نگاهی به تاریخچه نمایندگی مجلس در هرمزگان/ "منتصر السلطنه" نخستین نماینده استان

چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۳۵ | کد مطلب: ۲۴۲۸۳
نگاهی به تاریخچه نمایندگی مجلس در هرمزگان/ "منتصر السلطنه" نخستین نماینده استان
اسکان نيوز: مجلس شورای اسلامی رکن اصلی نهاد قانونگذاری در کشور ایران است که از نمایندگان منتخب مردم تشکیل شده‌ است. در فرمان مشروطیت از مجلس ایران هم به عنوان مجلس مقدس شورای ملی و هم مجلس شورای اسلامی نام برده شده‌ است.

در قانون اساسی مشروطه و قانون اساسی جمهوری اسلامی پیش از بازنگری نام این نهاد «مجلس شورای ملیم بوده‌ است.

هر چند که در ۳۱ تیر ۱۳۵۹ نمایندگان مجلس این نهاد را «مجلس شورای اسلامی» نامگذاری کردند.

نخستین جلسه رسمی دوره اول مجلس در کشور در تاریخ 1285/7/12 و نخستین جلسه رسمی دوره دوم در 1288/1/24 افتتاح شد که هرمزگان سهمی در نمایندگی مجلس نداشت.

با افتتاح دوره سوم در تاریخ 1293/10/19، عبدالله خان منتصر السلطنه به عنوان نماینده بندرعباس و توابع انتخاب و راهی مجلس شد.در دوره چهاردهم در سال 1322 خورشیدی شیخ عبدالله گله داری به عنوان نماینده بندرعباس و توابع انتخاب شد.  

در دوره نوزدهم مجلس در سال 1335 مصوب شد که مدت اجلاسیه مجلس از 2 سال به 4 سال افزایش و تعداد نمایندگان نیز از 136 نفر به 200 نفر افزایش یابد.

بدین لحاظ از دوره بیستم در سال 1339 هرمزگان علاوه بر نماینده در بندرعباس، صاحب دو نماینده دیگر؛ یک نماینده در بندرلنگه و یک نماینده در میناب شد. 

به این ترتیب در این سال تعداد نمایندگان به 3 نفر افزایش یافت.
 
در دوره بیست و یکم سال1342 برای اولین بار 6 زن جزو منتخبان مجلس قرار گرفتند.تعداد نمایندگان هرمزگان در دوره بیست و سوم در سال 1350 نیز دستخوش تغییرات شد و از 3 نفر به 4 نفر (دونفر بندرعباس، یک نفر میناب و یک نفر بندرلنگه) افزایش یافت.

سرانجام به دنبال مبارزات ملت ایران و استعفای بسیاری از نمایندگان و سقوط رژیم پهلوی، عمر مجلس بیست و چهارم در تاریخ 1357/11/21 به پایان رسید.

لازم به ذکر از سال 1293 تا 1357، علی کازرونی (بندرعباس)، مختار مشیر دوانی (بندرعباس) و محمد علی آموزگار (بندرلنگه) صاحب بالاترین نمایندگی (4 دوره) در کارنامه خود بودند.
 
مرجع: ایلنا