کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

کاوش در محوطه تاریخی رم رمه مهران ایلام کلید خورد

ایلنا , 24 ارديبهشت 1399 ساعت 8:00 | کد مطلب:27520


اسکان نیوز- میراث فرهنگی: عبدالمالک شنبه‌زاده، مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی ایلام با اشاره به آغاز کاوش محوطه تاریخی رم رمه مهران، گفت: پژوهش‌های باستان‌شناسی در محوطه پیش ‌از تاریخی رم رمه شهرستان مهران به‌منظور لایه‌نگاری و تعیین عرصه این محوطه از اواسط اردیبهشت شروع شده و پیش‌بینی می‌شود تا اواسط خرداد ادامه پیدا کند.

او افزود: این پژوهش میدانی باستان‌شناسی با اعتباری به مبلغ ۳۵۰ میلیون ریال از محل اعتبارات استانی به سرپرستی حجت دارابی در حال انجام است.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی ایلام تصریح کرد: هدف از این پژوهش، بررسی و مطالعه شروع استقرار در دشت مهران و نیز مطالعه برهم‌کنش جوامع این منطقه با منطقه بین‌النهرین در هزاره ششم قبل از میلاد است که در ادبیات باستان‌شناسی بسیار اهمیت دارد.

او با بیان این‌که امید است در ادامه کاوش بتوانیم به سر و نخ‌هایی درباره شروع کشاورزی آبی در دشت مهران دست پیدا کنیم، اضافه کرد: کاوش حاضر، فصل اول فعالیت‌های میدانی در محوطه رم رمه است و چنانچه نهادهای ذی‌ربط به همکاری و حمایت خود از این پروژه ادامه دهند می‌توان در آینده دست به کاوش‌های گسترده‌تری زد و نتایج بسیار ارزشمندی را به دست آورد.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی ایلام ادامه داد: این محوطه برای اولین بار در سال ۱۳۸۹ شناسایی شده و به شماره ۳۰۸۷۶ در تاریخ ۹۱/۹/۱۶ به‌عنوان اثر ملی ثبت شد.
 


آدرس مطلب :
https://www.eskannews.com/news/27520/کاوش-محوطه-تاریخی-رم-رمه-مهران-ایلام-کلید-خورد

اسکان نيوز
  https://www.eskannews.com