رئیس کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان فارس

برآوردهای کارشناسی در جریان سیل شیراز جلو فرار از تقصیر را گرفت

سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۴ | کد مطلب: ۲۳۳۹۸
برآوردهای کارشناسی در جریان سیل شیراز جلو فرار از تقصیر را گرفت
اسکان نيوز: محمدحسین دادخواه، رئیس کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان فارس روز سه شنبه در نشست خبری به مناسبت سالروز استقلال کانون‌های کارشناسی دادگستری و روز کارشناس در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: در جریان سیل فروردین ماه امسال در شیراز ۶۲۲ مورد کارشناسی  انجام شده که همه آنها بر اساس مستندات و مدارک متقن و ادله کافی به سازمان‌های مسوول ارجاع گردید.

وی ادامه داد : دراین زمینه ۲۵۹ مورد کارشناسی از خسارت‌های وارد شده به لوازم خانگی مردم ، ۲۲۸ مورد کارشناسی از خودرهای آسیب دیده انجام، گرفت: بیشتر این کارشناسی‌ها در ۲۴ ساعت اول بروز حادثه سیلاب به نتیجه رسید و این موضوع یک نقطه عطف در انجام امور کارشناسی رسمی بوده است.

رئیس کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان فارس ادامه داد: هیاتی ۱۱ نفره از کارشناسان این کانون کار بررسی خسارت‌های سیل و علل بروز آن را انجام دادند، در بررسی‌ها و برآوردهای بعدی نیز کمترین خلل به این نظرات کارشناسی وارد آمد و تقریبا همه مراجع مسوول بر اساس نظرات کارشناسی رسمی اقدامات بعدی را انجام دادند، شناسایی مقصران حادثه و پرداخت خسارت و ممانعت از شانه خالی کردن برخی از دستگاه‌ها از زیر بار تقصیر بزرگترین دستاوردی است که در این زمینه برای کانون کارشناسان رقم خورد.

پنجم و ششم فروردین ۹۸ بارش باران، سیل آفرین شد و با آن‌که این آب‌های خروشنده عمری نداشتند اما جان‌های بسیاری را گرفتند و با آن‌که به سرعت فرو نشستند بسیاری از خانه‌ها و زندگی‌ها را تخریب کردند.

 بارش بی وقفه و شدید باران دوشنبه ۵ فروردین‌ ۹۸ به گونه ای بود که به یکباره ۱۸ میلی‌متر آب را در مدت ۱۰ دقیقه بر سر مردم فرود آورد و باعث به راه افتادن سیلاب از کوه های اطراف شیراز به سمت دروازه قرآن در شاهراه ورودی شمال شیراز شد.

کارشناسی رسمی سد راه فساد است 

دادخواه در بخش دیگری از سخنانش با بیان این‌که کارشناسی رسمی سد راه مفسده و فساد است، گفت: در بسیاری از پرونده‌های قضایی که با فساد برخورد می‌شود اگر موضوع قبل از ارتکاب تخلف و جرم به کارشناسی ارجاع داده شده بود مفسده‌ای شکل نمی‌گرفت، در بسیاری از تخلفاتی که در شهرداری‌ها رخ می‌دهد یا بانک‌ها عامل ایجاد آن هستند اگر کارشناسان رسمی موضوع را بپذیرند و ورود کنند هیچ مفسده‌ای شکل نمی‌گیرد.

وی با بیان این‌که پیشگیری از بروز فساد به مراتب هزینه و تبعات کمتری نسبت به مبارزه با آن دارد، گفت: یکی از مهمترین مسائل در پیشگیری از بروز فساد در بخش‌های مختلف، استفاده از ظرفیت کانون‌های کارشناسان رسمی دادگستری در انجام امور مرتبط است.

دادخواه با اشاره به پرونده بانک سرمایه یا پدیده شاندیز در موضوع فساد اقتصادی که منجربه ضرر و زیان شماری از شهروندان شد، گفت: در این موارد کارشناسانی از سوی بانک سرمایه و پدیده شاندیز مشخص و معرفی شدند که بیشتر به عنوان یک کارمند آن سیستم‌ها عمل کرده بودند. تعیین کارشناس به عنوان کارمند یک دستگاه بزرگترین ضربه ای است که بر بدنه کار کارشناسی وارد می‌شود.
 


 

این مقام مسئول گفت: در پرونده بانک سرمایه یکی از اراضی ارزش‌گذاری شده توسط کارشناس مرتبط در شهرستان جهرم استان فارس قرار داشت که ۴۰۰ میلیارد تومان قیمت گذاری شده بود حال آن‌که ارزش ملک کمتر از ۴۰ میلیارد تومان بود. این موارد بیانگر آن است که انتخاب کارشناس برای برآوردها بسیار مهم است و سیستم باید کارشناس را برگزیند، در استان فارس اکنون انتخاب کارشناسان رسمی با سیستم انجام می شود و افراد کمترین دخالت دراین موضوع دارند.

وی از قضات نیز خواست تا واگذاری امور کارشناسی رسمی را به سیستم گزینش کارشناس محول کنند و راسا برای انتخاب کارشناس دخالتی نداشته باشند، این مساله در نشست رییس قوه قضاییه هم مورد تاکید قرار گرفت، در آن نشست بیان شد که متاسفانه ۹۰ درصد از امور کارشناسی به ۱۰ درصد از افراد خاص واگذار می‌شود و ین یک نقیصه بزرگ است.

برخی از ساختمان‌های مدارس تایید کارشناسی ندارد 

رئیس کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان فارس در پاسخ به پرسشی با تاکید بر این‌که بسیاری از ساختمان‌های مدارس غیرانتفاعی و حتی مدارس دولتی استانداردهای لازم برای یک ساختمان ایمن را ندارد و در برابر زلزله آسیب‌پذیر است، گفت: طی کمتر از یکسال اخیر استفاده از ساختمان‌های مقاوم برای تاسیس مدارس غیرانتفاعی اجباری شده و بسیاری از مدارس که از قبل مجوز تاسیس داشته، در ساختمان‌های غیراستاندارد و ناایمن راه‌اندازی شده است.

دادخواه ادامه داد: کارشناسان رسمی دادگستری در این زمینه بیشترین تاکید را بر اجرا مقررات ملی ساختمان دارند و بدون اغماض و مماشات نظرات خود را بیان می‌کنند، در عین حال ما با این بحران هم مواجه هستیم که تعداد کافی ساختمان ایمن برای راه‌اندازی مدارس در شیراز و سایر شهرستان‌ها که همه شرایط ایمن‌سازی را داشته باشند وجود ندارد، در واقع جایگزین مناسبی برای این موضوع تعریف نشده که در شرایط ناکافی بودن ساختمان‌های استاندارد از آن گزینه‌ها استفاده شود.

بسیاری از رشته‌های شغلی نیاز به کارشناس رسمی دارد

رئیس کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان فارس افزود: بسیاری از رشته های شغلی نیاز به کارشناس رسمی دارد، این خلا اکنون وجود دارد که در اختلافات که در برخی از زمینه‌های مسئولیتی و شغلی ایجاد می‌شود به دلیلی تعریف نشدن کارشناس رسمی حق و حقوق مردم ضایع می‌شود، در سطح کشور ۷۵ رشته شغلی برای ورود کارشناسان تعریف شده اما هنوز هستند مشاغلی که می‌بایست برای ورود کارشناسان بازتعریف شود.

وی اضافه کرد: ۵۵ رشته کارشناسی در کانون کارشناسان رسمی دادگستری فارس وجود دارد و سایر رشته‌ها نیز به دلیل نبود نیاز ایجاد نشده است. یک هزار و ۴۱۷ کارشناس رسمی دارای پروانه در این استان فعالیت می‌کنند از این تعداد ۵۳ نفر زن و مابقی مرد هستند و ۶۱ نفر دارای مدرک دکترا، ۴۲۰ نفر دارای مدرک کارشناسی ارشد و مابقی دارای مدرک کارشناسی هستند.

اول آبان ماه روز استقلال کانون کارشناسان رسمی دادگستری  و روز کارشناس نامگذاری شده است.
 
مرجع: ایرنا