با صدور مجوز مزرعه پرورش میگو انجام شد

خطر کارت قرمز یونسکو به ژئوپارک قشم!

دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۴۱ | کد مطلب: ۲۳۷۵۰
خطر کارت قرمز یونسکو به ژئوپارک قشم!
اسکان نيوز: برخی نهادهای بیرون از جزیره قشم برای این جزیره و ژئوسایت‌های جهانی آن دردسرساز شده‌اند. بحث‌هایی از جمله اقتصاد دریا محور و یا توسعه مزارع پرورش میگو موجب شده تا صدور مجوز برای این منظور افزایش پیدا کند اما این مجوزها و فعالیت‌ها در حریم و عرصه ژئوسایت‌ها اتفاق خواهد افتاد  که در نهایت خطری را متوجه ژئوپارک قشم خواهد کرد.

این خطر می‌تواند پس از بازدید ارزیابان یونسکو از قشم و گرفتن کارت زرد و یا حتی خروج ژئوپارک جهانی قشم از فهرست ژئوپارک‌های جهان باشد.

در این باره علیرضا امری‌کاظمی، مدیر ژئوپارک جهانی قشم گفت: چندی پیش سازمان منطقه آزاد قشم با سازمان جهاد کشاورزی استان هرمزگان توافق‌نامه‌ای را امضا کرد که موضوع آن استعلام هرگونه مجوز از منطقه آزاد قشم بود ولی بعد از آن توافق‌نامه مشاهده کردیم مجوزهایی که داده می‌شد بدون اطلاع و استعلام از این سازمان انجام گرفته است. حتی تعداد این مجوزها نسبت به قبل از توافق نامه بیشتر هم شد!  اکنون مجوزها بدون اطلاع ما در حریم ژئوسایت‌ها داده شده است برخی از این واگذاری‌ها فعال شده و برخی دیگر هنوز فعال نیستند.امری کاظمی گفت: در غرب جزیره در نزدیکی ژئوسایت غارنمکدان، نزدیکی ژئوسایت دیواره قاضی و بصیرا و باسعیدو اقداماتی در جهت تغییر منظر انجام می‌د. مانند ایجاد حوضچه و ... . ولی هنوز وارد حریم یا عرصه اصلی ژئوسایت‌ها نشده‌اند. نگرانی ما این است که واگذاری‌های انجام شده توسعه یافته و به ژئوسایت ها سرایت کند. به عنوان مثال اکنون محدوده‌ای برای پرورش میگو در نظر گرفته‌اند که در ژئولینک، ساحل کارگه و حریم غار نمکدان است و هر گونه تغییر کاربری در محدوده آن ژئوسایت‌ها را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

وی افزود: این سرمایه‌گذاران مجوزشان را از جهاد کشاورزی استان هرمزگان گرفته‌اند که با فعالیت آنها عرصه و حریم امن ژئوسایت‌های ژئوپارک جهانی قشم به خطر می‌افتد. ارزیابان یونسکو قرار است در ماه‌های ابتدایی سال ۹۹ به قشم برای بازدید بیایند اگر با چنین پدیده‌هایی مواجه شوند حتما اشکال خواهند گرفت چه بسا رای به خروج آن دهند. این درحالی است که فعالیت‌های ما در  ژئوپارک به خوبی پیش می‌رود اما ممکن است این اقدامات حاشیه‌ای موجب شود آن‌ها به ما اخطار یا کارت قرمز دهند.

عضو هیات ارزیابان رسمی ژئوپارک جهانی یونسکو ادامه داد: اکنون ۱۵ مجوز از این مجوزهایی که صادر شده قطعا با ژئوسایت‌های قشم تداخل دارد. البته می‌دانیم که تعداد این مجوزها بیشتر است و اکثرا در حوزه پرورش میگو هستند. بنابراین یا باید این مجوزها باطل شود و یا بررسی مجدد انجام گیرد. ما بارها با جهاد کشاورزی استان جلسه گذاشته‌ایم و به توافق هم می‌رسیم ولی دوباره شاهد صدور مجوز هستیم! به همین دلیل از طریق مدیریت حقوق سازمان منطقه آزاد قشم مراجعه قضایی را در جریان گذاشته‌ایم و منتظر اقدام هستیم.

امری‌کاظمی درباره تبعات خروج ژئوپارک قشم از فهرست ژئوپارک‌های جهان گفت: یک بار ژئوپارک قشم تجربه تلخی را داشت که به دلیل مشکلات مدیریت و ... از شبکه ژئوپارک‌های جهان خارج شد و تبعاتی را نیز برای ما داشت ولی دوباره با تلاش‌های فراوان سعی کردیم آن را به جایگاه خود برگردانیم. در واقع جامعه جهانی وقتی ژئوپارکی از فهرست خارج می‌شود، آن کشور را به عنوان کشوری که توانایی حفظ میراث زمین شناختی خود را ندارد خواهد شناخت. ژئوپارک قشم تنها ژئوپارک در کل خاورمیانه است و اکنون ایران نیز به عنوان اولین مقصد زمین گردشگری در منطقه معرفی شده است بنابراین نباید اجازه دهیم  به راحتی این جایگاه به خطر بیفتد.
 
مرجع: مهر