روستا شیرگ پنج ماه پس از سیل

خانه‌هایی که ساخته نشد/ وام‌هایی که چاره‌سازی نکرد

يکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۰ | کد مطلب: ۲۳۷۳۱
خانه‌هایی که ساخته نشد/ وام‌هایی که چاره‌سازی نکرد
اسکان نيوز: اوایل خردادماه سال جاری سیلی در شهرستان سربیشه رخ داد که متاسفانه جان یکی از اهالی آن دیار را گرفت و خانه‌های زیادی را در روستاهای مختلف این شهرستان تخریب کرد.

در آن سیل ویران‌کننده یک هم استانی دام‌هایش در سیل تلف شد، دیگری جهیزیه‌ای که با هزار امید و آرزو تهیه کرده بود را زیر گل‌ولای می‌دید و روستایی دیگری نیز با حسرت به خانه تخریب شده‌اش نگاه می‌کرد که سال‌های سال در آن زندگی کرده بود.

یکی از روستاهایی که بر اثر سیل آسیب فراوان دید، روستا شیرگ آقا بود. روستایی که در همان روزهای ابتدایی سیل شاهد حضور مسئولان متعدد در روستا با  قول‌ها و وعده‌های متعدد برای حل مشکل بی‌خانمان‌های سیل‌زده بود.

اما به نظر می‌رسد با گذشت  بیش از پنج ماه از زمان سیل روستائیان شیرگ آقا هنوز با مشکلات عدیده‌ای در زمینه ساخت مسکن روبه‌رو هستند. چندی پیش رسانه‌ها خبر از جانمایی جدید جهت ساخت خانه برای روستائیان در مکانی با فاصله هزار و ۸۰ متری از روستا داده بودند که پیگیری‌ها نشان می‌دهد هنوز در آن مکان اسکلت‌خانه‌ای بنا نشده است.

ساخت خانه در مسیر مسیل و آب‌راهه

علی‌اکبر مولایی، عضو شورای روستا شیرگ آقا بیان کرد: در حال حاضر در محل روستای شیرگ حدود سه واحد در حال ساخت است که علی‌رغم تاکیدات باز هم یک واحد در مسیر مسیل و عبور آب راهه‌ها در حال ساخته شدن است.

وی ادامه داد: شاید در حرف و کلام گفته شود که در روستای شیرگ آقا بر اثر سیل تنها ۱۰ خانه تخریب کامل و ۳۷ خانه نیز نیاز به تعمیر دارد ولی واقعیت امر این است که حدود ۹۰ درصد خانه‌ها به واسطه آسیب از سیل به سختی قابل سکونت است.

مولایی گفت: متاسفانه در بحث خانه‌سازی در روستاها گاه آنچه که حق محرومان و نیازمندان واقعی است مراعات نمی‌شود و افرادی که در شهر زندگی می‌کنند و یا در روستا دیگر خانه دارند نیز تسهیلات دریافت می‌کنند.

وی اظهار کرد: فصل سرما آغاز شده و باید به صورت جدی‌تر به موضوع خانه‌سازی روستائیان شیرگ آقا توجه نمود.

 بلاتکلیفی محل تعیین شده برای خانه‌سازی روستائیان

عضو شورای روستا شیرگ آقا اظهار کرد: شاید به روستائیان روستا شیرگ آقا و سایر روستاهای سیل زده وام و تسهیلات بدهند ولی تکلیف روستائی که خانه او قبلا در مسیر مسیل و محل آب راهه بوده ولی اکنون نمی‌تواند آنجا خانه بسازد چیست؟

مولایی بیان کرد: تا قبل از این‌که تکلیف زمین برای خانه‌سازی روستائیان مشخص نشود دادن تسهیلات و اعتبارات و وام هیچ مشکلی را حل نمی‌کند.

وی یادآور شد: گروه‌های جهادی نیز تنها همان روزهای ابتدایی سیل به روستا آمدند و کارهای بسیار خوبی انجام دادند که از آنان بسیار سپاسگذاریم ولی بعد از آن دیگری خبری از حضور جهادگران در این روستای آسیب دیده از سیل نشد.

حسین محمدی، فرماندار سربیشه هم در این زمینه اظهارکرد: در روستا شیرگ آقا بر اثر سیل ابتدا سال ۱۰ واحد مسکونی روستائیان به صورت کامل تخریب شد و ۳۸ واحد به تعمیر و بازسازی در پاره‌ای از موارد نیاز دارد.

خانه‌سازی در محل قبلی با رعایت سه شرط

وی با اشاره به تمهیدات در نظر گرفته شده برای روستائیان این روستای آسیب دیده از سیل، بیان کرد: به روستائیان اعلام شده که در صورت رعایت سه شرط مراعات طرح هادی روستا، رعایت دیوارسازی ساحلی و هچنین نبودن خانه در مسیر رودخانه و مسیل‌ها می‌توانند در همان مکان قبلی خانه خود را بسازند.

فرماندار سربیشه ادامه داد: از طرف دیگر بعد از بررسی‌ها صورت گرفته در فاصله هزار و ۸۰۰ متری از روستا نیز مکانی برای کسانی که تمایل به جابه‌جایی و ساخت خانه خود در مکانی جدید دارند در نظر گرفته شده است.

تسهیلات می‌دهیم ولی انتظار خانه‌سازی از طرف دولت نداشته باشید

محمدی ادامه داد: ما برای روستائیان تسهیلات لازم جهت خانه‌سازی و تعمیرات در نظر گرفته‌ایم ولی این‌که روستائیان انتظار داشته باشند دولت بیاید و شخصا برای آنان خانه بسازد امری غیرقابل قبول است.

علی‌اصغر آسمانی‌مقدم، مدیرکل بنیاد مسکن خراسان‌جنوبی هم گفت: در برخی از روستاهای سیل زده چون روستا شیرگ آقا شاهد برخی سواستفاده‌ها نیز هستیم به گونه‌ای که در این روستا تنها ۱۰ خانه به صورت کامل تخریب و ۳۸ خانه نیاز به تعمیر پیدا کرده است ولی ۱۸۰ نفر متقاضی برای ساخت شده‌اند.

وی بیان کرد: در روستا شیرگ آقا  افراد تنها با مراعات سه شرط توجه به طرح هادی روستا، نبودن در مسیر رودخانه و مسیل و همچنین دیوارکشی ساحلی می‌توانند در همان محل قبلی خانه خود را بسارند و از این جهت مشکلی نیست.

وقتی اصرار بر خطا خانه‌سازی در مسیر مسیل وجود دارد

مدیرکل بنیاد مسکن خراسان‌جنوبی در پاسخ به سئوال که در روستا هنوز در مسیر مسیل‌ها خانه‌سازی می‌شود، ادامه داد: وقتی که ما اخطارها و هشدارهای لازم را داده‌ایم ولی باز هم اصرار بر خطا دارند چه باید کرد.!

آسمانی‌مقدم در زمینه جانمایی جدید جهت خانه‌سازی برای روستائیان شیرگ آقا در زمینی با فاصله هزار و ۸۰۰ متری از روستا ادامه داد: تاکنون سیر تملک از منابع طبیعی صورت گرفته و امیدواریم بقیه امور مرتبط با آن از هفته آینده آغاز شود.

وی گفت: ما تنها به ۴۸ خانواده خسارت دیده زمین واگذار خواهیم کرد و واگذاری زمین به سایر افراد متقاضی طبق روال واگذاری زمین در سایر روستاها صورت خواهد گرفت.

مدیرکل بنیاد مسکن خراسان جنوبی یادآور شد: از ۱۰ خانواری که در روستا شیرگ آقا بر اثر سیل به صورت کامل خانه‌شان تخریب شده ۶ خانواده برای تشکیل پرونده و سیر مراحل دریافت وام مراجعه کرده‌اند و سه خانواده نیز انعقاد قرارداد داشته و اکنون در حال خانه‌سازی هستند.

تا رسیدن فصل زمستان فاصله کمی باقی مانده و شب‌ها می‌توان سوز سرما زمستانی را احساس کرد که این موضوع ضرورت تلاش و همت بیشتر برای حل مشکلات خانه‌سازی در روستای شیرگ آقا را دو چندان می‌کند.

هر چند با توجه به وعده‌ها و قول‌های مسئولان انتظار بر این بود که تاکنون هیچ فرد سیل زده‌ای در شیرگ اکنون با مشکل خانه‌ روبه‌رو نباشد.