کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

مطرح شدن مجدد تقسیم بزرگترین استان کشور/ طرحی برای محرومیت زدایی

مهر , 8 مهر 1398 ساعت 15:23 | کد مطلب:22972


اسکان نیوز:  استان کرمان با وسعت ۱۸۳٬۲۸۵ کیلومتر مربع، ۱۱ درصد مساحت کشور را تشکیل داده و طبق آخرین آمار سه میلیون و ۱۶۴ هزار و ۷۱۸ نفر جمعیت دارد که از این حیث کرمان جزو ۹ استان با جمعیت بالا در کشور محسوب می‌شود.

شمال تا جنوب این استان ۷۰۰ کیلومتر و از غرب تا شرق آن حدود ۶۰۰ کیلومتر فاصله دارد وسعت زیاد این استان در کنار پراکندگی بالای جمعیت حتی در دور افتاده‌ترین بخش‌های استان موجب شده همیشه بحث تقسیم استان کرمان به صورت غیررسمی مطرح باشد اما عملا دولت تا کنون اقدامی در راستا تقسیمات جغرافیایی استان انجام نداده است و همین مساله باعث شده است برخی از چهره های سیاسی و اقتصادی استان اعتقاد داشته باشند که محرومیتی که در مناطق دور افتاده استان کرمان وجود دارد به دلیل همین وسعت قابل توجه است.

عملا وقتی به مناطق دور افتاده از مرکز استان کرمان نگاه کنید بیشترین میزان محرومیت و کمترین میزان احداث زیرساخت‌ها را در مناطق دور افتاده از مرکز استان می‌توان یافت.

بیشترین محرومیت در استان کرمان در مناطق جنوبی و شرقی استان مشاهده می‌شود، کرمان طی سال‌های اخیر تجربه‌ای در خصوص تقسیمات کشور را شاهد بوده است به‌طوری‌که شهرستان‌های جیرفت و کهنوج به (شهرستان‌های عنبرآباد، قلعه گنج، منوجان، فاریاب، جیرفت، کهنوج، رودبار) و شهرستان بم به شهرستان‌های (بم، نرماشیر، ریگان و فهرج)  شهرستان بافت به شهرستان‌های (بافت و ارزوئیه) تقسیم شدند.چند سال بعد از این تقسیم‌بندی بود که توسعه زیر ساختها و تقسیم اعتبارات در این مناطق بیشتر از قبل محقق شد اما هم چنان شاهد عدم توازن در تقسیم بودجه ها و اعتبارات شهرستانهای برخوردار و محروم هستیم.

استاندار کرمان: هیچ طرحی برای تقسیم استان کرمان مطرح نیست

استاندار کرمان در پاسخ به پرسشی در خصوص تقسیمات احتمالی استان کرمان گفت: هیچ طرحی در این زمینه مطرح نیست.

محمدجواد فدایی با اشاره به این‌که این طرح در دولت مطرح نیست، گفت: این‌که بخواهند استان کرمان را به استان‌های دیگر تقسیم کنند اطلاعی ندارم و چیزی رسما منعکس نشده است.

هر چند این طرح در دولت مطرح نشده اما عملا بارها درخواست تقسیم استان بزرگ کرمان به استان‌های کوچک‌تر از زبان مسئولان مختلف بیان شده و یکی از مطالباتی محسوب می‌شود که هر از چند گاهی عنوان می‌شود.

درخواست تقسیم کرمان توسط نماینده کرمان در شورای عالی استان‌ها به سه استان

حالا چند روز بعد از سئوال نماینده کرمان در شورای عالی استان‌ها در مطلبی که در یکی از خبرگزاری‌ها منتشر شده، از هیات دولت خواست تا نسبت به تقسیم استان کرمان به حداقل سه استان تصمیم‌گیری کند.

مهرداد امینی‌زاده با بیان این‌که کرمان به عنوان پهناورترین استان کشور، ۱۱ درصد جمعیت کشور را در خود جای داده است، اظهار کرد: با تقسیم استان کرمان، حداقل به سه استان، اکثر مشکلات مردم کرمان مرتفع و از ادامه توسعه نامتوازن در سطح استان جلوگیری می‌شود.

وی افزود: استان کرمان با وجود آن‌که رتبه اول صادرات غیرنفتی را دارد از لحاظ فقر در رتبه دوم کشور است که وسعت زیاد این استان یکی از دلایل فقر و توسعه نامتوازن در تمام زمینه‌ها شده است.

نماینده کرمان در شورای عالی استان‌ها تصریح کرد: ساکنان برخی از شهرستان‌های کرمان از حداقل حقوق شهروندی که دسترسی سریع و آسان به سیستم های اداری با کمترین هزینه زمانی، مالی و جانی است، بهره‌مند نیستند.

وی با اشاره به این‌که فاصله بین شمالی‌ترین تا جنوبی‌ترین نقطه استان کرمان بیش از ۷۰۰ کیلومتر است، ادامه داد: مردم استان از حداقل حقوق خود بازمانده اند، زیرا فاصله زیادی با مرکز استان دارند که گاها این فاصله، از فاصله بین دو مرکز استان در کشور نیز بیشتر است.

استاندار سابق کرمان: شهرستانهای کرمان مکمل هم هستند

این در حالی است که کرمان به عنوان بهشت معادن کشور، دارای پتانسیل‌های مختلفی در این زمینه است ضمن این‌که بزرگترین نخلستانها و باغ‌های پسته کشور در این استان قرار دارد و در زمینه تولید مرکبات و گردو نیز دومین استان کشور محسوب می‌شود و چرخه تولید فولاد و مس در این استان کامل شده و از مهمترین استان‌ها در زمینه کشاورزی است.

در واقع در صورت مدیریت متمرکز روی پتانسیل‌های هر استان و سهم بیشتر از منابع ملی امکان توسعه مناطق کمبرخوردار مهیا خواهد شد و با توجه به توسعه اقتصاد مقاومتی و استفاده از  پتانسیل های بومی امکان توسعه بیشتر استان مهیا می‌شود.

استاندار سابق کرمان در زمان مسئولیتش در استان کرمان اما نظر دیگری در این خصوص داشت. وی در آخرین اظهارنظرش در سمت استانداری کرمان در این مورد، گفت: تقسیم استان کرمان موضوع حساسی است که باید با دقت به تمام جوانبش اندیشیده شود و عقیده دارم که تمام مناطق استان کرمان کامل کننده همدیگر هستند و با هم می توانند توسعه یابند.

علیرضا رزم‌حسینی می‌گوید: دولت طرحی در این خصوص ندارد اما مسلما اگر چنین طرحی ابلاغ شود با دقت اجرا خواهد شد.

وی به توجه ویژه مسئولان استان کرمان در سال‌های اخیر به جنوب کرمان اشاره کرد و گفت: توسعه و پیشرفت و محرومیت زدایی در سال های گذشته در این منطقه قابل توجه بوده است.

وی اما با واقع بینی گفته است که این طرح تبعات، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی به همراه دارد و باید با دقت مورد توجه قرار گیرد.

رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان: دلیل مطرح شدن این طرح پهناور بودن استان است

رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان نیز در این خصوص می‌گوید: دلیل مطرح شدن چنین طرح هایی پهناور بودن استان کرمان است به‌طوری‌که هر بخش از استان مسائل و مشکلات و پتانسیل‌های خاص خود را دارد.

حسین امیری می‌گوید: این بحث هر از چند گاهی مطرح می شود اما عملا تصمیم تقسیمات کشوری در دستور کار دولت قرار ندارد و چنین طرح‌هایی در حد اظهار نظر است.

وی با اشاره به وسعت استان و مشکلات مختلفی که در این مناطق وجود دارد، بیان کرد: در حال حاضر اما باید با توجه به پتانسیل‌ها و زمینه‌های موجود، همه مردم در شهرستان‌های مختلف تلاش کنند که استان به سوی توسعه و پیشرفت و محرومیت‌زدایی حرکت کند.

کرمان با وجود وسعت گسترده و اقلیم و خرده فرهنگ‌های مختلف یکی از مهمترین استان‌های کشور در بحث ارزآوری و صادرات غیر نفتی است و مردم این استان نشان داده‌اند جدا از تقسیمات جغرافیایی همیشه در کنار یکدیگر در راه توسعه و پیشرفت گام برداشته‌اند.
 


آدرس مطلب :
https://www.eskannews.com/news/22972/مطرح-شدن-مجدد-تقسیم-بزرگترین-استان-کشور-طرحی-محرومیت-زدایی

اسکان نيوز
  https://www.eskannews.com