جوابیه روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست به گزارش صدور مجوز شکار با وجود آنفلوانزا

گزارش دامپزشکی و استان ها در صدور مجوزها تعیین کننده است

چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۴۴ | کد مطلب: ۲۵۲۷۶
گزارش دامپزشکی و استان ها در صدور مجوزها تعیین کننده است
جوابیه روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست به گزارش صدور مجوز شکار با وجود آنفلوانزا بدین شرح است.

مدير مسئول محترم خبرگزاري اسكان نيوز  
موضوع: پاسخ به انتقاد  رسانه اي -اسكان نيوز
 
 با سلام و احترام؛
پیرو چاپ مطلبی با عنوان نگرش شکار محور سازمان محیط زیست و صدور مجوز شکار با وجود انفلوانزا در آن خبرگزاری، خواهشمند است دستور فرمایید پاسخ این سازمان بر اساس قانون مطبوعات در همان صفحه منتشر شود.
 
صدور دستورالعمل بهره برداری از حیات وحش تابع نظام و برنامه ریزی خاصی است.
 
صدور دستورالعمل بهره برداری از حیات وحش از جمله پرندگان توسط سازمان محیط زیست تابع نظام و برنامه ریزی خاصی است. با توجه به تفویض اختیار صورت گرفته از سوی ریاست محترم سازمان از سال 1396 به ادارات کل استان ها، این ادارات کل پس از ارزیابی های کارشناسی و برآورد یا سرشماری گونه های قابل شکار و صید، پیشنهادات خود را مبنی بر صدور یا عدم صدور پروانه شکار گونه یا گونه های مورد نظر به حوزه معاونت محیط طبیعی سازمان مرکزی ارسال می نمایند.
 
 در صورت وجود منابع قابل بهره برداری یا تشخیص ضرورت بهره برداری از گونه یا گونه های خاص که با هدف کنترل و مدیریت مناطق و گونه ها صورت می پذیرد و درخواست اداره کل استان برای صدور پروانه، پیش نویس دستورالعمل مربوطه نیز که حاوی فصل مجاز شکار یا صید، گونه یا گونه های قابل برداشت، تعداد قابل شکار و صید، روزهای مجاز شکار یا صید، بهای پروانه و سایر باید ها و نبایدهای قانونی است، توسط اداره کل استان تنظیم و به سازمان ارسال می شود.
 
در حوزه معاونت محیط طبیعی و تنوع زیستی، پس از بررسی درخواست استان در حوزه دفاتر تخصصی، در صورت مطابقت پیش نویس‌های ارسالی با معیارهای کارشناسی، ارزیابی های انجام شده بر روی جمعیت گونه ها و ضوابط حقوقی، تاییدیه نهایی یا عدم تایید به استان منعکس و مدیران کل استان هایی که تاییدیه را دریافت داشته اند، نسبت به صدور و ابلاغ دستورالعمل مربوطه اقدام می‌کند.
 
 پس هیچ استانی، بدون درخواست و اراده مدیرتی و فنی، به اجبار دستورالعمل یا حکمی را مبنی بر الزام به صدور پروانه شکار یا صید دریافت نمی کنند.
 
بر این اساس، صدور پروانه شکار پرنده در استان گلستان و سایر استان های کشور، مطابق درخواست و تاکیدات کارشناسی اداره کل استان صورت پذیرفته است.
 
اما در خصوص موضوع آنفلوانزا، مرجع رسمی و قانونی تمام امور مربوط به بیماری های حیات وحش و حیوانات در کشور و ضرورت ها و الزاماتی برای کنترل و پیشگیری از شیوع آنها باید صورت پذیرد، سازمان دامپزشکی است.
 
پیرو جلسات متعدد فنی و مدیریتی که بین سازمان محیط زیست و سازمان دامپزشکی در سال جاری در این خصوص برگزار شد و دغدغه های مشترک دو سازمان مبنی بر رعایت دقیق اصول مبتنی بر حفظ سلامت شهروندان، خودداری از برخوردها و تصمیمات سلیقه ای و غیر کارشناسی، هماهمنگی و هم افزایی دو دستگاه در اقدامات پیشگیرانه و کنترلی و ممانعت از ایجاد تنش در افکار عمومی به واسطه انتشار اخبار غیرواقعی و غیر اصولی، موافقت و مقرر شد تا در صورت شناسایی و تایید کانون های ایجاد بیماری از جمله بیماری آنفلوانزا فوق حاد پرندگان در هر نقطه از کشور  و ضرورت اعمال محدودیت ها و ممنوعیت ها از جمله ممنوعیت شکار، مراتب به طور رسمی از طریق سازمان دامپزشکی به این سازمان منعکس تا بلافاصله مکانیزم ممنوعیت شکار در مناطق و استان‌های مورد نظر به اجرا گذاشته شود و واحدهای استانی دو سازمان، از این شیوه واحد پیروی کنند که در این چارچوب تاکنون، درخواستی از سوی سازمان دامپزشکی مبنی بر ممنوعیت شکار در استان گلستان به این سازمان ارسال نشده است.
 
با این وجود، سازمان تمام ادارات کل استانی تابعه خود را که در سال 98 اقدام به صدور پروانه شکار نموده اند، مکلف کرده تا در متن دستورالعمل مربوطه و پروانه های صادره، به متقاضیان پروانه های شکار ابلاغ نمایند هر زمان که بنا به اعلام سازمان دامپزشکی و برای پیشگیری از شیوع بیماری ممنوعیت شکار ضروری باشد، پروانه های صادره از درجه اعتبار ساقط شکارچیان موظفند از ادامه شکار خودداری نمایند.
 
برخلاف تصورات نگارنده محترم مطلب فوق الذکر و نیز سوء برداشت هایی که در نقل سخنان مدیر کل محترم حفاظت محیط زیست گلستان سعی در القای آنها به خوانندگان رسانه خود داشته اند، سازمان حفاظت محیط زیست شکار محور نیست و در عمل به وظایف و رسالت قانونی خود، سعی در

اجرای دقیق و کامل قوانین و مقررات داشته و از تمام ظرفیت های کارشناسی و فنی درون و بیرون سازمان برای اتخاذ تصمیمات خردمندانه و آگاهانه در بهره برداری از حیات وحش کشور بهره می جوید.

 امید که آن رسانه محترم نیز با اتخاذ همین رویه، برای تحقق رسالت رسانه ای خود که همان اطلاع رسانی دقیق و صادقانه به مخاطبین به دور از جوسازی و پیش داوری های غیر منصفانه، گام بردارد.