جای خالی فرهنگ در محله‌های عمودی

يکشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۲۳ | کد مطلب: ۲۲۶۳۸
جای خالی فرهنگ در محله‌های عمودی
اسکان نيوز: سال‌هاست که با افزایش جمعیت و به دنبال آن کاهش قدرت خرید مردم، خانه‌های کوچک و بزرگ با حیاط‌های پردرخت، رفته رفته جا خود را به آپارتمان‌ها و آسمانخراش‌ها داده است و اکنون در بسیاری از محله‌های اصفهان نیز پنجره را که باز کنی، دیگر خبری از طبیعت زنده نیست و تا چشم کار می‌کند تنها منظره آپارتمان‌های کناری پیداست. زندگی در دنیا مدرن، سبک جدیدی از زندگی را به افراد تحمیل کرده که یکی از پرچالش‌ترین آن‌ها، آپارتمان نشینی است که فرهنگ آن از دنیا مدرن وارد جامعه ما شده که متاسفانه هنوز الگوهای رفتاری بهره‌مندی از آن نهادینه نشده است.
 
گرانی زمین و خشونت‌های انتخاب اجباری
 
احسان آقابابایی، عضو هیات علمی گروه علوم اجتماعی دانشگاه اصفهان  اصطلاح فرهنگ آپارتمان‌نشینی را برای این واژه کلان و کلی دانست و اظهار کرد: واژه درست برای این موضوع، خرده فرهنگ آپارتمان‌نشینی است همانگونه که برای حاشیه‌نشینی یا رفتار جوانان نیز اصطلاح خرده فرهنگ کاربرد درست‌تری دارد.
 
وی بهترین زمان برای آموزش خرده فرهنگ آپارتمان‌نشینی را از دوران کودکی افراد دانست و گفت: هر شهروند باید از سال‌های اولیه عمر و همزمان با زبان آموزی، یاد بگیرد که در قبال افرادی که در یک مجتمع با او زندگی می‌کنند، چه حقوقی دارد و چگونه باید رفتار کند به عبارت دیگر این خرده فرهنگ باید از دوران کودکی درونی شود.
 
آقا بابایی با بیان این‌که پدیده آپارتمان نشینی چند سال قبل از انقلاب برای بخش‌های محدودی از جامعه آغاز شد، افزود: بعد از انقلاب و از اواخر دهه 70 و به ویژه طی دو دهه اخیر این پدیده رشد سریعی گرفت و بسیاری از خانواده‌ها به دلیل کمبود فضا و گرانی زمین، ناچار شدند به جا زندگی در خانه های افقی، در خانه‌های عمودی زندگی کنند.
 
این جامعه شناس نخستین دلیل مشکلات آپارتمان نشینان را ناآشنایی افراد با قواعد و قوانین این سبک از زندگی عنوان کرد و گفت: بیشتر افرادی که تشکیل خانواده می‌دهند و زندگی آپارتمانی را انتخاب می‌کنند، کودکی و دوران رشد خود را در خانه‌های ویلایی گذرانده‌اند و وقتی در سنین بالاتر وارد محله‌های عمودی می‌شوند، از چهارچوب‌های رفتاری آن بی‌خبرند.
 
در آرزو خانه‌های ویلایی
 
وی با اشاره به این‌که خرده فرهنگ آپارتمان نشینی حتی به نسل بعد نیز درست آموزش داده نمی‌شود، افزود: نسل بعد نیز شاهد چالش‌ها و معضلات خانواده خود با همسایگان هستند و فرصت آشنایی با اصول و قوانین خرده فرهنگ آپارتمان نشینی را ندارند، به همین دلیل ممکن است نسل بعد و حتی نسل‌های بعد از ما نیز با معضلات زندگی آپارتمان نشینی دست به گریبان شوند.
 
آقابابایی درباره ویژگی‌های زندگی آپارتمان‌نشینی در فرهنگ اصفهان، توضیح داد: فرهنگ اصفهان به صورت سنتی، زندگی در خانه‌های حیاط دار را ترجیح می‌دهند، چراکه این خانه‌ها برای بچه‌ها و بزرگترها آزادی بیشتری فراهم می‌کند، اما مساله تورم و گرانی مسکن باعث می‌شود نتوانند به این آرزو دست یابند و همواره این احساس را دارند که با زندگی در آپارتمان، در یک قوطی کبریت گرفتار شده‌اند.
 
وی، تحمیلی و اجباری بودن زندگی آپارتمان نشینی را یکی از دلایل اصلی ایجاد  خشونت برای ساکنان محله‌های عمودی دانست و تاکید کرد: این سرخوردگی خود را در خشونت‌های رفتاری یا کلامی در روابط با همسایگان نشان می‌دهد و علاوه بر آن، خرده فرهنگ آپارتمان نشینی که زائیده زندگی در یک دنیا مدرن است با زندگی سنتی اصفهانی‌ها که عادت به رفت وآمدهای خانوادگی بسیار و رفتارهایی مانند بلند صحبت کردن و ... دارند، همخوانی ندارد و اگر از این افراد نظرسنجی شود، به طور حتم 90 درصد آپارتمان نشینان می گویند که اگر هزینه خرید خانه ویلایی و حیاط دار را داشتند، در آپارتمان زندگی نمی‌کردند.
 
مشکلی که یک شبه حل نخواهد شد 
 
عضو هیات علمی گروه علوم اجتماعی دانشگاه اصفهان در پاسخ به اینکه آیا برای کشمکش همیشگی شهروندان آپارتمان‌نشین بر سر پرداخت حق شارژ یا انتخاب جا پارک و ... می‌توان نقطه پایانی ترسیم کرد؟ گفت: هیچ مشکلی بدون راه حل نیست، اما حل تعارض در بین افرادی که با خرده فرهنگ آپارتمان نشینی درگیر هستند کاری بلندمدت و زمان بر است و یک شبه به نتیجه نخواهد رسید، برای این منظور باید به کودکان در مهدهای کودک و مدارس آموخت که چگونه باید قوانین و مقررات زندگی آپارتمان نشینی و مدرن را رعایت کنند تا خود و دیگر شهروندان که در محله‌های عمودی زندگی می‌کنند، کمتر دچار چالش شوند.
 
رئیس اداره توسعه فرهنگ شهروندی شهرداری اصفهان نیز با اشاره به رشد شتابان شهرنشینی، گفت: زمانی بود شهرها در گستره افقی رشد می‌کردند و هر کس، کنار دیگری خانه‌ای می‌ساخت، اما از زمانی با غلبه ظرفیت‌ها و محدودیت‌های اقلیمی بر مکان، شهرها دیگر نمی‌توانستند از عهده پذیرش جمعیت جدید تازه بر آیند و به همین دلیل مردم مجبور شدند خانه‌هایشان را روی هم بسازند و ارتفاع شکل گرفت.
 
برنامه‌های آموزشی برای محله‌های عمودی
 
احمد رضایی شکل‌گیری محله‌های عمودی در شهر را نیازمند برنامه‌های جدید برای ارائه خدمات شهری به آن‌ها دانست و افزود: تا پیش از این 50 تا 100 خانه دور هم جمع می‌شدند و یک محله را تشکیل می‌دادند، اما اکنون مجتمع‌های آپارتمانی به صورت عمودی ساخته شده و بیش از 200 تا 300 خانوار را در خود جا داده‌اند که این‌ها نشان دهنده ظرفیت بیشتر محله‌های جدید و آپارتمانی نسبت به بافت قدیم است.
 
وی فرهنگ آپارتمان نشینی را سلسله قوانین و مقررات زندگی در آپارتمان‌ها و مجتمع‌های مسکونی تعریف کرد و گفت: وقتی مردم از سبک زندگی قدیم وارد آپارتمان می‌شوند باید این قوانین و مقررات جدید را رعایت کنند تا بتوانند در کنار شهروندان دیگر با آرامش زندگی کنند.
 
وی با اشاره به طراحی برنامه‌های فرهنگی برای محله های عمودی در اداره توسعه فرهنگ شهروندی شهرداری، ادامه داد: برنامه‌هایی که برای چنین محله‌هایی تدوین شده از دو دیدگاه کلی به موضوع نگریسته است. نخست کلونی‌ها و تجمع جمعیت شهروندانی که نیاز به برنامه‌های ویژه فرهنگی و شهروندی دارند و دومین محور درباره قوانین و مقرراتی است که آپارتمان‌نشینان باید از آن‌ها آگاه باشند تا هم رعایت کنند و هم از پایمال شدن حقوقشان توسط افراد دیگر جلوگیری کنند.
 
جا خالی مرجعی برای رسیدگی به مشکلات
 
این کارشناس فرهنگی از اجرا دو دسته برنامه فرهنگ شهروندی در محله‌های عمودی خبر داد و گفت: یک دسته، برنامه‌هایی که همه شهروندان باید از آن‌ها باخبر باشند مانند موضوعاتی که به آتش نشانی، فضا سبز، راهنمایی و رانندگی، ایمنی، و اورژانس مربوط می‌شود و دسته دوم نیازها، درباره حقوق شهروندانی است که در آپارتمان زندگی می‌کنند که در این بخش کارگاه‌ها و جلسات ویژه ای برای آپارتمان نشینان برگزار می کنیم تا از حقوق خود و همسایگانشان باخبر شوند.
 
رئیس اداره توسعه فرهنگ شهروندی شهرداری اصفهان ادامه داد: از اول تابستان امسال تاکنون بیش از  64 برنامه با موضوع فرهنگ آپارتمان نشینی در محله های عمودی شهر اجرا شده و خوشبختانه شهروندان نیز از این برنامه ها بسیار استقبال کرده‌اند.
 
وی با اشاره به این‌که هنوز جا خالی فرهنگ آپارتمان نشینی در محله‌های عمودی اصفهان احساس می‌شود، گفت: درباره این‌که چه کسی باید عهده‌دار رسیدگی به مشکلات آپارتمان نشینان باشد، هنوز جا اختلاف است و نیاز به مرکز مشاوره‌ای برای ساکنان آپارتمان‌های کوچک و بزرگ شهر که ساکنان آن‌ها با یکدیگر دچار اختلاف هستند، به شدت احساس می‌شود، البته در حال حاضر این افراد امکان مراجعه به شوراهای حل اختلاف و پیگیری شکایت خود را دارند، اما بسیاری از آپارتمان نشینان نمی‌دانند که در صورت نادیده گرفتن حقوق همسایه‌ها، امکان شکایت و پیگیری برای آن‌ها وجود دارد.
 
 
مرجع: ایسنا