جمع‌آوری بیش از ۸ هزار سند و عکس تاریخی در مرکز اسناد بندرعباس

يکشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۳۹ | کد مطلب: ۲۳۵۷۸
جمع‌آوری بیش از ۸ هزار سند و عکس تاریخی در مرکز اسناد بندرعباس
اسکان نيوز: رامین آذرمهر، رئیس مرکز اسناد تاریخی شهرداری بندرعباس در جمع خبرنگاران، با اعلام این خبر اظهار کرد: اسناد به عنوان بخشی از یادواره‌های مشترک مردم جهان، نقش مهمی در حفظ هویت دینی، ملی و فرهنگی گذشته، حال و آینده دارند.

وی افزود: اسناد تاریخی برای مسئولان، پژوهشگران و مردم مشعل راهنما هستند و این اسناد، هویت دینی، ملی و فرهنگی ملت‌ها را پاسداری می‌کنند.

رئیس مرکز اسناد تاریخی شهرداری بندرعباس با قدردانی از دستگاه‌های دولتی و همچنین خانواده‌هایی که جمع‌آوری این اسناد همکاری داشتند، افزود: اسناد جمع‌آوری شده ادارات مربوط به اداره کل حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس، شیلات هرمزگان، اتاق بازرگانی بندرعباس، مخابرات هرمزگان و جمعیت هلال احمر هرمزگان است.

این مقام مسئول گفت: اسناد جمع‌آوری شده خاندان‌ها شامل«خاندان حمزوی(بیگلربیگی)، خاندان صفا، خاندان مشیری (مشیردوانی)، اسناد مدرسه دانشمند سورو، خاندان میرزاده (منطقه کوهشاه احمدی) و خاندان سرهنگ کاملی است.

آذرمهر عنوان کرد: همچنین اسناد تاریخی مربوط به سدیدالسلطنه کبابی، اسناد تجار و مراودات تجاری موجود در سیرجان، اسناد مربوط به منطقه تخت بندرعباس برگرفته از آرشیو آقای عزیزی، اسناد قلعه مغویه برگرفته از آرشیو میراث فرهنگی هرمزگان، اسناد مربوط به پرداخت مالیات دوره قاجار، اسناد سفرنامه نصرالله اصفهانی و نسخه‌های خطی تعزیه خوانی هرمزگان است.

رئیس مرکز اسناد تاریخی شهرداری بندرعباس اضافه کرد: اسناد موجود در بایگانی راکد شهرداری بندرعباس نیز شامل مکاتبات شهرداری با آب و برق، انجمن شهرستان، بخشنامه وزارت کشور، انشعابات آب و برق، پروژه‌های ساختمانی و عمرانی سازمان برنامه شهرداری، جمع‌آوری کیوسک، جنگلداری و منابع، راه و ترابری، شرکت تلفن، کشتارگاه، مرکز بهداشت و نام‌گذاری خیابان بوده که توسط این مرکز جمع‌آوری و طبقه‌بندی شده است.

وی ابراز کرد: بخش عمده گردآوری اسناد، از طریق دریافت اسناد راکد بایگانی وزارتخانه‌ها، سازمان‌های دولتی و وابسته به دولت، شرکت‌ها و سایر موسسه‌ها و همچنین از طریق دریافت از خاندان‌های قدیمی و شخصیت‌های تاریخی، با روش‌های گوناگون (خریداری، اهدا، وقف و امانت) صورت می‌گیرد.

آذرمهر گفت: این مرکز در صدد تشکیل یک بانک اطلاعاتی کامل و جامع از تاریخ و فرهنگ بندرعباس و هرمزگان، با هدف حفظ و احیا فرهنگ غنی بندرعباس و انتقال آن به نسل‌های آینده است.

رئیس مرکز اسناد تاریخی شهرداری بندرعباس اظهار کرد: در همین راستا از تمامی ادارات استان و مردم فهیم بندرعباس که تصاویر و اسناد تاریخی و دست نوشته‌های مربوط به گذشتگان را در اختیار دارند، خواهشمندیم کپی یک نسخه از اسنادشان را به آرشیو مرکز اسناد تاریخی شهرداری بندرعباس تحویل داده یا این مرکز را برای جمع‌آوری یک نسخه یا کپی این اسناد را مطلع کرده و در زنده نگه داشتن تاریخ شهر سهیم باشند.
 
مرجع: ایسنا