۹۰ شی تاریخی ۵ موزه استان آذربایجان غربی مرمت می‌شود

يکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۸ | کد مطلب: ۲۷۵۴
۹۰ شی تاریخی ۵ موزه استان آذربایجان غربی مرمت می‌شود
بخش های مهم خبر
  • ۹۰ شی تاریخی از موزه‌های استان آذربایجان غربی توسط کارشناسان میراث‌فرهنگی کشور مرمت می‌شود.

اسکان نيوز: مرمت ۹۰ قلم از اشیا تاریخی موزه‌های ارومیه، خوی، مهاباد و نقده و موزه خصوصی اکبری با اعتباری بالغ بر ۲۰۰ میلیون ریال آغاز شد.
 
محمد فتحی، معاون میراث‌فرهنگی آذربایجان غربی با اشاره به اهمیت توجه به آثار و اشیا موجود در موزه‌های استان به عنوان گنجینه‌های ارزشمند میراث‌فرهنگی و ضرورت حفظ و احیا این آثار تاریخی، گفت: از ۹۰ شی تاریخی، ۵۰ شی مربوط به موزه‌های ارومیه، خوی، مهاباد، نقده و ۴۰ شی مربوط به موزه خصوصی اکبری در خوی است.
 
فتحی افزود: این آثار شامل نسخ خطی در قالب ادعیه و قرآن، آثار سفالی، ظروف شیشه‌ای و مربوط به هزاره اول پیش از میلاد تا دوره قاجار  است
 
به گفته وی، ۴۰ اثر از ۹۰ شی تاریخی یاد شده متعلق به موزه خصوصی اکبری در خوی و شامل ۲۵ شی سفالی و ۱۵ قلم شی فلزی است.
 
موزه اکبری نخستین موزه خصوصی در شمال غرب ایران با مجوز میراث‌فرهنگی کشور در خانه تاریخی کبیری تاسیس شده و ۷۵۰ قلم اشیا باستانی و تاریخی که در آن به نمایش در آمده حاصل تلاش و همت مجموعه‌دار خصوصی قنبر اکبری است که در اردیبهشت ماه سالجاری و به مناسبت گرامیداشت روزجهانی موزه بعنوان موزه دار شخصی برتر کشور انتخاب شد.
 
آثار سفالی، انواع اشیا سنگی، فلزی، شیشه ای متعلق به هزاره اول پیش از میلاد تا دوره قاجار، آثار مربوط به مردم شناسی و کتاب‌های خطی از جمله آثار و اشیایی است که در این موزه در معرض دید عموم قرار گرفته است.
مرجع: روابط عمومی معاونت میراث‌فرهنگی