طوفان‌های شن به زیرساخت‌های شرق استان کرمان خسارت زد

يکشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۲۷ | کد مطلب: ۲۲۶۳۳
طوفان‌های شن به زیرساخت‌های شرق استان کرمان خسارت زد
اسکان نيوز: حبیب‌الله نیکزادی‌پناه، به گفته نماینده مردم شهرستان‌های شرق استان کرمان افزود: در طول هفته بطور متوسط دو روز در مناطق شرق استان از جمله شهرستان‌های ریگان، بم، فهرج و نرماشیر با پدیده جوی گرد و غبار و طوفان شدید شن مواجه هستیم که این امر ضمن تخریب زیرساخت‌های عمرانی و کشاورزی سلامت ساکنان را در معرض تهدید جدی قرار داده است.

وی اظهار کرد: این گرد وغبار وشنهای روان بسیاری از نخلستان‌های انبوه این شهرستان را در زیر شنهای روان فرو برده است وروستاهای زیادی را خالی از سکنه کرده است.

نماینده مردم شهرستان‌های بم، ریگان، فهرج  و نرماشیر در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: متاسفانه به دلیل شرایط اقلیمی در منطقه بیش از دو دهه خشکسالی را تجربه می کنیم که این امر خسارتهای زیاد و غیر قابل جبرانی را به منطقه وارد کرده است.

نیکزادی پناه افزود: پس از گذشت ۱۳ سال، مالچ پاشی در شرق استان آغاز شده که تاکنون ۵ هزار هکتار از کانون‌های بحران فرسایش بادی در این مناطق مالچ پاشی شده که در برابر حجم بالای فرسایش پاسخگو نیست.

وی با بیان این‌که با مساعد شدن شرایط آب و هوایی کار مالچ پاشی در شرق استان دوباره از سرگرفته خواهد شد، اظهار داشت: یکی از راهکارهای مقابله با گرد وغبار مالچ پاشی و بوته‌کاری و احیا جنگل‌ها در شرق استان است که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

نیکزادی‌پناه خواستار تخصیص اعتبار ویژه جهت مهار گردوغبار، ریزگردها و طوفان‌های شدید شن در شهرستانهای شرقی استان کرمان شد و تاکید کرد: تاکنون گرد و غبار در شهرستان ریگان ۱۶ روستا را خالی از سکنه و بیش از ۱۰۰ روستا را در محاصره شن های روان قرار داده است.

شهرستان ریگان پس از خوزستان دومین نقطه کانون بحران فرسایش بادی در کشور بشمار می‌رود. این شهرستان در ۲۸۵ کیلومتری شرق کرمان قرار دارد.
 
مرجع: ایرنا