آمریکا کشورهای اروپایی را در ارتباط با برجام تهدید کرد

پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۶ | کد مطلب: ۲۵۱۶۲
آمریکا کشورهای اروپایی را در ارتباط با برجام تهدید کرد
اسکان نيوز: دولت آمریکا در راستای فشار حداکثری خود علیه ایران از کشورهای اروپایی شرکت کننده در توافق هسته‌ای درخواست کرده از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران فاصله بگیرند.
 
به باور آمریکا، فعال کردن "مکانیسم حل اختلاف در برجام" به معنای پذیرش نقض برجام از سوی جمهوری اسلامی ایران است. سه کشور آلمان، فرانسه و بریتانیا به‌رغم فعال کردن "مکانیسم حل اختلاف" همچنان برای نجات برجام تلاش می‌کنند.

آمریکا اکنون تهدید کرده است که هرگاه کشورهای اروپایی در این رویکرد خود نسبت به توافق هسته‌ای تجدید نظر نکنند، تعرفه‌های گمرکی سنگینی برای واردات خودرو پیش بینی خواهد کرد.

خبرگزاری آلمان (dpa) با انتشار گزارشی از واشینگتن درباره احتمال وضع تعرفه گمرکی علیه صنایع خودروسازی کشورهای اروپایی خبر داده است.

آمریکا تهدید کرده است که در صورت عدم همکاری سه کشور اروپایی بریتانیا، آلمان و فرانسه در ارتباط با برجام، بر واردات خودرو از اروپا تعرفه‌ای معادل ۲۵ درصد وضع خواهد کرد.

خبر مربوط به احتمال وضع تعرفه گمرکی جدید علیه صنایع خودروسازی اروپا ابتدا روز چهارشنبه ۲۵ دی (۱۵ ژانویه) از سوی روزنامه "واشنیگتن پست" منتشر شد.

"واشنیگتن پست" این خبر را بر اساس اظهارات برخی از مقامات اتحادیه اروپا منتشر کرده است. این در حالی است که توضیح بیشتری درباره این موضوع منتشر نشده است.

افزایش ۲۵ درصدی تعرفه گمرکی واردات خودروهای ساخت اروپا می‌تواند زیانی هنگفت برای صنایع خودروسازی سه کشور اروپایی یاد شده و به‌ویژه آلمان در پی داشته باشد.

حدود یک سوم صادرات خودروی اروپا روانه بازارهای آمریکا می‌شود. به این ترتیب، آمریکا سالانه ده‌ها میلیارد دلار خودرو از اروپا وارد می‌کند. از این رو، وضع تعرفه گمرکی سنگین بر واردات خودروهای ساخت اروپا می‌تواند صنایع خودروسازی این سه کشور و به‌ویژه آلمان را با چالشی جدی روبه‌رو سازد.

تا لحظه تنظیم این گزارش، کشورهای اروپایی نسبت به تهدید آمریکا در مورد وضع تعرفه گمرکی جدید برای واردات خودرو واکنشی نشان نداده‌اند.
 
مرجع: دویچه وله