شهرهای ملی و جهانی از جایگاه متمایزتری برخوردارند/ پرونده سنگ‌های نیمه‌قیمتی روستا خور بازبینی می‌شود

چهارشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۶ | کد مطلب: ۲۴۹۰۰
شهرهای ملی و جهانی از جایگاه متمایزتری برخوردارند/ پرونده سنگ‌های نیمه‌قیمتی روستا خور بازبینی می‌شود
اسکان نيوز- میراث فرهنگی: پویا محمودیان، معاون صنایع‌ دستی وزارت میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی شامگاه در سفر به شهر خوسف از کارگاه‌های سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی روستا خور و دهکده گردشگری شهرستان خوسف بازدید کرد.

معاون صنایع‌ دستی کشور در جریان بازدید از دهکده گردشگری خوسف در جمع خبرنگاران در خصوص ثبت ملی روستا خور به‌عنوان روستا سنگ‌های نیمه‌قیمتی به‌صورت مشروط، گفت: از کارگاه‌های سنگ‌های نیمه‌قیمتی خور بازدید کردم و از تاثیرگذاری سنگ‌های نیمه‌قیمتی در زندگی اهالی روستا خور شگفت‌زده شدم.

او افزود: پرونده سنگ‌های نیمه‌قیمتی خور که به‌صورت مشروط ملی شده است در تهران بازبینی می‌شود چراکه هم‌اکنون روند تکمیلی پرونده باید طی شود که با توجه به بازدیدی که همراه مسئولان وزارت صنایع‌دستی داشته‌ایم، در تهران پرونده بازبینی و نتایج اعلام خواهد شد.

محمودیان تاکید کرد: تمامی سعی‌مان این است که از ظرفیت نیمه‌قیمتی سنگ‌ها در راستا اشتغال‌زایی، کارآفرینی و به‌ویژه جذب و جلب جوانان دارای ایده و خلاقیت روستا خور استفاده کنیم که با مشاهدات روستا خور و طرح‌های سنگ‌های نیمه‌قیمتی این مهم بتواند محقق بشود.

او گفت: شهرهای ملی و جهانی از جایگاه ویژه و متمایزتری نسبت به شهرهای دیگر برخوردار هستند و سعی می‌کنیم که با نگاه متفاوت‌تری شهرهای ملی و جهانی را ببینیم و حتما این موضوع را مدنظر خواهیم داشت که در راستای رونق شهرهای ملی (خوسف، شهر ملی پارچه مله) با نگاه ویژه‌تری در زمینه بودجه و اعتبارات در نظر بگیریم.

معاون صنایع‌ دستی کشور افزود: طرح بازارچه صنایع‌ دستی خوسف باید به معاونت صنایع‌ دستی وزارت میراث‌فرهنگی ارسال شود تا کارشناسان بررسی کنند که بعد از بررسی طرح، نتایج به استان خراسان جنوبی اعلام شوند.

او گفت: با توجه به امیدی که در بین مردم خور هست امیدواریم این روستا به‌عنوان روستا سنگ‌های نیمه‌قیمتی ثبت ملی شود ولی تا زمانی که شرایط و زیرساخت‌ها به لحاظ جهانی شدن در این روستا به‌صورت کامل مهیا نشود نمی‌توانیم یک شهر را به‌صورت ملی و جهانی اعلام کنیم. امروز در بازدید از روستا خور نتیجه بازدیدها را دوباره مورد بازبینی قرار می‌دهیم و امیدواریم که حامل خبرهای خوش برای شهرستان خوسف و روستا خور باشیم.

محمودیان با بیان این‌که ظرفیت خوسف در حوزه صنایع‌دستی خوب است، افزود: از ابتدایی که مهمان خراسان جنوبی شدم اعلام کردم که در حوزه صنایع‌دستی کسانی متقاضی تسهیلات هستند می‌توانند مراجعه و تسهیلات 10درصد را از کمک‌های فنی و اعتباری دریافت کنند.

او ادامه داد: برای رونق کسب‌وکار و شکوفا شدن صنایع‌دستی استان خراسان جنوبی، تسهیلات 10 درصد به فعالان این حوزه اختصاص داده می‌شود که پس از درخواست کتبی استان، در تهران بازبینی و متقاضی به بانک معرفی می‌شود.

معاون صنایع‌دستی کشور بیان کرد: تفاهم‌نامه‌ای با صندوق کارآفرینی امید داشته‌ایم که تسهیلات حوزه صنایع‌دستی با نرخ 4درصد اعطا می‌شود و در حوزه تسهیلات روستایی 6درصد است؛ سعی می‌شود به‌گونه‌ای نرخ بهره‌ها تعیین شود که افراد بابضاعت متفاوت بتواند از تسهیلات استفاده کنند.

به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان جنوبی، او گفت: درآمد حوزه صنایع‌دستی از تجمیع صادرات و تجمیع فروش داخلی به دست می‌آید که پایان هر سال پس از جمع‌بندی فروش بازارچه‌ها و سایت‌های فروش الکترونیکی به‌صورت نسبی می‌توان درآمد کلی صنایع‌دستی را اعلام کرد.

بازدید از مزارع گل نرگس در روستا دستگرد، بازارچه صنایع‌دستی خوسف، کارگاه‌های مله، مقبره ابن احسام، کارگاه‌های حوله بافی موسسه خیریه حضرت رسول و مرکز صنایع‌دستی روستای کوشه از دیگر برنامه‌های او در سفر به شهرستان خوسف بود.