محوطه آراسنج بویین زهرا گمانه زنی شد

شنبه ۲ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۰ | کد مطلب: ۲۲۲۳۷
محوطه آراسنج بویین زهرا گمانه زنی شد
اسکان نيوز: فریبا محمدی، سرپرست هیات باستان شناسی با اعلام خبر انجام پروژه گمانه‌زنی محوطه آراسنج بویین زهرا، گفت: کاوش در محوطه آراسنج بویین زهرا به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم آراسنج به شماره ثبتی۷۴۵۵ در محوطه‌ای به مساحت ۴ کیلومتر مربع با  ایجاد ۲۴ گمانه در ابعاد ۱×۱ صورت گرفت.

او با اشاره به ضرورت انجام این پروژه افزود: این گمانه زنی بر اساس ثبت محوطه آراسنج بر اساس وسعت پراکندگی قطعه سفالینه‌های لعابدار و بدون لعاب دوران اسلامی به طول چندین کیلومتر انجام یافت.

سرپرست هیات باستان شناسی گفت: همچنین در پرونده ثبتی محدوده محوطه به طول ۲ کیلومتر در عرض ۱ کیلومتر و بدون تعیین حدود و نقشه قید شده بود لذا جهت اصلاح پرونده ثبتی و نیز تعیین حدود واقعی اثر و نیز شناسایی دوره‌های فرهنگی این گمانه زنی انجام یافت.

او بر اساس ضرورت‌های یاد شده اهداف گمانه‌زنی را شامل؛ مشخص کردن عرصه محوطه آراسنج، پیشنهاد حریم محوطه آراسنج، شناسایی و امکان سنجی نهشته‌های باستانی، تعیین وضعیت محدوده استقراری از حیث کوچ نشینی و یا یکجانشینی و نیز رفع مشکلات متقاضیان و استعلامات موافقت اصولی عنوان کرد.

وی گفت: انتخاب محل گمانه‌ها بر اساس شواهد سطح الارضی زمین و تراکم قطعه سفالینه‌های پراکنده شده در محوطه صورت گرفت که در نتیجه آن ۱۷ گمانه در ضلع شرقی رودخانه فصلی آراسنج و ۷ گمانه در ضلع غربی رودخانه احداث شد.

این باستان شناس با بیان این‌که در ۱۷ گمانه واقع در ضلع شرقی رودخانه هیچگونه نهشته باستانی در لایه‌ها مشاهده نشد، افزود: عمق این گمانه‌ها بسته به نوع خاک و لایه‌ها از عمق حداقل ۱ تا ۳ متر که لایه‌های هر گمانه شامل لایه خاک سطحی، لایه رسوبی رودخانه‌ای شامل شن و ماسه و ...است تا اطمینان از عدم وجود نهشته باستانی ادامه یافت.

محمدی افزود: لذا به دلیل شباهت لایه‌ها، ضیغ وقت و کاهش هزینه‌ها گمانه‌هایی را که به لایه شن و ماسه برخورد میکرد رها و گمانه جدید ایجاد  می‌شد.

به گفته او، نتایج حاصل از گمانه زنی ۲۴ گمانه در این محوطه گویای نبود هرگونه نهشته و لایه باستانی  و قطعه سفالینه‌های پراکنده در سطح محوطه گویای سیلابی بودن محدوده مورد نظر است.

سرپرست هیات باستان شناسی گفت: سفالینه‌ها در چهار محوطه آراسنج قدیم، تپه امامزاده آراسنج، خانه اربابی تخریب شده و تپه گیلدر آراسنج  در غرب، جنوب غرب و جنوب محوطه آراسنج  وجود دارند.

او با اشاره به سیلاب‌هایی که در طول سالیان به این محدوده سرازیر شده،  افزود: بر اساس نتایج گمانه‌زنی تصمیمات مقتضی در خصوص محوطه مذکور در دفتر ثبت آثار و حفظ و احیا میراث معنوی و طبیعی انجام خواهد شد.


مرجع: ایلنا