محاکمه متهمان قاچاق قطعات خودرو آغاز شد

دست‌اندازی ۴ هزار میلیاردی عباس ایروانی به بیت‌المال/ردپای خاوری در قاچاق خودرو توسط ایروانی

چهارشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۲۵ | کد مطلب: ۲۳۰۱۴
دست‌اندازی ۴ هزار میلیاردی عباس ایروانی به بیت‌المال/ردپای خاوری در قاچاق خودرو توسط ایروانی
اسکان نيوز: ابوالقاسم صلواتی درباره جزییات این پرونده گفت: متهم ردیف اول این پرونده عباس ایروانی مدیر گروه عظام و تولید کننده قطعات خودرو است که متهم به افساد فی الارض از مجرای اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور با توسل به قاچاق سازمان یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو به صورت عمده و کلان، رهبری گروه مجرمانه سازمان یافته قاچاق قطعات خودرو، معاونت در جعل اسناد، معاونت در استفاده از اسناد مجعول، معاونت در پرداخت رشوه و مشارکت در فراری دادن متهم است.

وی از امیررضا رفیعی، مرتضی روغنی ها و حامد خاتمی پور به عنوان متهمان ردیف دوم تا چهارم یاد کرد که اتهام آنان همانند متهم ردیف اول است و از مردادعلی کرم نیا، حسن صفریان و مهدی شهابی به عنوان افرادی یاد کرد که اتهام آنان دریافت رشوه و مشارکت در قاچاق سازمان یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو است. 
 
سرکرده گروه عظام ۴ هزار میلیارد تومان به بیت المال دست اندازی کرده است

نماینده دادستان تهران با تشریح اتهامات گروه معروف به عظام در قاچاق و واردات قطعات خودرو گفت: عباس ایروانی از متهمان این پرونده طی ۱۰ سال بیش از چهار هزار میلیارد تومان به بیت المال دست اندازی کرده است.

مسعود شاه محمدی در جلسه رسیدگی به اتهامات این گروه به سرکردگی عباس ایروانی در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران و مفسدان اقتصادی اظهار داشت: با بررسی‌های صورت گرفته مشخص شده که رقم دست اندازی ایروانی به بیت المال و تحصیل مال از طریق نامشروع با ایجاد شبکه ارتشاء، سالانه بیش از ۴۰۰ میلیون تومان بوده که وی بیش از ۱۰ سال است این جرم را مرتکب شده و مجموع آن به بیش از چهار هزار میلیارد تومان رسیده است.

وی افزود: به این موضوع باید مسائل دیگری همچون میزان خروج ارز، فرار مالیاتی و تسهیلات و معوقات بانکی را اضافه کرد.

۳ هزار میلیارد تومان معوقات بانکی گروه عظام

نماینده دادستان تهران گفت: این افراد از طریق تبانی با مدیران بانکی از طریق ارتکاب و رفتارهای مجرمانه موفق به اخذ تسهیلات از بانک های ملی، مسکن و صادرات شده و چند شرکت فعال در مونتاژکاری را خریداری کرده که به گروه عظام معروف است.

وی میزان معوقات بانکی این گروه را سه هزار میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: این گروه به واردات قطعات خودرو می‌پرداختند ولی متهم از طریق پرداخت رشوه و اعمال نفوذ در صاحب‌منصبان دولتی از طریق کم اظهاری در کالاهای وارداتی تا سال ۹۵ وجوه کلانی را به صورت نامشروع تصاحب می کند.

نماینده دادستان اظهار داشت: ایروانی برای صدور اظهارنامه‌های خلاف واقع به گمرک تلاش می کرده و به مدیران ارشد و پرسنل مجموعه های زیرنظر خود ابلاغ کرده بود تا در صورت لزوم از طریق پرداخت رشوه و اعلام گاز سوز بودن قطعات به جای پرداخت ۲۵ درصد تعرفه گمرکی حداقل آن یعنی ۵ درصد را پرداخت کنند.

وی با استناد به ماده ۱۱۳ قانون گمرکی به مصادیق قاچاق گمرکی پرداخت و استفاده از اسناد خلاف واقع جهت فرار از پرداخت حقوق گمرکی را از مصادیق آن دانست و افزود: اتهامات گروه عظام به ریاست ایروانی منطبق با قوانین مورد نظر بوده و کارهای آنان قاچاق محسوب می‌شود.

شاه محمدی افزود: ایروانی با جعل اظهارنامه های گمرکی موفق می شود تا قطعات خودرو را به صورت غیرقانونی وارد کشور کند.

قاچاق حرفه ای متهمان

نماینده دادستان گفت: با توجه به اینکه محتویات پرونده حاکی از تکرار این اقدامات مجرمانه بیش از سه مرتبه بوده و ارزش کالاها نیز بیش از ۱۰ میلیون ریال است، با استناد به بند ۶ ماده ۱ قانون مبارزه با قاچاق کالا این اتهام به عنوان قاچاق حرفه‌ای محسوب می‌شود.

وی افزود: این متهم و مدیران ارشد تحت امر وی و کارکنان گمرک که با وی همکاری کرده‌اند، تحت عنوان این جرم محاکمه می شوند.

ایروانی سردسته متهمان عظام است

نماینده دادستان گفت: ایروانی با تشکیل گروه منسجم مجرمانه در راستای قاچاق قطعات خودرو اقدام به تفکیک وظایف کرده به گونه‌ای که ایروانی سردسته بوده و به تبیین خط مشی ها برای گروه می پرداخته و سلسله مراتب سازمانی در عملکرد متهمان قابل رویت است به گونه‌ای که همه اعضای گروه، خود را موظف به پیروی از ایروانی می دانستند.

وی ضمن برشمردن اتهامات امیررضا رفیعی متهم ردیف دوم این پرونده گفت: وی مدیرعامل وقت گروه برق و الکترونیک عظام و قائم مقام گروه عظام بوده است که وظیفه هماهنگی و ابلاغ دستورهای ایروانی را به اشخاص و مجموعه های زیرمجموعه به عهده داشته است.

به گفته شاه محمدی پرداخت رشوه به مدیران سازمان صنعت ایران خودرو و سایپا به عهده وی بوده و در مجموع تأمین منابع برای پرداخت رشوه را متهم به عهده داشته است.

وی با برشمردن اتهامات ردیف سوم گفت: روغنی ها عهده دار تنظیم اسناد مجعول و مدیریت پرداخت رشوه جهت ترخیص کالاها بوده و همچنین عهده دار طراحی اسناد مجعول مانند فاکتور بوده و پرداخت رشوه به کارکنان گمرک را نیز به عهده داشته است.

وی همچنین گفت: حامدی پور عهده دار ترخیص مجموعه قطعات خودرو و پرداخت رشوه بوده است.

متهمانی که کارکنان گمرک بودند

نماینده دادستان با اعلام اسامی سایر متهمان گفت: این افراد که جزو کارکنان گمرک بودند، عهده‌دار امور ناظر بر ترخیص کالاها بر اساس پرداخت رشوه بودند.

۷۶۴ میلیون دلار بابت وارادات قاچاق

وی افزود: گروه عظام از سال ۸۸ تاکنون در مجموع ۷۶۴ میلیون و ۳۷ هزار و ۴۲۵ دلار واردات داشته که میزان قاچاق صورت گرفته از سال ۸۰ تا ۵ ماه نخست سال جاری است.

افساد فی الارض اتهام ایروانی است

وی افزود: اخلال در امر توزیع و تولید کالاها ناشی از اقدامات مجرمانه گروه عظام به رهبری ایروانی بوده است که باعث ورود خسارات عمده به حقوق عمومی و بیت المال مسلمین شده و وقوع جرم انتسابی وی افساد فی الارض مطابق ماده ۳۰ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و همچنین ماده ۲ قانون مجازات اخلالگران و ماده ۲۸۶ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۹۲ محرز به نظر می‌رسد.

نماینده دادستان گفت: نامبرده با اتکا به رفتارهای مجرمانه، تسهیلات کلان ارزی و ریالی را از شبکه بانکی دریافت کرده و شرکت های وی بیش از  سه هزار میلیارد تومان معوقات بانکی دارند.

میزان مشارکت سایر متهمان در قاچاق واردات

وی در ادامه اظهار داشت: طبق گزارش ضابطان، امیر رضا رفیعی ۲۰۱ میلیون و ۶۲۹ هزار و ۸۳۹ دلار، مرتضی روغنی ها ۱۱۸ میلیون و ۲۹۵ هزار و ۸۷۶ دلار و حامد خاتمی پور ۱۲۸ میلیون و ۲۸ هزار دلار در فرآیند قاچاق قطعات خودرو مشارکت داشتند که اخلال در نظام اقتصادی بدون اینکه افساد فی الارض باشد، اتهام این افراد است.

زد و بند و رشوه محور فعالیت های ایروانی بود

نماینده دادستان اعلام کرد: ایروانی از قوی ترین و پر نفوذترین فعالان اقتصادی کشور بوده که عمده ترین فعالیت های خود را بر مبنای زد و بند و رشوه و سوءاستفاده از شرایط تحریم و استفاده از رانت اطلاعاتی مسئولان نهادهای مختلف بنا نهاده بود.

وی افزود: این متهم با گسترش ابعاد فعالیت های خود به سوداگری در بازار مسکن پرداخت و ضمن جلب حمایت از افراد صاحب نفوذ به دنبال تحصیل مال از طریق نامشروع بوده است.

ردپای خاوری در قاچاق خودرو توسط ایروانی

شاه محمدی افزود: ایروانی از اسفند ۸۹ تا مرداد ۹۰ بالغ بر ۶۰۶ میلیون درهم از بانک مسکن دریافت کرده و تا به امروز هیچ وجهی را برنگردانده و هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان به این بانک بدهکار است که این مورد حاکی از تبانی ایروانی با مدیرعامل و هیئت مدیره اسبق بانک مسکن دارد. البته متهم اظهار داشته که در قبال دریافت تسهیلات، هدایایی را به مدیرعامل اسبق بانک مسکن (شریفی) و مدیرعامل اسبق بانک ملی (خاوری) پرداخت کرده است.

وی افزود: ایروانی ۵۰۰ میلیارد تومان نیز به بانک ملی بدهی دارد و مجموع بدهی وی به بانک صادرات نیز بیش از هزار میلیارد تومان است. گروه عظام در سال جاری ۱۷.۵ میلیون دلار ارز دریافت کرده، اما به میزان ۴۳ میلیون دلار واردات داشته که مابقی ارز دریافتی توسط شرکت ایران خودرو تامین شده است.

شاه محمدی اضافه کرد: گروه عظام ۱۱۸ میلیون و ۱۳۵ هزار و ۸۱۷ دلار واردات قطعه انجام داده و در اقرارهای متهمان آمده است که به مدیران ایران خودرو و سایپا نیز مبالغی به عنوان رشوه داده شده است.
 
فریده زبیدی مدیرکل مرکز مبارزه با جرائم سازمان یافته گمرک ایران درباره عملکرد این اداره کل توضیحاتی داد و قاضی صلواتی با اعلام ختم جلسه، ادامه محاکمه متهمان این پرونده را به شنبه ۱۳ مهرماه موکول کرد.
مرجع: ایرنا