«کاخ گلستان» ‌میراثِ جهانی‌ست که حریم مصوب ندارد/ با یک پرونده پیچیده طرفیم

دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۵۷ | کد مطلب: ۲۵۷۱۲
«کاخ گلستان» ‌میراثِ جهانی‌ست که حریم مصوب ندارد/ با یک پرونده پیچیده طرفیم
اسکان نيوز- میراث فرهنگی: مرتضی ادیب‌زاده، معاون میراث‌ فرهنگی تهران با اشاره به پرونده ساخت‌وساز‌ها در حریم کاخ گلستان، گفت: با وجود آن‌که کاخ گلستان ازجمله آثار تاریخی کشور است که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده اما فقط عرصه آن برای ثبت در پرونده میراث جهانی مصوب شده است و هنوز حریم اختصاصی آن مشخص و مصوب نشده است. اکنون درحال تعیین حریم اختصاصی کاخ گلستان هستیم تا از این پس ساخت و سازهای اطراف این میراث جهانی بر اساس این حریم انجام شود. این درحالی است که تاکنون بر اساس ضوابط حریم بازار ساخت و سازهای اطراف کاخ گلستان انجام می‌شد.

او ادامه داد: ضوابط ارتفاعی، بررسی پلاک‌ها و خط و خطوط مشخص حریم اختصاصی کاخ گلستان در حال انجام است و وزارت میراث‌ و گردشگری نیز در این خصوص با اداره کل میراث فرهنگی تهران همکاری دارد. البته به دلیل تراکم بالا پلاک‌های موجود در منطقه، تعیین و ابلاغ حریم کاخ گلستان، بسیار دشوار و زمان‌بر است. این درحالی است که این کارها باید همان زمانی که کاخ گلستان در فهرست میراث‌جهانی یونسکو به ثبت رسید، انجام می‌شد، اما به دلایلی تاکنون این مهم محقق نشده است.

معاون میراث‌ فرهنگی تهران در پاسخ به این سئوال که آیا نبود حریم مصوب برای کاخ گلستان سبب پیچیده شدن پرونده ساخت‌وسازهای غیرمجاز در مجاورت این میراث جهانی شده است، گفت: این یک نقص در پرونده است و باید از قبل به آن فکر می‌شد که ممکن است مسائل حقوقی دراین خصوص مطرح شود و ما نتوانیم با قاطعیت از آن دفاع کنیم چراکه بر اساس حریم یکی دیگر از مجموعه‌های تاریخی کشور، در نظر گرفته شده است. اکنون نیز ساخت‌وسازها انجام شده و مجوزها نیز در گذشته داده شده. از این پس امید است اگر ساخت و سازی قرار باشد انجام شود، بر اساس ضوابط حریمی باشد که اصرار داریم هرچه زودتر انجام شود. اکنون نیز پرونده کاخ گلستان پیچیده است و با توجه به آنکه ضوابط آن بر اساس حریم بازار در نظر گرفته می‌شود، ما نمی‌توانیم از حریم کاخ گلستان دفاع  کنیم.

ادیب‌زاده با اشاره به آن‌که اکنون برخی اتفاقات در این حوزه افتاده، ‌ادامه داد: باید تدابیری برای کاخ گلستان اندیشیده شود. برای ساخت‌وسازهای آینده که در اطراف کاخ  گلستان انجام می‌شود باید حریم اختصاصی این مجموعه تعریف شود. اصلا منطقی نیست که حریم یک مجموعه میراث جهانی را بر اساس حریم مجموعه‌ای دیگر در نظر بگیریم.

معاون میراث‌ فرهنگی تهران، همچنین درخصوص حواشی پیش آمده درخصوص عمارت اقدسیه، گفت: در معاون میراث فرهنگی تهران، وظیفه اجرایی و احساس مسئولیتی درخصوص آثار و بناهای تاریخی داریم اما درنهایت به تنهایی تصمیم‌گیرنده نیستیم. پرونده عمارت اقدسیه با تمام شاخص‌ها تهیه و برای نظرخواهی به جلسه ثبت آثار ملی ارسال شد. در آنجا کارشناسی حضور داشتند که قاطعانه ثبت این اثر را رد کردند.

او در پاسخ به این سئوال که آیا منافع شخصی در عدم رای به تاریخی بودن عمارت اقدسیه برای ثبت در فهرست میراث ملی یا واجد ارزش تاریخی شناخته شدن آن، درمیان بود یا خیر، گفت: دراین خصوص پاسخ و نظری نمی‌دهم. ضمن آن‌که از ابتدا امر که بحث عمارت اقدسیه مطرح شد، مخالفت‌ها نیز آغاز شد.

ادیب‌زاده ادامه داد: مدتی است شاهد آن هستیم که بناهای تاریخی تهران حتی اگر ثبت هم شود، گاها به حال خود رها می‌شوند اما این‌که واگذار شوند می‌تواند حفظ و احیای آن‌ها را تضمین کند. اکنون نیز درصدد ارائه مدارک جدیدتری در خصوص عمارت اقدسیه هستیم تا بتوانیم به عنوان یک اثر واجد ارزش لکه‌گذاری کنیم. ۲۴ درصد آثار ثبتی تهران مربوط به دوره پهلوی دوم است و این بنا نیز می‌تواند در زمره چنین آثاری قرار گیرد و ثبت شود، اما تصمیم با دیگران بود و به ما این اجازه را ندادند.
 
مرجع: ایلنا