای به شهرداری منطقه 12 اعلام کرده که رای دیوان عدالت اداری اجرا شود. با توجه به تبصره ماده 2-1-6 ضوابط و شاخص‌های بازیابی هویت شهرسازی و معماری اسلامی ایرانی مصوب شورای عالی معماری و شهرسازی ایران، بازسازی در این بخش از شهرها صرفا به‌صورت عین به عین امکان‌پذیر خواهد بود.

طبق گفته منابع آگاه مالکان حقیقی این ملک به‌دنبال تاسیس یک مال در محل این خانه تاریخی هستند. در این پروژه بناست 13 پلاک تجمیع می‌شود و ساخت این مال در مسیر عباس‌آباد بازار یک آسیب بزرگ به میراث این محدوده وارد خواهد کرد. در این راستا دو پرونده مجزا شامل هفت پلاک در قالب یک پرونده و شش پلاک دیگر در قالب یک پرونده دیگر قصد اخذ مجوز ساخت و ساز دارد.

برنا نوشت: امروزه شاهد هستیم جرثقیل‌های بزرگی در سطح بازار و در خانه حسام لشگر وجود دارد که آلودگی بصری به تمام معنا خلق کرده است. امید است بر طراحی این مجموعه نظارت شده و طبق الگوهای منطبق با معماری منطقه عملیات بازسازی صورت گیرد تا شاهد لطمه‌ای دیگر به این مجموعه تاریخی نباشیم.