رنگ‌گنبد مسجد شیخ‌ لطف‌ الله پرید

دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۲۷ | کد مطلب: ۲۴۲۲۳
رنگ‌گنبد مسجد شیخ‌ لطف‌ الله پرید
اسکان نيوز- میراث فرهنگی: میدان نقش‌جهان اصفهان یک‌بار دیگر خبرساز شد. این‌بار به‌خاطر مرمت و بالا بردن ترک گنبد مسجد تاریخی شیخ‌ لطف‌ الله که تصویرش بر سایت یونسکو و نامش در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده است.

یک ترک از گنبد مسجد جامع شیخ‌ لطف‌ الله که از سال‌های گذشته در دست مرمت بود بر گنبد سوار شد و پس از رونمایی مشخص شد که رنگ این ترک بسیار کمرنگ‌تر از ترک‌های دیگر گنبد است. بدسلیقگی در مرمت گنبد نیز موجب شده که بندکشی‌های انجام‌شده گنبد این مسجد تاریخی از دوردست خودنمایی کند و به‌عبارت بهتر کثیف‌کاری در نصب گنبد کار را به اعتراض فعالان میراث فرهنگی اصفهان و برخی کارشناسان مرمت بکشاند.

مهدی حجت، بنیانگذار سازمان میراث‌ فرهنگی کشور که حالا به وزارتخانه تبدیل شده است، نخستین فردی بود که صدا اعتراض خود را به وضعیت مرمت گنبد مسجد شیخ‌ لطف‌ الله بلند کرد و در نشستی اعلام کرد که «گنبد مسجد شیخ‌ لطف‌ الله را تعمیر و به‌نظر من یک ترک آن را خراب کردند. رنگ این ترک با بقیه ترک‌ها نمی‌خورد و اندازه آن هم غلط است. وقتی لچکی را بالا برده‌اند نتوانسته‌اند آن را جفت کنند و گنبد خراب شده است.»

پیگیری‌ها از همین سخن مهدی حجت به جایی رسیده که اگر اداره کل میراث‌فرهنگی استان اصفهان و حتی مدیر پایگاه میراث جهانی میدان نقش‌جهان اصفهان نتواند دفاع خوبی از اقدام خود در مرمت گنبد شیخ لطف‌ الله کند، کمترین توبیخ آن‌ها برکناری از سوی وزیر میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی است. چون درصورت اثبات خطا در مرمت گنبد مسجد شیخ‌ لطف‌ الله گزارشگران یونسکو امکان قرار دادن این اثر در فهرست میراث‌جهانی در خطر را دارند و این موضوع برای یک اثر ثبت جهانی شده کشور گران تمام خواهد شد.

کارشناسان خبره میراث‌ فرهنگی از مدیرکل میراث‌ فرهنگی استان اصفهان و همه آن‌هایی که در مرمت گنبد مسجد شیخ‌ لطف‌ الله اصفهان نقش داشتند پرسیده‌اند که کجا جهان اثر را به‌گونه‌ای مرمت کرده‌اند که تغییر رنگ داده باشد؟

مسئولان میراث فرهنگی استان اصفهان تغییر رنگ کاشی‌های یک ترک از گنبد مسجد شیخ‌ لطف‌ الله اصفهان را این‌گونه توجیه کرده‌اند که اصلا گنبد به رنگ همان ترک مرمت‌شده بوده و سایر ترک‌ها هم باید به رنگ بخش مرمت‌شده درآیند. آن‌ها وقتی با چالش پرسشگری همشهری مواجه می‌شوند، می‌گویند: تغییر رنگ بخش مرمت‌شده به مرور زمان حل می‌شود و این موضوع جدی نیست. درحالی‌که برخلاف آن‌ها کارشناسان میراث‌ فرهنگی می‌پرسند، مسئولان میراث‌ فرهنگی استان اصفهان این نظریه را از کجا آورده‌اند که به مرور زمان کاشی‌های پخته‌شده گنبد تغییر رنگ خواهند داد.

کثیف‌کاری در نصب لچکی گنبد مسجد شیخ‌ لطف‌ الله اما به همین یک مورد عجیب منتهی نشده است و مرمتگران وقتی ترک گنبد را بالا برده و نصب کرده‌اند با بندکشی در اطراف ترک گنبد کاری کرده‌اند که دو خط پهن بر گنبد مسجد شیخ‌ لطف‌ الله در میدان نقش جهان اصفهان پدیدار شود. مسئولان میراث فرهنگی استان اصفهان این بدسلیقگی را این‌گونه توجیه می‌کنند که برای تثبیت ترک‌های کناری که فرسوده هستند ناچار به بندکشی ترک مرمت‌شده شدند. اما خبرگان میراث فرهنگی عقیده دیگری دارند. به‌عنوان مثال یکی از کارشناسان به همشهری گفته است که نیم‌متر فاصله بین نقاط بندکشی شده وجود دارد و بندکشی‌ها هم با هدف پرکردن این فاصله انجام شده است.

به‌گفته آن‌ها اگر مرمت گنبد مسجد شیخ‌ لطف‌ الله غیراصولی باشد، آن‌وقت کارشناسان یونسکو در بازدید از این بنا مسجد شیخ‌ لطف‌ الله در میدان نقش جهان را در فهرست میراث‌ در خطر یونسکو قرار می‌دهند. گنبد مسجد شیخ‌ لطف‌ الله در میدان نقش‌جهان اصفهان نه‌تنها درست مرمت نشده که باید حتما وضعیت این اثر اصلاح شود و آنچه مسئولان میراث‌ فرهنگی استان اصفهان اعلام می‌کنند کاملا اشتباه است.

فعالان میراث فرهنگی در شهر اصفهان ازجمله احسان رعنایی از فریدون الهیاری، مدیرکل میراث‌ فرهنگی استان اصفهان می‌پرسند: طرح مطالعاتی مرمت گنبد مسجد شیخ‌ لطف‌ الله کجاست؟ مستندات ارزیابی از آسیب‌های وارد شده به گنبد یکی از زیباترین آثار تاریخی جهان کجاست؟ ارزیابی‌های مطالعاتی مرمت گنبد را کجا نگهداری کرده‌اید؟ چرا طرح مطالعاتی و آسیب‌شناسی‌های مرمتی که گفته است گنبد مسجد شیخ‌ لطف‌ الله باید اینگونه مرمت شود را در دسترس فعالان و کارشناسان میراث‌فرهنگی قرار نمی‌دهید؟

احسان رعنایی گفته است: بعید می‌دانم ارزیابی آسیب و وضعیت گنبد مسجد شیخ‌ لطف‌ الله یا حتی طرح لازم برای مرمت این گنبد انجام شده باشد.

به‌گفته او، مسئولان میراث فرهنگی استان اصفهان باید پاسخ بدهند که چند سال طول می‌کشد تا رنگ گنبد همخوان شود.

به‌گفته این فعال میراث‌ فرهنگی، براساس بررسی‌های کارشناسی مرمت گنبد مسجد شیخ‌ لطف‌ الله اصفهان یک اشتباه غیرقابل چشم‌پوشی است.

اما فریدون اللهیاری، مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان مرمت گنبد مسجد شیخ‌ لطف‌ الله در میدان نقش جهان را یکی از بهترین پروژه‌های مرمتی کشور خوانده است.

او در گفت‌وگویی به انتقاد کارشناسان و فعالان میراث‌ فرهنگی از آن‌چه بر سر گنبد مسجد شیخ‌ لطف‌ الله رفته است با خونسردی پاسخ می‌دهد و تاکید دارد که حتی هیات‌های بین‌المللی نیز مرمت گنبد مسجد شیخ لطف‌ الله اصفهان را تحسین کرده‌اند.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی استان اصفهان گفت: یکی از بهترین استادکاران اصفهان بر گنبد مسجد کار می‌کند و نظارت‌ها بر 3بخش سازه، تزئینات در پروژه مرمت گنبد مسجد شیخ‌ لطف‌ الله نیز انجام شده و تمامی مراحل به‌صورت روزانه مستندنگاری و برای وزارت میراث فرهنگی هم ارسال شده است.

 او می‌گوید: گزارش پروژه مرمتی گنبد مسجد شیخ‌ لطف‌ الله اصفهان در چندین دانشگاه کشور نیز ارائه شده است.

اللهیاری می‌گوید: یک‌هشتم از ترک‌های گنبد مسجد شیخ‌ لطف‌ الله اصفهان مرمت‌شده و 7بخش دیگر باقی است که مرمت آن‌ها هم در دست انجام است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان به هیچ‌وجه قبول ندارد که گنبد مسجد شیخ‌ لطف‌ الله اصفهان دورنگ شده است بلکه اصرار دارد که بخش مرمت‌شده رنگ اصلی گنبد است و ایراد از بخش‌های دیگر است که رنگشان تیره شده.

او می‌گوید: اصلا رنگ اصلی گنبد مسجد شیخ‌ لطف‌ الله همان رنگ جدید است و رنگ ترک‌های دیگر گنبد باید شبیه به رنگ ترک مرمت‌شده شوند. بندکشی بر بالا گنبد مسجد نیز از دیگر سئوالات همشهری از مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان بود. پیش‌تر کارشناسان گفته بودند که نیم متر اختلاف بین ترک مرمت‌شده با ترک‌های دیگر است.

اما حالا فریدون اللهیاری می‌گوید: هیچ اختلاف اندازه‌ای وجود ندارد و بندکشی‌ها نیز با هدف جلوگیری از ریزش بخش‌های کناری ترک مرمت‌شده صورت گرفته و اختلاف‌نظر بخش مرمت‌شده با سایر بخش‌ها نیز به‌دلیل تمیزکاری کاشی‌ها و بندکشی صورت گرفته در اطراف ترک است.
مرجع: همشهری