با حضور حناچی انجام شد:

بررسی نهایی طرح بازنگری بافت پیرامون حرم مطهر رضوی در کمیسیون ماده ۵ شهر مشهد

يکشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۰۲ | کد مطلب: ۲۶۹۰
بررسی نهایی طرح بازنگری بافت پیرامون حرم مطهر رضوی در کمیسیون ماده ۵ شهر مشهد
بخش های مهم خبر
  • طرح بازنگری بافت پیرامون حرم مطهر رضوی که توسط شرکت عمران و بهسازی شهری ایران تهیه شد با حضور معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی در کمیسیون ماده ۵ شهر مشهد بررسی شد.

اسکان نيوز: پیرو مصوبه مورخ ۹۳.۱۰.۸ شورا عالی شهرسازی و معماری مبنی بر ضرورت بازنگری در طرح بافت پیرامون حرم مطهر حضرت رضا(ع) و با توجه به اهميت صیانت و حفاظت از این بافت در شهر مشهد به عنوان پايتخت فرهنگی جهان اسلام، طرح بازنگری بافت پیرامون حرم مطهر و بافت تاربخی، پس از برگزاری جلسات متعدد بررسی‌های كارشناسي و فنی با حضور متخصصین و اهل حرفه و ارائه راهبردهاي طرح در جلسه‌ای با حضور دانشگاهيان در دانشگاه فردوسی شهر مشهد، دومين جلسه كميسيون ماده پنج به عنوان جلسه نهايی تصويب استانی، ۱۷ خردادماه سال جاری با حضور پیروز حناچی، معاون وزير و دبير شورا عالی شهرسازی و معماری در مشهد برگزار شد.
 
در اين جلسه ابتدا گزارش طرح بازنگری بهسازی و هدايت موزون توسعه توسط مشاور ارائه و پس از بحث و بررسی اعضا پيرامون مسائل مختلف مرتبط، مقرر شد تا با اعمال اصلاحات مورد نظر استان، طرح بازنگری جهت طی مراحل برررسی و تصويب به شورا عالی شهرسازی و معماری ارائه شود.
 
همچنین بنابر ضرورت ساماندهی حوزه مرکزی شهر مشهد و برابر مصوبه شورا عالی شهرسازی و معماری مورخ ۹۳.۱۰.۸ مبنی بر تهیه سند یکپارچه حوزه مرکزی، بر تهیه و تصویب طرح حوزه ۸۴۲ هکتاری در شورایعالی شهرسازی و معماری تاکید شد.
 
در این جلسه پیروز حناچی، معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی با بیان ضرورت تجدید نظر در طرح فعلی و تسریع در این امر،  برتغییر رویکرد و جایگزینی نگاه بهسازی به جای رویکرد تخریب و نوسازی دربافت پیرامون حرم مطهر که عمدتا هم دست نخورده باقی است تاکید کرد و الزام در نظر گرفتن مشارکت مردمی و توجه ویژه به ارتقا کارکرد سکونتی در بافت و ابقا جمعیت ساکن را عنوان داشت.
 
همچنین در این جلسه این موضوع نیز مطرح شد که اصلاح طرح در حال اجرا حتما با معضلات بسیاری روبه‌رو خواهد بود که مستلزم اراده جمعی در اجرای راهبردهای صحیح و مناسب پیشنهادی است.
 
دبیر شورا عالی شهرسازی و معماری، ضمن تاکید بر اهمیت راهبردهای طرح بازنگری، بر تاثیر مستقیم راهبردها در طرح‌های اجرایی اشاره کرد و افزود: بعضی راهبردهای تعریف‌شده در دهه ۶۰ مانند اجرای زیر گذر نمونه مشخص از راهبردهای غیر صحیح بوده است که اثرات آن در حال حاضر مشهود است.
 
همچنین به جهت اصلاح روند جاری، پایش  و کنترل اقدامات جاری نیز بسیار ضروری عنوان شد.
 
گفتنی است طرح بازنگری بافت پیرامون حرم مطهر رضوی توسط شرکت عمران و بهسازی شهری ایران تهیه شده است.
مرجع: پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی