درخواست اعتبار ۲۰۰ میلیاردی برای اطفا حریق موزه‌ها

چهارشنبه ۱۳ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۲۳ | کد مطلب: ۲۲۴۸۱
درخواست اعتبار ۲۰۰ میلیاردی برای اطفا حریق موزه‌ها
اسکان نيوز: ۲۶ تیر امسال بنا گنبدی تاریخی میدان حسن‌آباد با نگاه حسرت مردم و  مسئولانی که برای نخستین بار آتش‌سوزی را به چشم می‌دیدند، سوخت و فرو ریخت. بنای قاجاریی که با وجود قدمت و ارزش تاریخی‌اش در اغلب بخش‌ها به انبار کالا تبدیل شده بود، ساختمانی که مانند «پلاسکو» جای‌اش را خالی کرد.

در نامه‌ای که محمدحسن طالبیان ۲۶ مرداد محسن هاشمی، رئیس شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرده است؛ که «به منظر ایمن‌سازی، بهسازی و اطفا حریق موزه‌های کشور در فاز اول درخواست تامین اعتبار معادل ۲۰۰ میلیارد تومان از سوی معاون رئیس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خطاب به معاون رییس جمهور و رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشورصورت پذیرفته است.

در نامه‌ طالبیان به رئیس شورای شهر تهران که موضوع آن درخواست زهرا صدراعظم نوری درخصوص آتش‌سوزی میدان حسن‌آباد عنوان شده، آمده است: در ارتباط با ایمن‌سازی و حفاظت از آثار تاریخی و فرهنگی با توجه به حادثه آتش‌سوزی میدان حسن‌آباد به استحضار می‌رساند، به منظر ایمن‌سازی، بهسازی و اطفا حریق موزه‌های کشور در فاز اول درخواست تامین اعتبار معادل ۲۰۰ میلیارد تومان از سوی معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خطاب به معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور صورت پذیرفته است، مراتب برای استحضار و صدور دستور اقدام مقتضی جهت پیگیری موضوع ایفا شود.

صدراعظم‌نوری، رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران  بعد از آتش‌سوزی میدان حسن‌آباد، در چند تذکر پیش از دستور خود در صحن شورای شهر تهران با مخاطب قرار دادن «شهرداری مناطق ۱۱ و ۱۲، اصناف و سازمان میراث فرهنگی، گفت: ملک مذکور به علت تغییر کاربری خطرپذیر بوده و باعث شد هفته گذشته ضمن تحمیل خسارت مالی بخشی از هویت تاریخی پایتخت نیز از بین برود.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با تاکید بر اجرا قوانین بالادستی، اظهار کرد: ضروری می‌دانم از قوانین بالادستی برای ایمنی ساختمان‌هایی که انبار صنفی شده‌اند استفاده کرد و لازم است سازوکار مشترکی بین اتاق اصناف، آتشنشانی و شهرداری برای تمدید جواز صنفی در نظر گرفت و صدور یا تمدید جواز صنفی را به دارا بودن تاییدیه ایمنی ساختمانی منوط کرد.»
 
مرجع: ایسنا