برنامه «تهران هوشمند» مورد تقدیر قرار گرفت

شنبه ۲ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۴۱ | کد مطلب: ۲۳۹۹۵
برنامه «تهران هوشمند» مورد تقدیر قرار گرفت
اسکان نيوزز: تهران توانست با برنامه «تهران هوشمند» توجه بسیاری از شهرهای بزرگ جهان که در حوزه هوشمندسازی فعالیت می کنند را جلب کند. تا آنجا که بنابر اعلام کمیته ارزیابی جایزه جهانی شهرهای هوشمند ( WSCA )، برنامه تهران هوشمند ( STP ) به عنوان یکی از 6 شهر برگزیده نهایی برای کسب جایزه جهانی شهر هوشمند سال 2019 در بخش City Award انتخاب شده بود و در نهایت این برنامه به همراه برنامه‌های 5 شهر بزرگ جهان شایسته تقدیر شد.

در این جایزه معتبر جهانی 6 شهر بریستول، کوریتیبا، مونته ویدئو، سئول، تهران و استکهلم به مرحله نهایی رسیدند و برای دریافت جایزه شهر هوشمند 2019 با یکدیگر رقابت کردند. در نهایت اما شهر استکهلم از کشور سوئد توانست رتبه نخست را تصاحب کند.

جایزه جهانی شهرهای هوشمند 2019 در 6 بخش جایزه شهرها ( City Award )، جایزه ایده نوآورانه، تحول دیجیتالی، محیط شهری، جابجایی، حکمروایی و مالی و شهرهای فراگیر و اشتراکی طرح ریزی شده است. بنابر اعلام برگزارکنندگان WSCA ، در سال جاری، بیش از 450 شرکت کننده از 54 کشور مختلف دنیا، برنامه ها، پروژه ها، دستاوردها، ایده ها و راهبردهای مختلف خود در حوزه توسعه شهرهای هوشمند پایدار را ثبت کردند و این پروژه ها مورد سنجش کمیته ارزیابی WSCA قرار گرفتند.

بخش City Award با محوریت راهبردهای مبتنی بر پروژه‌ها، اقدامات ابتکاری و سیاست‌های عملیاتی شهروندمحور در حوزه شهر هوشمند طرح ریزی شده است و در سال 2018، شهر سنگاپور موفق به کسب عنوان برتر جایزه جهانی شهرهای هوشمند در این بخش شد.

برنامه «تهران هوشمند» از اواخر سال 1396 در شهرداری تهران و به همت سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری آغاز شد. حالا و پس از گذشت نزدیک به دو سال، پروژه‌هایی که در جریان برنامه «تهران هوشمند» اجرا شده، مورد توجه شهرهای بزرگ قرار گرفته است. کنگره جهانی و نمایشگاه شهر هوشمند بارسلون که از 28 تا 30 آبان امسال در این شهر برگزار شد، در بخش جایزه جهانی شهرهای هوشمند، برنامه «تهران هوشمند» را شایسته تقدیر دانست.

بر اساس چشم‌انداز ترسیم شده در برنامه «تهران هوشمند»، «تهران هوشمند شهری است پایدار برای همه، با سطح کیفیت زندگی روزافزون بر مبنای توسعه مشارکت‌های شهروندی، عمومی و خصوصی، جایی برای زندگی سلامت و شاد، با رفت و آمد روان و برخوردار از زیرساخت‌های یکپارچه، مدیریت شهری کارآمد و اقتصادی پویا.»

«اقتصاد هوشمند»، «جابجایی هوشمند»، «محیط هوشمند» و «زیرساخت هوشمند»، «حکمروایی هوشمند» و «زندگی هوشمند» است. راهبردهای کلان 5 گانه برنامه تهران هوشمند نیز شامل «تـوسعه شهری پایدار»، «هـدایت نوآوری شهری»، «رضایت شهروندان»، «ارتقای مشارکت و شفافیت» و «نـظام‌های مدیریت و خدمات کارآمد» ابعاد کلان 6 گانه برنامه تهران هوشمند است.