فروش خانه تاریخی در قزوین با شرط امکان تخریب

شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۲ | کد مطلب: ۲۴۱۵۰
فروش خانه تاریخی در قزوین با شرط امکان تخریب
اسکان نيوز: در شرایط فروش این خانه تاریخی واقع در خیابان منتظری که بخشی از تزیینات آن مطابق تصویرهای بارگذاری شده از جمله درب‌های قدیمی و ارسی‌های قدیمی آن سالم به نظر می‌رسد آمده اگر مشتریان فضا سنتی (تاریخی) این خانه را پسند نکنند امکان ساخت‌وساز با تراکم ۳ طبقه را خواهند داشت.

در تصاویر بارگذاری شده در آگهی مربوط به این خانه به نظر می‌رسد به دلیل بی‌توجهی در نگهداری مناسب، بخش‌هایی از این خانه تاریخی دچار آسیب و تخریب شده و نیازمند مرمت است.تصویر خانه تاریخی به فروش گذاشته شده در سایت دیوار

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین در این خصوص به خبرنگار ایرنا به گفت‌وگو پرداخت و با تاکید به ضرورت حفظ خانه‌های تاریخی قزوین و جلوگیری از آسیب به بافت‌های ارزشمند تاریخی،گفت: موضوع فروش این خانه و توضیحات مربوط به آن توسط این اداره کل مورد پیگیری قرار می‌گیرد.

علیرضا خزائلی اظهار کرد: خرید‌وفروش خانه‌های تاریخی حتی ثبت شده در فهرست آثار ملی آزاد و  بلامانع است و مشکلی به لحاظ قانونی ندارد.

وی افزود: موضوعی که اهمیت دارد جلوگیری از تخریب این گونه بناهاست و هر فردی که اقدام به این کار کند مطابق قانون با آن برخورد می‌شود.
تصویر خانه تاریخی به فروش گذاشته شده در سایت دیوار

در سال‌های اخیر برخی خانه‌های تاریخی در قزوین تغییر کاربری پیدا کرده و به فضاهای پذیرایی و ... تبدیل شده‌اند که راهکاری برای حفاظت از این بناهای تاریخی است با این حال خیلی از خانه‌های تاریخی قزوین نیز طی دهه‌های گذشته به دلیل ضعف قوانین و سوداگری سودجویان و نیاز مالی صاحبان این خانه از بین رفته‌اند.

براساس آخرین آمار اعلام شده، ۷۰ خانه تاریخی در قزوین شناسایی شده است.
 
مرجع: ایرنا