تا پایان سال محقق می‌شود

عقد قرارداد برای تهیه طرح تفصیلی 27 شهر استان اصفهان

سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۳۰ | کد مطلب: ۲۴۲۳۳
عقد قرارداد برای تهیه طرح تفصیلی 27 شهر استان اصفهان
اسکان نيوز- سمیه قنبری:  معاون شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان در جمع خبرنگاران بابیان این‌که در حال حاضر تنها برای 29 شهر از 107 شهر استان اصفهان طرح تفصیلی در حال تهیه است، گفت: تا پایان سال جاری و با تامین اعتبار موردنیاز قرارداد تهیه طرح تفصیلی برای 27 شهر دیگر استان نیز انجام می‌شود.

 محمد بنائیان در ادامه بابیان این‌که باید برای 101 شهر استان طرح‌های تفصیلی تهیه شود، افزود: تامین اعتبار تهیه طرح تفصیلی 18 شهر برای سال 1399 نیز در دستور کار معاونت شهرسازی و معماری استان قرار دارد.

 بنائیان با اشاره به این‌که در حال حاضر از 107 شهر استان اصفهان 101 شهر مشمول طرح جامع، 98 شهر دارای طرح جامع مصوب، 3 شهر در مرحله نهایی تصویب طرح جامع و 6 شهر مشمول طرح هادی است، گفت: با تهیه طرح تفصیلی شهرها و تدوین جزئیات در اجرا طرح‌های جامع شاهد کاهش آمار قابل‌توجه مراجعات به کارگروه‌های تخصصی در آینده خواهیم بود.

 معاون معماری و شهرسازی اداره کل راه و شهرسازی استان بابیان این‌که نبود نقشه‌های پایه ‌یکی از عواملی است که سبب شده تا نقشه‌های جامع همواره دارای اشکالاتی باشند، گفت: تهیه نقشه‌های پایه به‌منظور آسیب‌شناسی نقشه جامع و رفع اشکالات موجود و مستندنگاری طرح تفصیلی بخش قابل‌توجهی از فعالیت‌های انجام‌شده در سال‌های 1397-1398 در معاونت شهرسازی و معماری استان است.

 تهیه نخستین طرح جامع شهری با رویکرد نوین در اصفهان

 بنائیان ادامه داد: تهیه طرح جامع با رویکرد نوین در اصفهان یکی دیگر از اقدامات انجام‌شده در معاونت معماری و شهرسازی است. چراکه همراه انتقاداتی به طرح‌های جامع سنتی وجود داشت. پس استان اصفهان به‌عنوان نخستین استان در کشور در سال جاری اقدام به تهیه طرح جامع با رویکرد نوین به‌صورت پایلوت در کشور کرد. اصفهان به‌عنوان نخستین کلان‌شهر کشور در حال تهیه طرح جامع شهر با رویکرد مشارکتی است. در رویکرد جدید برخلاف گذشته طرح تنها توسط یک مشاور تهیه نمی‌شود و برای نخستین بار در رویکرد جدید طرح جامع با مشارکت مردم و همه ذی‌نفعان تهیه می‌شود.

 معاون شهرسازی و معمار اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان بابیان اینکه در حال حاضر طرح جامع با رویکرد نوین در مرحله تشخیص است، اظهار کرد: در این مرحله علاوه بر شناخت نیازها، امکانات و مشکلات موجود بررسی و پس از تصویب مراحل بعدی طرح پیگیری می‌شود.

 بنائیان با اشاره به تهیه طرح‌های جامع نطنز و نائین با رویکرد نوین و مشارکت محور افزود: قراردادهای هر دو طرح بسته و در مرحله اجرا قرار داریم.

بافت ناکارآمد 19 شهر استان تصویب شد

 وی با تاکید بر سیاست وزارت راه و شهرسازی بر شناسایی و تصویب بافت‌های ناکارآمد، اظهار کرد: طی سال‌های 1397-1398 در راستا اجرا سیاست‌های وزارتخانه بافت‌ها ناکارآمد 19 شهر استان تصویب شد تا بتوانیم درزمینه بازآفرینی شهری فعالیت‌ها را ادامه دهیم.

 بنائیان با اشاره به برگزاری جلسات کمیسیون ماده 5 گفت: سال گذشته 199 جلسه و در شش‌ماهه سال جاری 96 جلسه کمیسیون ماده 5 در استان برگزارشده است.

وی ادامه داد: 1117 مصوبه نتیجه جلسات کارگروه تخصصی در سال‌های 97-98 است که از این تعداد 749 مصوبه سال گذشته و 272 مصوبه امسال به تصویب شورای برنامه‌ریزی استان رسیده است.

 وی با تاکید بر نقش نظارتی معاونت شهرسازی و معماری بر اجرا مواد 34 و 35 قانون سازمان نظام‌مهندسی برساخت‌وسازهای انجام‌شده، گفت: سال گذشته 387 و در شش ماه نخست سال جاری 196 بازدید از ساخت‌وسازهای انجام‌شده در استان صورت گرفته است.

 سامانه الکترونیک اخذ مجوز نخستین بار در اصفهان راه‌اندازی می‌شود

معاون شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان گفت: با همکاری اداره فن‌آوری در تلاش هستیم تا برای نخستین بار در کشور با راه‌اندازی سامانه الکترونیک برای اخذ مجوز در جهت تسریع و تسهیل امور و پیگیری مطالبات مراجعین اقدام کنیم.

 بنائیان ادامه داد: با راه‌اندازی سامانه الکترونیک متقاضی پس از ثبت درخواست در سامانه به‌صورت شفاف می‌تواند روند پیگیری استعلام‌ها را رصد کند.