T_BLOCK_SECTION_CHILD_PODCAST}']['prms']['section_id'] = 'dynamic_section'; ?>T_BLOCK_SECTION_CHILD_PODCAST}']['prms']['section_id'] = 'dynamic_section'; ?> جمعیت افغان‌ها بر ایرانی‌ها در برخی محلات قزوین بیشتر است - اسکان نيوز
شورای شهر قزوین:

جمعیت افغان‌ها بر ایرانی‌ها در برخی محلات قزوین بیشتر است

شنبه ۲ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۳۵ | کد مطلب: ۲۳۹۸۲
جمعیت افغان‌ها بر ایرانی‌ها در برخی محلات قزوین بیشتر است
اسکان نيوز: مهدی عبدالرزاقی، نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر قزوین با اشاره به حضور تبعه افغان در محلات با هویت شهر قزوین، تصریح کرد: حضور اتباع افغان در برخی از مناطق و نواحی منفصل شهری بیشتر از تعداد بومی‌های منطقه است برای مثال در خیرآباد تقریباً تعداد تبعه افغان با بومی‌های محل برابر شده است.

وی افزود: حضور اتباع در محلات مختلف باعث می‌شود که فرهنگ، نگاه و تعاملات اجتماعی افراد محل تحت تاثیر قرار بگیرد، برخی از افراد توانایی این را ندارند که فرزندانشان را در مدارس قزوین ثبت‌نام کنند بنابراین در مدارسی ثبت‌نام می‌کنند که بیش از نیمی از جمعیت دانش آموزان را افراد غیر ایرانی تشکیل می‌دهند.

نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر قزوین خاطرنشان کرد: در برخی محلات شهر قزوین مانند مغلواک، پایین‌محله، دباغان نیز تعداد افغان‌ها رو به افزایش است و غیر ایرانی‌ها غالب شدند که این امر نیازمند توجه مسئولین است، خدمات ویژه‌ای باید به این محلات ارائه شود.

وی تاکید کرد: مجموعه مدیریت استان باید در این حوزه ورود پیدا کنند؛ در این مورد احساس خطر می‌کنم که حضور گسترده تبعه افغان در محلات ما بر روی فرهنگ مردم اثر بگذارد، افغان‌ها ازنظر مذهب و فرهنگ با ما تفاوت دارند و ممکن است بر روی اهالی محل تاثیر بگذارند.

عبدالرزاقی بیان کرد: مجموعه مدیریت شهری نیز با نوسازی بافت‌های فرسوده، بازآفرینی و ارائه پک‌های تشویقی و ایجاد انگیزه برای ساخت‌وساز باید مردم را به این سمت سوق دهد که افراد اصیل در محلات خود بمانند و محلات خود را ترک نکنند.

وی افزود:، اما وضعیت امروز نشان می‌دهد که اوضاع نامطلوب است، در محله هادی‌آباد برای پروانه نوسازی تقریباً همه‌چیز را رایگان کردیم، اما استقبال نشد چراکه مردم توان نوسازی را نداشتند، در محلات پایین‌شهر نیز همین موضوع وجود دارد خانه‌های قدیمی که اسکلت ندارند با قدمت ۶۰ سال رهاشده‌اند.

نائب‌رئیس شورای اسلامی شهر قزوین یادآور شد: خاک این محلات پنج تا ۱۰ متر دستی است، ترکیدگی در برخی از این لوله‌ها و انشعاب‌ها سبب نشست ساختمان می‌شود و مال و جان مردم درخطر است.

وی تاکید کرد: در بافت‌های فرسوده وام و تسهیلات ارائه می‌شود، هزینه تراکم در عقب‌نشینی و ساخت‌وساز نیز کاهش پیداکرده است و بانک‌ها تسهیلات ارائه می‌دهند، بااین‌حال انگیزه برای ساخت‌وساز وجود ندارد و فضای ساخت‌وساز راکد است.

عبدالرزاقی تاکید کرد: معتقد هستم شهرداری در این امر باید ورود پیدا کند و پروانه و ساخت‌وساز بسته‌های تشویقی ارائه دهد، خدمات شهری و امکانات رفاهی در جنوب شهر کم است و ما نیز تلاش می‌کنیم پارک‌های جیبی محله محور تأسیس کنیم، اما با کمبود زمین روبه‌رو هستیم چراکه در شمال شهر بعد از تفکیک فضایی برای فضای سبز، بهداشت و درمان در نظر گرفته می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در جنوب شهر ساخت‌وساز‌ها قدیمی است و ریزدانه پلاک قرار دارد بنابراین زمینی برای تاسیس فضا تفریحی و ورزشی وجود ندارد، اگر راه و شهرسازی در این محلات زمینی در اختیار ما قرار دهد آمادگی داریم که بر روی فضا سبز و ساخت‌وساز سالن ورزشی در این محلات سرمایه گذاری کنیم.

 
مرجع: عصر ایران