کابوس مرگ پرنده ها به "گلستان" رسید

50 لاشه پرنده در ساحل "نوکنده"/ تحویل لاشه ها به دامپزشکی برای علت یابی

چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۳۷ | کد مطلب: ۲۵۶۴۹
50 لاشه پرنده در ساحل "نوکنده"/ تحویل لاشه ها به دامپزشکی برای علت یابی
به گزارش اسکان نيوز، در حالی که هنوز علت مرگ 15 هزار پرنده در "پناهگاه حیات وحش میانکاله" به طور قطع روشن نشده و روایت های متعددی در این میان وجود دارد، ظهر امروز در حدود 50 لاشه در ساحل "نوکنده" در استان گلستان مشاهده شده است. مسوولان محیط زیست گلستان، به سرعت پیگیر مساله شده اند و لاشه ها را برای انجام آزمایش های لازم و روشن شدن دقیق موضوع، به دامپزشکی فرستاده اند.

حر منصوری فعال محیط زیست در اینباره به اسکان گفت:« لاشه های بیرون آب حدود 50 قطعه بودند و اکثر آنها "چنگر" هستند. چند قطعه فلامینگو و پلیکان هستند.»

او تاکید کرد:« جمع آوری این لاشه ها بسیار مهم است؛ چرا که اگر از سوی لاشه خوارها مورد حمله قرار بگیرند می تواند باعث آلوده شدن بقیه نیز بشود. نمونه هایی از مسمومیت در اثر لاشه خواری را در میانکاله نیز داشته ایم.»

اقدام سریع محیط زیست برای روشن شدن ماجرا
محمدرضا کنعانی مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان در اینباره به اسکان گفت:« دستور بررسی  و تحویل لاشه ها برای روشن شدن علت ماجرا به دامپزشکی داده شده است.»

او افزود:« در ماه های اخیر، پایش منظم روزانه هم در ساحل بندرگز و هم بندر ترکمن داشته ایم و
 تلفات دیده شده به سرعت به اطلاع دامپزشکی می رسد و این سازمان به عنوان مرجع رسمی، علت ماجرا را اعلام خواهد کرد.»
کنعانی همچنین گفت:« عموما در روزهای بعد از طوفان، لاشه هایی در سواحل خزر مشاهده می شوند که همراه جریان باد و طوفان آورده شده اند؛ ممکن است این مورد نیز بر اثر طوفان روز و شب گذشته بوده باشد. اما هر گونه اظهارنظر قطعی منوط به اعلام نظر سازمان دامپزشکی است.»