لایروبی رودخانه‌های گلستان؛ نوش‌دارو پس از سیل

شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۷ | کد مطلب: ۲۳۵۴۱
لایروبی رودخانه‌های گلستان؛ نوش‌دارو پس از سیل
اسکان نيوز: از سیل مرداد سال ۸۰ در گلستان که موجب کشته شدن بیش از ۵۰۰ نفر شد و پر تلفات‌ترین سیل ایران لقب گرفت تا سیلاب دشت ابتدای امسال با ۴۸ هزار میلیارد ریال خسارت و ۱۱ کشته، چهار ستون بدن گلستانی‌ها با هر بارش شدید باران لرزیده و وجود آن ها از دلهره و ترس لبریز می‌شود.

یکی از عوامل موثر در تشدید قدرت سیلاب‌های گلستان بخصوص سیل اخیر، کم توجهی به ضرورت لایروبی رودخانه‌ها برای آسان‌سازی گذر آب به سمت پایین‌دست و دریا و کاهش خطرات آن است.

رسوب‌گذاری و افزایش ساخت‌وسازها در حریم رودخانه‌ها، ظرفیت آبگذری رودخانه‌های استان را  نسبت به گذشته کاهش داده  و همین موضوع سبب تشدید خسارات سیلاب دشت شد.

به بیانی دیگر اگر ظرفیت رودخانه‌های گلستان به حالت طبیعی و گذشته خود برسد و نهرهای فرعی لایروبی شوند، دبی آب رودخانه‌های گلستان کاهش یافته و در نتیجه حجم سیلاب‌ها و خسارت‌های ناشی از آبگرفتگی کم خواهد شد.

 استان گلستان در بخشی از حوضه آبریز دریای خزر واقع است که با توجه به موقعیت جغرافیایی و شرایط اقلیمی دارای رودخانه‌های پرآب و مهمی است.

رودهای جاری گلستان به طور عمده از جنوب به شمال و از شرق به غرب جریان دارند و از شریان‌های اصلی و ارزشمند حیات اقتصادی به ویژه در عرصه کشت انواع محصولات کشاورزی استان به شمار می‌آیند. 

در این میان سه رود مهم اترک، گرگان‌رود و قره‌سو از جمله رودهای دائمی گلستان هستند که با یک هزار و ۷۰۰ کیلومتر طول به صورت مستقیم بر حیات جمعیت یک میلیون و نهصد هزار نفری استان نقش آفرینی دارند.

هر چند بر اساس اعلام مدیران آب منطقه ای گلستان قبل از سیل در بخش هایی از رودخانه‌های استان عملیات لایروبی رودخانه‌ها اجرا شد اما تلفات و خسارت سیل در همین مناطق نشان می‌دهد که یا نظارت کافی بر روند اجرا این لایروبی های انجام نشده و یا صحت آمار قابل تردید است. 

امام جمعه شهرستان سیل زده گمیشان در خصوص روند اجرا لایروبی قبل از سیل، اظهار کرد: مدیران در آن زمان اعلام کردند که حدود ۲۰ کیلومتر از رودخانه گرگانرود در حوزه این شهرستان لایروبی شده اما بازدیدهای میدانی و شواهد نشان می دهد که این عملیات اجرا نشده و لایروبی صورت گرفته بسیار کمتر است.

حاج آخوند امان‌گلدی‌ حنفی‌نژاد ادامه داد: این لایروبی ها با عمق و عرض اندک انجام شد و پس از آن درختچه‌های بستر رودخانه همچنان پابرجا بوده که اگر بر روند لایروبی های نظارت می شد خسارت ناشی از سیل کاهش می‌یافت.

 کارشناس حوزه منابع آب گلستان هم اظهار کرد: رودخانه‌های گلستان به دلیل رسوب‌گذاری در طی سالیان گذشته و حتی دست‌اندازی و کشت غیرمجاز در بستر رودخانه ظرفیت واقعی خود در زمینه عبور آب را از دست داده‌اند. 

مجید عیسی‌زاده اظهار کرد: با وجود سیلاب‌های ویرانگر در دهه‌های اخیر لایروبی رودخانه‌ها، نهرها و کانال‌های کشاورزی گلستان مورد توجه جدی قرار نگرفته و فقط زمانی که سیلاب مخربی جاری می‌شود توجه مسوولان به آن جلب شده و با اقدامات روبنایی به دنبال حل مشکل هستند که کم فایده است.

این کارشناس مدیریت منابع آب ادامه داد: توزیع نامناسب آب، دسترسی مشکل آب در پایین دست، بر هم خوردن ساختار رودخانه‌ها، تصرف حریم و کندی جریان آب به علت موانع مختلف از جمله مشکلات لایروبی نشدن رودخانه‌ها و نهرهای کشاورزی است که باید برای آن تمهیدات جدی اندیشیده شود.

وی به مقوله تغییر اقلیم نیز اشاره و اظهار کرد: گلستان گرفتار پدیده تغییر اقلیم شده و تصمیمات لحظه‌ای درباره مدیریت منابع استان خسارت‌های جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت. 

وی با بیان این‌که لایروبی اصولی رودخانه‌ها یکی از عوامل افزایش آمادگی گلستان در برابر تغییر اقلیم است، گفت: تغییر اقلیم باید مورد توجه جدی وزارت نیرو قرار بگیرد تا سطح آمادگی در برابر حوادثی مانند سیلاب افزایش پیدا کند.

در همین پیوند مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان با بیان این‌که تغییر اقلیم طی ۱۵ سال اخیر این استان را در خطر جدی بیابانی شدن قرار داده است، گفت: به هم ریختگی چرخه هیدرولوژیکی، کاهش بارندگی، تبخیر زیاد، افزایش دما و تجربه دمای ۵۰ درجه و باران های رگباری و نقطه ای از سال ۱۳۸۰ به بعد از جمله عواملی است که گلستان را به شدت آسیب پذیر کرده است. 

ابوطالب قزل سفلو اظهار کرد: هرچند زمین با پدیده گرم شدن مواجه است اما بیش از آن عوامل محلی همچون تخریب منابع طبیعی بویژه جنگل‌ها و استفاده بی رویه از آب مخصوصا منابع زیرزمینی باعث تغییر اقلیم در گلستان شده است به‌طوری‌که اکنون تعداد روزهای بارندگی در سال کم اما شدت آن بیشتر شده است. 

استاندار گلستان نیز معتقد است، لایروبی مسیرهای اصلی رودخانه‌های استان باید هرچه سریع‌تر انجام شود زیرا با توجه به وجود رسوبات ناشی از سیل قبل در بستر رودخانه‌ها، خسارات سیل احتمالی بعدی جبران ناپذیرتر خواهد بود.

 هادی حق‌شناس در قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده استان مجوز ویژه‌ای صادر و تاکید کرد: پیمانکاران پروژه‌های ملی و استانی با معرفی راه و شهرسازی مجازند برای اجرا پروژه‌های عمرانی از بستر رودخانه‌ها برداشت کنند.

وی اظهار کرد: پیمانکاران حوزه وزارت راه از جمله سنگ شکن با انگیزه لایروبی رودخانه‌ها برای پل‌سازی، کنارگذر، راه‌سازی و غیره مجاز به برداشت مصالح کف رودخانه‌ها هستند.

وی ابراز کرد: اگر اجرا طرح‌های زیربنایی مانند تکمیل زهکشی و لایروبی رودخانه‌های گلستان با تاخیر مواجه و به فراموشی سپرده شود باز هم این استان باید در انتظار سیلاب‌های مخرب باشد.

استاندار گلستان بیان کرد: تجارب ادوار گذشته حاکیست هر ۱۰ سال حداقل یک سیل بزرگ در گلستان اتفاق می‌افتد که درس نگرفتن از آن و کم توجهی به ضرورت رفع نارسایی ها، این استان را آسیب پذیر و به محلی برای تاخت و تاز سیلاب‌های ویرانگر تبدیل کرده است.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای گلستان هم به اقدامات صورت گرفته در رابطه با لایروبی رودخانه‌های استان اشاره کرد و گفت: تاکنون و پس از سیلاب امسال حدود ۱۵۳ کیلومتر از رودخانه‌ها و مجاری آبی استان لایروبی شد.

حسین دهقان اظهار کرد: با توجه به ضرورت بهبود ظرفیت آبگذری رودخانه‌ها، به دلیل انباشت و رسوب در رودخانه‌ها پس از سیل سال جاری، دولت ۴۰۰ میلیارد ریال اعتبار با تخصیص ۱۰۰ درصد به شرکت آب منطقه‌ای گلستان ابلاغ کرد.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای گلستان افزود: با توجه به اهمیت لایروبی رودخانه‌ها، حدود ۱۰۵ کیلومتر از رودخانه‌ها و مجاری آبی استان در حین سیلاب لایروبی شد و پس از پایان سیل نیز این اقدام ادامه دارد.

لایروبی رودخانه‌ها موضوعی منحصربه دشت‌های گلستان نیست بلکه خطر آن مناطق بالادستی و جنگلی استان را نیز تهدید می‌کند که نباید مورد غفلت مسئولان قرار گیرد.

در همین رهگذر دادستان عمومی و انقلاب گرگان نسبت به پیامدهای حادثه ناشی از لایروبی نکردن رودخانه زیارت گرگان هشدار داد و گفت: مسئولان تمهیدات لازم را برای لایروبی و ایمن‌سازی این رودخانه بیندیشند که در غیر این ‌صورت مدیران سهل انگار تحت پیگرد قرار خواهند گرفت.

حجت‌الاسلام سیدرضا سیدحسینی اظهار کرد: در بارش‌های گذشته بخش‌هایی از دیواره رودخانه زیارت و جاده این منطقه بر اثر سیلاب تخریب شد و با توجه به احتمال وقوع بارش در آینده، خطر همچنان در این منطقه وجود دارد.

دبیر کارگروه ملی مخاطرات طبیعی کشور نیز در خصوص نیاز رودخانه‌ها از جمله در استان گلستان به لایروبی، گفت: طبق برآوردها در طولی بالغ بر یک هزار و ۷۰۰ کیلومتر از رودخانه ها، نیاز به عملیات لایروبی وجود دارد که ظرف ۱۰ سال تنها ۱۸۰ کیلومتر آن انجام شد. 

علی بیت‌الهی گفت: هرچند مقدار و شدت بالای بارش، مورفولوژی زمین و جنس خاک از عوامل اصلی سیلاب گلستان بوده اما در صورت اجرا لایروبی رودخانه‌ها قبل از وقوع سیل خسارت ناشی از وقوع سیل بسیار کاهش می‌یافت.

مجموع خسارت وارده به گلستان در سیل امسال ۴۸ هزار میلیارد ریال اعلام شده که خسارت به ۱۷ هزار و ۸۰۰ خانه مسکونی، آسیب به مزارع محصولات استراتژیک مثل گندم، جو و کلزا، صدمه دیدن زیرساخت‌های حمل‌ونقل، کاهش ۴۰ درصدی گردشگری نسبت به سال گذشته، خسارت کلی ۱۰۰ واحد صنعتی و بیکاری حداقل سه هزار نفر و در آخر آسیب‌های وارده به جمعیت عشایر، تبعات ناشی از عدم آمادگی و ناسازگاری با رخدادهای طبیعی است که تنها در چند هفته ابتدایی سال هزینه‌ای حدود ۷۱ درصد بودجه ۶۷ هزار میلیارد ریالی سال جاری استان را به بار آورد.

به طور قطع لایروبی رودخانه‌ها و نهرها می‌تواند در پیشگیری از خسارت‌های احتمالی سیل بسیار موثر باشد، حال پرسش این است که چرا نهادهای متولی تاکنون برای لایروبی رودخانه‌ها و نهرهای این مناطق اقدام اساسی انجام نداده‌اند تا سیل هراز چندگاهی گریبانگیر مردم گلستان شود؟
 
مرجع: ایرنا