پیدایش محوطه تاریخی هزاره سوم پیش از میلاد در میناب

پنجشنبه ۹ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۶ | کد مطلب: ۲۳۵۲۰
پیدایش محوطه تاریخی هزاره سوم پیش از میلاد در میناب
اسکان نيوز: نیما اقتداری، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری میناب با اشاره به جزئیات این خبر، گفت: طی روزهای گذشته با گودبرداری ۱۸ متری یک معدن شن و ماسه تعداد قابل توجهی سفال های قدیمی مشاهده می‌شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری میناب، افزود: کارکنان معدن به محض مشاهده سفال‌ها این موضوع را با کارکنان میراث فرهنگی در میان می‌گذارند.

وی تصریح کرد: به محض اطلاع از این موضوع بلافاصله خود را به محل مورد نظر رساندیم و تعداد قابل توجهی سفال های قدیمی را مشاهده کردیم.اقتداری گفت: با هماهنگی‌های صورت گرفته سفال‌ها را به اداره کل میراث فرهنگی استان منتقل و از ادامه فعالیت معدن شن و ماسه در آن منطقه جلوگیری به‌عمل آمد.

این مقام مسئول اظهار کرد: در حال حاضر آن محدوده تحت مراقبت یگان حفاظت این اداره قرار گرفته و منتظر تامین اعتبار هستیم تا فاز بعدی اکتشافات را انجام دهیم.

وی افزود: نقش‌های حک شده روی این سفال‌ها از مکتب جنوب شرق ایران بوده که با حوزه هلیل رود و مناطق جیرفت و سیستان و بلوچستان همزمانی دارد.

اقتداری خاطرنشان کرد: طی بررسی‌های انجام شده از نقوش سفال‌های بدست آمده قدمت این محوطه به هزاره سوم پیش از میلاد می‌رسد.
مرجع: ایسنا