توچال به عنوان میراث طبیعی پایتخت ثبت می‌شود

يکشنبه ۳ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۴ | کد مطلب: ۲۴۰۱۵
توچال به عنوان میراث طبیعی پایتخت ثبت می‌شود
اسکان نيوز: صبح امروز یک فوریت طرح ثبت میراثی توچال روی میز بررسی اعضا شورای شهر قرار گرفت و احمد مسجدجامعی به عنوان پیشنهاد دهنده این طرح با بیان این‌که توچال به عنوان یک میراث طبیعی باید ثبت شود، گفت: ثبت میراث طبیعی توچال مورد حمایت وزارتخانه میراث فرهنگی نیز قرار گرفته است.

وی با بیان این‌که 1600 گونه گیاهی در محدوده تهران وجود داشت اما در بسیاری از مناطق این گونه‌ها از بین رفته است، افزود: از این 1600 گونه گیاهی بخشی از آن‌ها صرفا در ارتفاعات توچال می‌رویند که باید از این میراث باقیمانده حمایت کنیم و این در حالیست که چندین پناهگاه توچال در حوزه شهرداری منطقه یک است.

مسجدجامعی با بیان این‌که توچال را از نزدیک دیده‌ام و معتقدم که در مورد حفظ و نگهداری آن باید برنامه‌ای مدون داشته باشیم، گفت: تابلوهای تبلیغاتی متعدد که حتی دامنه کوه را پوشانده و همچنین وجود رستوران‌های متعدد موجب آشفتگی فضا شده است که موجب دلخوری کسبه و کوهنوردان شده و حتی شهردار منطقه1 نیز از وضعیت سرویس‌های بهداشتی و وضعیت موجود اعلام نارضایتی کرده‌اند و حالا معتقدیم اگر توچال ثبت ملی شود، حداقل توسعه آن در چارچوب و قوانین محدود ایجاد می‌شود و به ارتقاء شاخص‌های نگهداری کمک می‌کند.

وی با بیان این‌که به نظر من حتی حالا هم برای ثبت میراث طبیعی توچال دیر شده است، گفت: از اعضا شورای شهر می‌خواهم که به یک فوریت این مهم رای دهند.

محمد سالاری در مخالفت با یک فوریت این طرح، گفت: برای من ابهام است که آیا کل محدوده توچال در حوزه مدیریت جغرافیایی تهران است؟ چرا فقط توچال باید ثبت شود؟ آیا نمی‌توانیم کل کوه‌های تهران را مورد ثبت طبیعی قرار دهیم؟ به نظر من کل ارتفاعات باید مورد ثبت قرار گیرند.

حجت نظری هم به عنوان موافق یک فوریت طرح، گفت: کل کوه‌ها سرمایه تهران هستند و توچال نیز یکی از این سرمایه‌هاست که متاسفانه مورد توجه قرار نگرفته است و هر روز که دیرتر توچال را ثبت کنیم، این میراث طبیعی بیشتر دچار خدشه می‌شود.

در نهایت اعضا شورای شهر با 17 رای از مجموع 18 نفر عضو حاضر به یک فوریت طرح ثبت میراث طبیعی توچال رای مثبت دادند.
 
مرجع: ایسنا

کل نظرات : ۱
منتشر شده : ۰
در صف انتظار : ۱
غیر قابل انتشار : ۰