شکوه معماری ایرانی در عمارت ابراهیم‌خان ملاده مهدیشهر

پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۵۸ | کد مطلب: ۲۴۲۹۲
شکوه معماری ایرانی در عمارت ابراهیم‌خان ملاده مهدیشهر
اسکان نيوز: عمارت ابراهیم خان مهدیشهر که با نام شکارگاه ملاده نیز شناخته می‌شود از جمله عمارت‌های قدیمی سمنان به شمار می‌رود که در روستا ملاده شهرستان مهدیشهر و در ۵۵ کیلومتری شمال شهمیرزاد در یک باغ مصفا قرار دارد.

عمارت تاریخی ابراهیم خان در سال ۱۲۴۹ هجری شمسی توسط ابراهیم خان سالار افخم در میان باغی بزرگ ساخته شد، ابراهیم خان در آن زمان حاکم دودانگه بود و این خانه را برای اسکان خود و خانواده‌اش ساخت، اما پس از مرگ او و کشته شدن فرزندش، خاندان او از این محل کوچ کرده و خانه ابراهیم خان به صورت غیر مسکونی تا زمان حاضر باقی مانده و اکنون یک زن و شوهر پیر که گرد پیری بر صورتشان رخ‌نمایی می‌کند از این عمارت مراقبت می‌کنند.

عمارت تاریخی ابراهیم خان از ۲ عمارت در یک باغ باصفا تشکیل شده که در قسمت شمال شرقی حیاط، ساختمان قراولخانه یا کلاه فرنگی و در قسمت غربی عمارت اصلی خانه ساخته شده است.

هر دو ساختمان در عمارت تاریخی ابراهیم خان  به صورت دو طبقه با مصالحی از خشت، آجر و چوب با اتاق‌هایی بسیار ساخته شد و نمای بیرونی عمارت با آجر و گچ اما با مهارتی شگفت تزئین شده که چشم هر بیننده را به خود جذب می‌کند و فضا داخلی اتاق‌ها با تزئینات نقاشی، گچ‌بری و شیشه‌های رنگی بسیار زیبایی آراسته‌ شده  که تا به امروز نیز بر جا مانده است.روستا ملاده در گذشته‌های دور، به نام ایوک و جزو منطقه دودانگه ساری بوده که چهار طایفه جوش جولا، سادات و ملا در آن زندگی می‌کردند که پس از مهاجرت و اسکان گروهی از طایفه ملا به روستای ایوک، نام ایوک به ملاده تبدیل شد.

روستا تاریخی ملاده در یک محدوده کوهستانی استقرار یافته و بافت مسکونی متمرکزی دارد. مصالح به کار رفته در خانه‌ها بیشتر از سنگ، گل و چوب است.

در منطقه شمالی روستای ملاده، ییلاق‌های زیبای به نام  سنگ چشمه، پشت لد، اشکبستون، لوتکه و جنگل معروف افرا، مرتبط با جنگل‌های شمال، قرار دارد و در منطقه جنوبی روستا نیز انبوهی از درختان ارس، کوه‌ها و تپه‌ها به چشم می‌خورد.

 سرطلا مشهورترین کوه روستاست که در اطراف این کوه ییلاق‌های کلاته و شاه زمین فضا دلپذیری را به وجود آورده‌اند. در باغ‌های زیبای این ییلاق، انواع درختان گردو، سیب، گیلاس، آلبالو، هلو و بعضی درختان جنگلی میوه‌دار مانند سیاه‌دانه، ازگیل، زالزالک زرشک و توت صحرایی وجود دارد.

عمارت تاریخی  ابراهیم خان در ۲۲ آبان ۱۳۶۲ با شماره ۱۶۴۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.
 
مرجع: ایرنا