مدیرکل میراث فرهنگی هرمزگان:

به‌تنهایی نمی‌توانیم اقدام به حفظ و احیا بناهای تاریخی کنیم

چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۱۸ | کد مطلب: ۲۳۲۹۶
به‌تنهایی نمی‌توانیم اقدام به حفظ و احیا بناهای تاریخی کنیم
اسکان نيوز: رضا برومند، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان هرمزگان صبح امروز در نشست با فعالان حوزه میراث فرهنگی استان هرمزگان، اظهار کرد: ۴ بنای تاریخی در شهرستان‌های بندرعباس، بندرلنگه، پارسیان و میناب از محل اعتبارات عمرانی سالجاری مرمت می‌شوند.

وی با اشاره به این‌که در بندرلنگه بنا تاریخی قلعه مغویه مرمت می‌شود، افزود: قدمت بنا به دوره قاجاریه می‌رسد که در این فصل از مرمت دیوارچینی، اجرا سقف چوبی، جمع‌آوری لایه فرسوده، تقویت و بهسازی پی و جداره‌ها انجام می‌شود.

برومند با بیان این‌که فعالیت‌های مرمتی برکه‌های باران در بندرعباس نیز مرمت می‌شود، خاطرنشان کرد: بنا برکه‌های باران  که در دوره صفویه ـ قاجاریه مورداستفاده قرار می‌گرفته، کف‌سازی محوطه و اجرا مسیر جداره‌های آن انجام می‌شود.

مدیرکل میراث  فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان هرمزگان بیان کرد: قلعه‌های هشنیز در پارسیان و هزاره در میناب نیز در سالجاری مرمت می‌شوند.

وی با بیان این‌که قلعه میناب به دوره قرون میانه اسلامی و قلعه هشنیز به دوره اسلامی می‌رسد، اضافه کرد: در بنا تاریخی هشنیز آواربرداری، استحکام‌بخشی برج، جداره‌های خارجی و مرمت  اضطراری پشت‌بند قلعه و در بنا قلعه هزاره دیوارچینی، اجرا لایه اندود کاه‌گل، خشت‌مالی و خشت‌زنی صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به این‌که اعتبارات فعلی پاسخگو نیازهای مرمتی استان هرمزگان نیست، تصریح کرد: اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به‌تنهایی نمی‌تواند اقدام به حفظ و احیا بناهای تاریخی کند و در این زمینه از ورود بخش خصوصی به این موضوع استقبال می‌کند.
 
مرجع: ایسنا