جنگل‌هایی که در تابستان بی‌دفاع بودند

نبود بالگرد، میزان خسارت آتش‌سوزی در جنگل‌ها را افزایش داده است

چهارشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۵ | کد مطلب: ۲۳۰۱۱
نبود بالگرد، میزان خسارت آتش‌سوزی در جنگل‌ها را افزایش داده است
اسکان نيوز: سرهنگ علی عباس‌نژاد با بیان اینکه طی تابستان امسال ۶۴ فقره‌ آتش‌سوزی در جنگل‌های طبیعی کشور به وقوع پیوست که نسبت به سال قبل ۸ درصد در عدد وقوع کاهش داشت، اظهار کرد: در جنگل‌های دست‌کاشت کشور ۶۸ فقره آتش‌سوزی در همین بازه زمانی اتفاق افتاد که این آمار نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۶ مورد کاهش در عدد وقوع داشت.
 
فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها ادامه داد: هر چند عدد آتش‌سوزی‌ها نسبت به سال گذشته کاهش یافت، اما میزان خسارت‌ آن بیش از سال گذشته است به طوری‌که سال گذشته خسارت آتش‌سوزی‌ها ۱۰۳۰ هکتار بود، اما امسال به بیش از ۱۶۰۰ هکتار رسید همچنین ۶۰ درصد این آتش‌سوزی‌ها در جنگل‌های طبیعی و ۴۰ درصد آن‌ها در جنگل‌های دست‌کاشت رخ داد.

عباس‌نژاد با اشاره به اینکه طی سال گذشته آتش‌سوزی به ۳۰۰ هکتار از جنگل‌های دست کاشت خسارت وارد کرد اما امسال این رقم به ۴۲۰ هکتار رسید، تصریح کرد: علت افزایش خسارت‌های آتش‌سوزی به جنگل‌ها و مراتع کشور طی تابستان این است که متاسفانه امسال سازمان جنگل‌ها به دلیل عدم تخصیص بالگرد امکان اطفای حریق به‌صورت هوایی را نداشت و به همین دلیل عملیات اطفا در نقاط صعب‌العبور طول می‌کشید.

وی در ادامه با بیان اینکه بیشترین آتش‌سوزی‌ها طی تابستان در منطقه زاگرس به وقوع پیوست، گفت: بیشترین خسارت وارد شده طی این آتش‌سوزی‌ها در استان‌های کردستان، مرکزی و خوزستان بود.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری با اشاره به اینکه علت وقوع ۹۰ تا ۹۵ درصد این آتش‌سوزی‌های عوامل سهوی و عمدی انسانی بود، تصریح کرد: برخی افراد به قصد تصرف زمین و یا اختلافاتی که درباره موضوع مرتعداری دارند اقدام به آتش زدن جنگل‌ها و مراتع می‌کردند.

عباس‌نژاد در پایان تاکید کرد: آتش‌سوزی‌های سهوی یا عمدی انسان در جنگل‌ها و مراتع تخلف است و قطعا برای متخلفان در دستگاه قضایی پرونده تشکیل می‌شود.
مرجع: ایسنا

کل نظرات : ۱
منتشر شده : ۱
در صف انتظار : ۰
غیر قابل انتشار : ۰
 
 
قبل ار نبود بالگرد سومدیریت قریب به 10 ساله در سازمان چنگلها در این خصوص است که متولیان اطفا حریق جنگلها و مراتع بجای وقت گذاری برای برنامه ریزی اطفا حریق مشغول درس خواندن وگرفتن مدارک ارشد و دکتری با حفظ میز مدیریتی بوده اند ووقتی نداشته اند که عمیق برای این موضوع فکر کنند و این مشکل چدیدی نیست و هر ساله همین بوده علیرغم اینکه سالانه ملیاردها تومان را در این خصوص حیف ومیل کرده اند و حالا بچای پاسخگویی عملکرد خود از موضع طلبکار فرافکنی می کنند شما مسولین سازمان چنگلها را ببینید ماشاا.. طی این ده سال همه مدیر بوده اند و همچنین دکتری نیز گرفته ان بعضی اشان هنوز دفاع نکرده اند! چه گل و بلبلیه این مملکت