مخالفت قاطع شورای عالی شهرسازی با اجرا پروژه عمرانی در محله شرقی میدان نقش جهان

اجرا هرگونه پروژه خودرو محور در گذر آقانجفی منتفی است/ پافشاری مدیریت شهری اصفهان بر احداث گذر خودرو محور

شنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۱ | کد مطلب: ۲۳۰۶۹
اجرا هرگونه پروژه خودرو محور در گذر آقانجفی منتفی است/ پافشاری مدیریت شهری اصفهان بر احداث گذر خودرو محور
اسکان نيوز- لیلا حسینی:  اجرا پروه عمرانی در گذر آقانجفی همانند اجرا غیراصولی  طرح پیاده‌راه در محور تاریخی  چهارباغ عباسی به یک بحران اساسی در شهر اصفهان تبدیل شده و بار دیگر یک پروژه عمرانی هویت تاریخی شهر اصفهان را به خطر انداخته است. در حالی که بسیاری ازبزرگان و متخصصان حوزه میراث فرهنگی بافت‌های تاریخی را مانند فرش می‌دانند  به این معنا که اگر یک تکه از فرش آسیب ببیند، باید رفو شود حتی اگر همانند آن نشود اما حداقل از بافت و نقش همان فرش استفاده می‌شود. حالا شاید همانند شکل اولش نباشد اما حداقل از بافت و نقش همان فرش استفاده می‌کنند. این در حالیست که هیچ‌کدام از اتفاقات گذر آقانجفی شباهتی به رفو ندارد.

میراث فرهنگی اصفهان به مراجع کشوری هم پاسخگو نیست

محمدمهدی کلانتری، مدرس دانشگاه و دبیر پویش مردم نه به گذر آقانجفی اعضا حاضر در جلسه کمیته فنی 3 را نمایندگان شهرداری، استانداری، اداره راه و شهرسازی، میراث استان، اعضا پویش  و شورای عالی شهرسازی و معماری کشور دانست و اظهار کرد: فرزانه صادق‌مالواجرد، معاون شهرسازی و معماری وزیر راه و شهرسازی در بازدیدی که ماه گذشته از گذر آقانجفی داشت، اعلام کرد که اجرا هرگونه گذر خیابان‌محور در این منطقه باطل بوده،دیگر هیچ‌گونه تملکی هم نباید انجام شود و همین قسمتی که تلمک شده باید ساماندهی بشود.

کلانتری در گفت‌وگو با اسکان نيوز، با اشاره به این‌که شهرداری اصفهان برخلاف صحبت‌های دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری کشور، مجددا طرحی را با عرض 3 متر آماده کرده بود، گفت: شهرداری معتقد است که دو مسیر کوچه بیت‌الحسین و حدفاصل حافظ تا پشت مسجد باید به هم متصل شوند و با کاهش عرض 14 متر به 3 متر باید مسیری برای خودروهای اورژانسی همانند آمبولانس و آتش‌نشانی و یک گذر محلی هم برای عبور افراد محل در نظر گرفته شود.

دبیر پویش مردمی نه به گذر آقانجفی در ادامه افزود: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان هم طرحی ارائه داد  تا یک سوم مسر بالا منطقه شناسایی و بازسازی شود اما هیچ مستندایت برای تشخیص این بناها وجود نداشت.

کلانتری ضمن تاکید بر این‌که فرزانه صادق‌مالواجرد، دبیر شورای عالی شهرسازی و معمار کشور با هرگونه ساخت‌وساز و  ادامه پروژه عمرانی حتی با عرض 3 متر در گذر آقانجفی مخالف بوده، اذعان کرد:  شورای عالی شهرسازی و معماری ترجیح می‌دهد که حتی یک‌سوم  دیگر مسیر هم ماشین‌محور نباشد و به صورت پیاده‌محور اجرا شود که مقرر شد برای رسیدن به این مهم فعالان میراث فرهنگی طرح‌های پیشنهادی خود را ارائه دهند.

به گزارش اسکان نيوز، وی با انتقاد از این‌که میراث فرهنگی استان برای حضور در جلسه کمیته فنی 3 نقشه حریم منطقه و هچ عکس و پلانی از منازل تخریب شده با خود به همراه نداشت، گفت: میراث فرهنگی استان و شهرداری اصفهان در تمام تخریب‌ها هماهنگ عمل می‌کنند. حمام خسروآقا، برج جهان نما، و تمامی تخریب‌های دیگر همگی با چراغ سبز میراث استان انجام شده و امضا ناصر طاهری، معاون میراث فرهنگی در سال 94 هم مبنایی برای تخریب‌های گذر آقانجفی شده است.

کلانتری ضمن گلایه از این‌که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان سرخود عمل می‌کند، تاکید کرد: این مرجع استانی حتی به مراجع بالاتر از جمله میراث فرهنگی کشور و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فعلی اطلاع نمی‌دهد که چه تائیدیه‌هایی برای تخریب بافت تاریخی داده است. گذر آقانجفی یک طرح ملی بوده و شهرداری اصفهان هم صلاحیت ارائه طرح و مشاور را ندارد؛ لذا باید طرح و مشاور از طرف وزارتخانه ارائه شود.

براساس آخرین تصمیمات هرگونه تخریب جدید در گذر آقانجفی قابل قبول نخواهد بود

علیرضا شاهی، طراح شهری و عضو گروه هم‌اندیشی پیرامون اصفهان در گفت‌وگو با اسکان نيوز با تاکید بر این‌که پروژه گذرآقانجفی یک سابقه طولانی داشته و در آخرین طرح تفصیلی اصفهان مصوب شده، گفت: این طرح برخلاف نظر مشاور( مشاور باوند)  به عنوان مسئول طرح و به اصرار شهرداری و مشاور مادر که مشاور نقش جهان پارس بود،  به عنوان محوری که بتواند بار ترافیکی ناشی از حذف میدان نقش جهان را داشته باشد، در نظر گرفته شد؛ که با اجرا بخشی از آن با اعتراض گروه‌های مردمی، متخصصان، فعالان میراث فرهنگی و مخالفت وزارت راه و شهرسازی و شورای عالی شهرسازی و معماری مواجه شد تا پروژه متوقف و طرح جایگزین ارائه شود.

شاهی در ادامه افزود: براساس تصمیمات آخرین جلسه، ادامه گذر آقانجفی به صورت رسمی منتفی شد و باید طبق اقدامات انجام شده، طرحی مناسب با نیازهای محلی، گردشگران و بازار ارائه و در جلسه‌ای دیگر  بررسی و تصویب شود. همچنین هرگونه تخریب جدید تحت هیچ عنوانی قابل قبول نخواهد بود.

این طراح شهری به اسکان نيوز می‌گوید: در موضوعاتی مانند چهارباغ و گذر آقانجفی، عملکرد شهرداری و میراث اصفهان به گونه‌ای است که گویا هر یک پشت دیگری پنهان می‌شوند و در دفاع از عملکرد خود مسئولیت اقدامات را بر عهده‌ نهاد مقابل می‌داند. برای مثال در موضوع چهارباغ شهرداری ملاک اقدامات خود را مصوبه‌ میراث عنوان می‌کرد و این در حالی بود که در هیچ کدام از جلساتی که گروه هم‌اندیشی با شهرداری برگزار کرد نماینده‌ای از میراث حضور نداشت.

به گفته عضو گروه هم‌اندیشی پیرامون اصفهان، با این‌که در اجرا چنین پروژه‌هایی در بافت تاریخی مسئولیت اصلی متوجه شهرداری است، اما نمی‌توان یا نباید کارهایی همانند چهارباغ و آقانجفی را به طور کامل به شهرداری سپرد. شهرداری درگیر مسائل روزمره شهری است و شاید وقت و توان فکر کردن به دیگر موضوعات تخصصی را نداشته باشد.  باید این موضوعات در یک ساختار درست قرار بگیرند و از صاحبنظران کمک گرفته شود. البته مدیریت شهری اصفهان در دوره‌ فعلی نظر متخصصان را جویا می‌شود، اما اجرا نمی‌کند.

شاهی با انتقاد از این‌که نباید بافت‌های تاریخی را تنها از دیدگاه کالبدی دید چرا که نتیجه آن اتفاقی است که در سال 84 برای جویباره رخ داد، گفت: باید کمی هم از بحث‌های کالبدی خارج شد، این در حالیست که به گذر آقانجفی تنها نگاه کالبدی می‌شود؛ محله پشت مسجد شیخ لطف‌الله، علی‌رغم مشکلاتی که دارد اما بر خلاف سایر محله‌های قدیمی افراد میدان که بیشتر خانه‌ها تبدیل به انبار یا کارگاه شده‌اند، همچنان ساکنان مسکونی دارد و نمی‌توان بدون در نظر گرفتن نیازهای این افراد خط کشید و طرح داد.

این طراح شهری می‌گوید: طرح تفصیلی تنها براساس یک سری پیش‌فرض‌هایی که لزوما هم می تواند درست نباشد پیش می‌رود. طرح تفصیلی در سال‌ها گذشته تصویب شده، در حالی که شهر یک موجود زنده است و مطالعات و طرح‌ها و اجرا پروژه‌هایی در مقیاس گذر آقا نجفی باید بر اساس اطلاعات و نیازسنجی‌های به روز باشد. همچنین باید توجه داشت که لزوما توسعه به معنا تخریب نیست و باید مالکیت‌های شخصی، دولتی و .... در غالب منافع جمعی قرار گرفته و مشارکت تسهیل‌گری شهری  مورد توجه باشد.

میراث فرهنگی اصفهان در کمال بی‌توجهی نظاره‌گر تخریب بافت گذر آقانجفی بود

در ادامه احسان رعنایی، فعال حوزه میراث فرهنگی اصفهان در گفت‌وگو با اسکان نيوز ضمن انتقاد به این‌که علی‌رغم مخالفت‌های نهادهای کشوری، شهرداری اصفهان همچنان بر احداث گذر آقانجفی حتی با عرض کمتر از 3 متر اصرار دارد، اظهار کرد: باید ارزیابی شود که چه منفعتی در اجرا این طرح وجود دارد که عده‌ای از آن دست نمی‌کشند و این بدنامی را در سابقه خود درج می‌کنند تا این گذر احداث شود. توجیه‌های مدیران شهری برای احداث گذر کاملا غیرمنطقی است.

رعنایی با اشاره به وجود اختلاف شدید بین موضع مدیران سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان با موضع مدیران ارشد وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، گفت: سازمان میراث فرهنگی اصفهان در نهایت بی‌توجهی و اهمال تخریب این بافت را تماشا کرده و به شهرداری اجازه داده تا جایی که می‌تواند ایده گذر آقانجفی را پیش ببرد و به بافت تاریخی آسیب بزند ولی نمایندگان وزارت میراث فرهنگی به شدت مخالف این موضوع بودند و روی مرمت شهری و احیا بافت تاکید داشتند.

این فعال حوزه میراث فرهنگی اصفهان در ادامه یادآور شد: دلایل و اظهارنظرهای نمایندگان شهرداری در جلسه کمیته فنی 3 به عنوان یک جلسه کاملا تخصصی بسیار ناشیانه و نسنجیده بود و با مخالفت متخصصان و مسئولان نهادها و سازمان‌های دولتی مواجه شد.  نمایندگانی که باید برای یک شهر تاریخی همانند اصفهان تصمیم‌گیری بکنند.

وی نگاه مدیریت شهری به بافت گذر آقانجفی به عنوان یک بافت ناکارآمد و فرسوده را نگاهی فقیر، غیرقابل تحلیل و خطرناک برای شهر اصفهان دانست و گفت: باید برای میراث فرهنگی اصفهان احساس خطر کرد. از طرف دیگر دلیل حضور افرادی که سابقه  پروژه چهارباغ عباسی،  با آن همه اشکال و ایراد  را در پرونده خود دارند؛ در بافت مهمی همچون میدان نقش جهان قابل توجیه نیست. افرادی که در کارنامه خودشان تخریب و دست‌اندازی به محور تاریخی  را دارند.

رعنایی با اشاره به  این‌که در نهایت کمیته فنی 3 ادامه گذر آقانجفی را منتفی دانست و نظر بر احیا و مرمت شهری داشت، گفت: براساس مصوبه‌ 97/10/30 و نتیجه نهایی جلسه کمیته فنی3 هفته گذشته، مقرر شد تا ان‌جی‌اوها طرح‌های پیشنهادی خود برای محله شرق میدان نقش جهان ارائه دهند و امید است که کمیسیون ماده 5 اصفهان و نهایتا شورای عالی شهرسازی و معماری کشور سازوکاری را اتخاذ کند که این طرح‌ها با حفظ امانت و حقوق ایده‌پردازان  مطرح شود، تا با داوری و اجرا درست، از طریق یک متولی شایسته به مرحله اجرا برسد.