توسعه شهری بی‌حساب وکتاب عامل تخریب محیط زیست است

يکشنبه ۳ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۱۵ | کد مطلب: ۲۴۰۲۱
توسعه شهری بی‌حساب وکتاب عامل تخریب محیط زیست است
اسکان نيوز:  مجید عسکری‌زاده، عضو شورای شهر بندرعباس در یکصدوچهل‌ودومین جلسه رسمی شورای اسلامی شهر بندرعباس با دستور کار «ارائه گزارش شهرداری از وضعیت تنظیف منطقه 3 شهرداری» اظهار کرد: زباله برای شهر بندرعباس یک معضل اساسی است و حداقل ۳ هکتار از زمین‌های بندرعباس در حال دفع غیر اصولی زباله است و حداقل ۲ اینج شیرآبه وارد دریا می‌شود.

عسکری‌زاده با بیان این‌که وجود زباله همواره تهدیدی برای سلامت جامعه و شهروندان است، ادامه داد: روش‌های اصولی جمع‌آوری زباله و همینطور دفن آن با روش‌هایی نوین و علمی می‌تواند به بهبود و سلامت جامعه در ابعاد مختلف کمک شایانی کند و تصویر زیباتری از یک شهر را به نمایش بگذارد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر بندرعباس گفت: وجود کارخانه‌ها و صنایع در اطراف شهر که افزایش آلایندگی را به‌ همراه دارد، ضرورت پرداختن به این موضوع را دو چندان می کند و می‌طلبد در سطوح بالاتر مورد بررسی قرار گیرد و راه حل اساسی برای آن مدون شود.

وی در باره با نحوه دفن پسماندهای بیمارستانی بیان کرد: با ایجاد چاله‌هایی، پسماندهای عفونی را با مقداری آهک در این چاله‌ها دفن می‌کنند که در این صورت نباید انتظار داشت سلامت جامعه به خطر نیافتد.

مجید عسکری‌زاده با اشاره با تولید زباله و همچنین تاثیر شهروندان در برخورد با زباله، افزود: جمع‌آوری زباله یک پیش نیاز اساسی دارد و آن هم همکاری و همراهی شهروندان در این امر مهم است که به مصداق دو بال در یک راستا برای یک هدف در حرکت است.

وی عنوان کرد: یکی از روش‌ها و راهکارهای اصولی به منظور کاهش و جمع‌آوری بهتر زباله که قطعا کاهش هزینه‌های شهری را به دنبال دارد نهادینه کردن فرهنگ صحیح در برخورد با زباله از طریق روش های مختلف تبلیغی، آموزشی و تشویقی است.

وی ادامه داد: عموم شهروندان و مجموعه‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی و درصدر آن مدارس بستر مناسبی جهت مشارکت و هم افزایی کاهش آلودگی‌های زیست محیطی و هدر رفت سرمایه جامعه است.

وی همچنین با اشاره به این‌که ما به نوعی در مقابل این مشکل مسئولیم، افزود: همراهی رسانه‌های دیداری شنیداری و نوشتاری نیز می‌تواند نقش مؤثری را ایفا کند و اراده جمعی شهروندان را به همراه داشته باشد، نباید فراموش کرد که با یک راهکار اساسی می‌توان این تهدید را به یک فرصت تبدیل کرد چرا که در اقصی نقاط دنیا با تولید ثروت از طریق زباله به عنوان طلای کثیف یاد می‌کنند.

عسکری‌زاده با اشاره به ایجاد فرصت برابر بین داوطلبان و متقاضیان پیمانکاری جمع‌آوری زباله، افزود: افزایش تعداد پیمانکاران در این عرصه می‌تواند باعث سرعت عمل جمع‌آوری زباله باشند و همچنین رقابت بین آن‌ها پاکیزگی شهر را به دنبال دارد.
 
مرجع: ایلنا