اقلیم نیمه خشک و کمبود منابع آب اردبیل را تهدید می‌کند

دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۳۶ | کد مطلب: ۲۳۶۱۳
اقلیم نیمه خشک و کمبود منابع آب اردبیل را تهدید می‌کند
اسکان نيوز: سعید شهند، مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل اظهار کرد: سازمان ملل به دنبال تغییرات اقلیمی و تهدیدی که از این محل محیط زیست را تحت الشعاع قرار داده روزی را به نام روز جهانی مبارزه با تغییرات اقلیمی نامگذاری کرده تا افکار عمومی را به تغییرات آب و هوایی در کره زمین جلب کند.

وی با بیان این‌که در دو دهه اخیر این تغییرات به شکل گسترده فضای ناامنی را برای انسان‌ها به وجود آورده است، خاطرنشان کرد: این تغییرات اقلیمی اثرات و نشانه‌های تهدیدکننده‌ای را به همراه داشته به‌طوریکه به دنبال این شرایط زیستگاه‌های آبی و تالاب‌ها روبه خشکی گذاشته و ما شاهد شکل‌گیری ریزگردها و افزایش سطح گرد و غبار در شهرها و روستاها هستیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل گفت: با گرم شدن زمین و تغییرات نابهنگام جوی ما با نابودی تالاب‌ها و به دنبال آن شکل‌گیری کانون‌های ریزگردی روبرو هستیم که در حقیقت فضای نامناسبی را برای زندگی انسان‌ها رقم زده است.

شهند افزود: در کشورمان تالاب‌های مختلف نظیر دریاچه ارومیه دستخوش تغییراتی شده که با تلاش ستاد احیای دریاچه ارومیه و مدیریت اجرا شده هرچند منشا خطر از بین رفته اما آثار این شرایط اقلیمی بر زندگی حیات وحش، آلودگی‌های محیط زیست، وارونگی آب و هوا و تهدید زیستگاه‌ها منجر شده است.

وی به گزارش‌گیری اخیر خود از اداره کل هواشناسی استان در اعمال این تغییرات جوی اشاره و تصریح کرد: در استان اردبیل شرایط به گونه‌ای پیش رفته که از حالت مرطوب و نمناکی آب و هوایی به وضعیت نیمه خشک رسیده‌ایم و تبخیر و افزایش دما نگرانی‌هایی را به همراه داشته است.

دشت اردبیل تشنه است

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل بیان کرد: در شمال استان اردبیل ما با اقلیم نیمه خشک روبرو هستیم به طوری که هم اکنون دشت اردبیل دشتی تشنه محسوب می‌شود و شرکت آب منطقه‌ای و سایر نهادهای مرتبط به شدت به دنبال کنترل و مدیریت منابع آب استان هستند.

شهند به تبعات منفی و نگران‌کننده کاهش بارندگی‌ها، افزایش دما هوا و شکل‌گیری کانون ریزگردها اشاره کرد و گفت: در استان اردبیل و با منشا داخلی محل تولید ریزگردها مشخص شده به طوری که در 100 هکتار زمین در شهرستان نمین طرح‌های مطالعاتی و بررسی‌های کارشناسی در حال انجام است.

وی ادامه داد: ما در کنار تامین منابع اعتباری برای کنترل و مدیریت گردوغبارهای آزاردهنده سعی داریم با همکاری اداره کل بحران، فرمانداری‌ها و شهرداری‌ها اقدامات را به سمتی سوق دهیم تا بر دامنه گردوغبار و تبعات منفی آن افزوده نشود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل اظهار کرد: در دشت اردبیل به دلیل کمبود منابع آب زنگ خطر به صدا درآمده و در کنار صرفه‌جوئی منابع آب باید منطبق بر نیاز بخش کشاورزی، صنعت و شرب تولید منابع آب انجام و از پساب تصفیه‌خانه‌ها نیز برای تامین منابع آب واحدهای تولیدی و صنعتی استفاده شود.

شهند خاطرنشان کرد: در احیا دریاچه ارومیه بخشی از منابع آب از محل پساب واحدهای صنعتی تامین شد که در استان اردبیل نیز در احیا تالاب‌ها به ویژه دریاچه نئور از این تجربه موفق باید استفاده کنیم.
 
مرجع: ایسنا