در راستا ایجاد تشکل جامع حرفه‌ای گردشگری

تشکل گردشگری دفاتر مسافرتی تهران دچار مشکل شد

شنبه ۲ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۵۴ | کد مطلب: ۲۲۲۴۱
تشکل گردشگری دفاتر مسافرتی تهران دچار مشکل شد
اسکان نيوز:  ۲۲ مرداد ماه ولی تیموری، معاون گردشگری کشور از موافقت و ابلاغ دستور واگذاری امور تصدی‌گری و اجرایی حوزه گردشگری به تشکل‌های غیردولتی و حرفه‌ای، توسط وزیر میراث‌فرهنگی خبر داد و گفت: تشکل‌های گردشگری مسئولیت انجام امور را در چارچوب ضوابط، دستورالعمل‌ها و خط‎ومشی‌های سازمان برعهده می‌گیرند؛ بدیهی است امور قابل واگذاری صرفا شامل تصدی و خدمات اجرایی است و امور حاکمیتی از قبیل صدور، لغو و... مشمول این ابلاغیه نمی‌شود.

بر این اساس قرار است تشکل‌های گردشگری در هر استانیبر اساس ساز و کار اعلام شده سازمان تشکیل و به استان معرفی و در نهایت یک نفر به عنوان رئیس تشکل جامع حرفه ای ایران براساس فرایندی دموکراتیک به وزارتخانه معرفی شود.
اقدامی که برخی از افراد فعال در حوزه دفاتر مسافرتی در سالهای گذشته مخالف آن بودند اما اکنون موافق این تشکل شده‌اند. پیش از خبر اعلامی از سوی معاون گردشگری تعدادی از مدیران دفاتر مسافرتی در تهران اقدام به راه‌اندازی تشکل استانی کردند که دارای ۹ نفر به عنوان هیات موسس است.

مجتبی اعلایی، یکی از اعضا هیات موسس تشکل حرفه ای گردشگری استان تهران درباره روند ایجاد این تشکل  توضیحاتی داد و گفت: در سال ۹۵ مسئولان سازمان میراث فرهنگی تصمیم گرفتند تشکل جامعی را راه‌اندازی کنند به همین منظور دستورالعملی نیز تدوین شد تا بخش خصوصی بتواند به عنوان بازوی اجرایی دولت اختیاراتی را به عهده بگیرد. از طرفی سازمان میراث فرهنگی نیز می گوید اگر از من اختیارات می‌خواهید باید اساسنامه‌ای را هم که من می‌دهم عمل کنید چون الان وقتی انجمنی تشکیل شده یا می‌شود نماینده طبق ماده 131 وزارت کار نماینده این وزارت بر انتخابات نظارت می‌کند. 

وی افزود: انجمن صنفی دفاتر مسافرتی دعوا حقوقی راه انداختند تا اجازه ندهند که دفاتر به اتحادیه نیز تبدیل شوند. یکی از دلایلشان این بود که دفاتر زیر نظر دولت می روند. گرچه همین الان هم از وزارت کار که دولت هست، مجوز می‌گیرند و برای اتحادیه نیز می‌بایست از وزارت تعاون مجوز می‌گرفتند. بعد از آن سازمان میراث فرهنگی برای ایجاد تشکل، برنامه‌ریزی کرد تا هر استان تشکل حرفه‌ای خود را داشته باشد و هر کدام یک نفر را به عنوان نماینده انتخاب کنند و در نهایت تشکل جامع حرفه‌ای گردشگری ایران شکل بگیرد. در حال حاضر ما چند عنوان انجمن و جامعه داریم. جامعه گردشگری الکترونیک، جامعه هتلداران، جامعه تورگردانان، انجمن صنفی دفاتر مسافرتی ایران، انجمن صنفی دفاتر مسافرتی تهران و ... که باید همه این‌ها در قالب یک مجموعه به نام تشکل گردشگری شوند. سازمان میراث فرهنگی که حالا به وزارتخانه تبدیل شده می گوید شما می توانید براساس ماده ۲۵ آیین نامه ایجاد اصلاح تکمیل و ... یک نفر را به عنوان نماینده خود انتخاب و به سازمان معرفی کنید.

اعلایی بیان کرد: از سال ۹۵ که دستورالعمل آن داده شده بود، برخی از انجمن‌ها این موضوع را به اعضایشان اطلاع ندادند تا شب عید که میراث فرهنگی به انجمن دفاتر تهران اعلام کرد یک نماینده معرفی کند. در ایام عید چند نفر از مدیران آژانس‌های مسافرتی به عنوان بازرس در قالب طرح استانداردسازی به دفاتر رفتند و هر چند که متوجه شدند ۷۰ درصد دفاتر مشکل دارند اما مطلع شدیم که می بایست تشکل گردشگری را هم ایجاد کنیم. در روز ۱۲ خرداد سال ۹۸ درخواست زدیم و تیر ماه نه نفر را به عنوان هیات موسس و یک نفر را به عنوان رئیس هیات معرفی کردیم و  سازمان میراث فرهنگی نیز ما را به عنوان هیات موسس تشکل حرفه ای گردشگری به رسمیت شناخت.

وی درباره  این‌که چرا وقتی یک انجمنی از قبل تشکیل شده با آن‌ها برای تشکیل هیات موسس صحبت نشده، گفت: ما به صورت شفاهی به آن‌ها اعلام کرده بودیم اما مخالف بودند. درحالی که ۳۱ تیر ماه متوجه شدیم انجمن‌ها درخواست تطبیق اساسنامه را داده‌اند. براساس قانون اگر انجمن‌ها بخواهند اساسنامه خود را تغییر دهند باید انجمن را ملغی کرده و به تشکل حرفه‌ای تبدیل شوند. از طرفی بخش نامه ۱۰۰۴۹/۹۷۳۴۰۰ در سازمان میراث فرهنگی وجود دارد  که می‌گوید اگر افراد حقیقی و حقوقی برای تشکیل تشکل درخواست بدهند از این به بعد هیچ درخواستی مسموع نیست. ما در تاریخ ۱۳ خرداد درخواست تشکل کردیم و بر اساس این بخش نامه استان تهران نباید درخواست دیگری را می پذیرفت. ماده ۲۳ دستورالعمل اصلاح و ایجاد نیز می گوید که انجمن های فعلی تا زمان رسیدن انتخابات آینده از طرف سازمان به صورت رسمی شناخته می‌شوند. بعد از آن اگر اساسنامه خود را تغییر ندهند مشروعیتی برای سازمان ندارند. انتخابات انجمن دفاتر مسافرتی تهران آذر ماه سال ۹۷ بود یعنی تا آن موقع از نظر سازمان مشورعیت داشتند ولی اساسنامه خود را  تغییر ندادند تبعات آن این است که در کمیسیون رسیدگی به شکایات دفاتر مسافرتی که ۵ عضو دارد دو عضو انجمن چون اساسنامه خود را تغییر نداده اند اصلا نباید از سوی سازمان دارای مشروعیت باشند چه برسد به این‌که بتوانند در آن کمیسیون نظر بدهند. مگر این‌که سازمان برای آن‌ها حکم زده باشد که ما اطلاع نداریم.

اعلایی در ادامه بیان کرد:  حرف ما این است که بخش نامه ۱۰۰۴۹/۹۷۳۴۰۰ برای همه کشور است و در این راستا همدان و خراسان جنوبی توانسته‌اند که تشکل حرفه ای خود را ایجاد کنند دو استان دیگر نتوانستند به سرانجام برسانند چون انجمن‌های صنفی جلو آن‌ها را گرفت.  اگر این قانون کشوری است و استان‌های دیگر توانستند به سرانجام برسانند استان تهران نیز باید همین کار را انجام دهد. الان ۶۰ درصد از دفاتر مسافرتی همراه ما هستند و هیات موسس را نیز معرفی کرده‌ایم. هدفمان این است که تشکل گردشگری با چارتی که سازمان تعیین کرده شکل بگیرد. تشکل می‌تواند اختیارات زیادی داشته باشد. نظارت بر دفاتر مسافرتی، آموزش و راه‌اندازی صندوق حمایت از دفاتر بخشی از فعالیت های آن خواهد بود.

وی درباره نتیجه مذاکره با معاون گردشگری برای حل این مساله، بیان کرد: قرار شده جلسه‌ای برگزار کنیم تا به تعاملی برسیم. با معاون گردشگری صحبت کردیم ولی هنوز نتوانسته‌ایم با مدیرکل او که مسئول نظارت و ارزیابی بر دفاتر مسافرتی است صحبت کنیم چون درخواست جلسه ما را نپذیرفت!
 
مرجع: مهر